יום שלישי, 14 בדצמבר 2010

מי ישנה את כללי המשחק?


ההנהגה הפלסטינית דורשת ערבויות אמריקניות ובינלאומיות להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67 כתנאי לחידוש "שיחות הקרבה".
במקביל היא גיבשה אסטרטגיה להגברת "ההתנגדות העממית" בשטחי יהודה ושומרון והמשך הפעילות נגד ישראל בזירה הבינלאומית.הייאוש במחנה הפלסטיני גובר לאחר הודעתה של שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון כי נכשלו המאמצים להשיג הקפאה נוספת של הבנייה בהתנחלויות וכי ארצות הברית רוצה להביא לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ב "מתווה חדש".
הפלסטינים הגיעו למסקנה כי לאחר שחלפו כמעט עשרים שנה של משא ומתן בין ישראל לפלסטינים לא הצליחה ארצות הברית,שהייתה מתווך פעיל, בין שני הצדדים ליישם אפילו סעיף אחד של "מפת הדרכים" והוא הקפאת הבנייה בהתנחלויות.
דמויות רבות בהנהגה הפלסטינית סבורות כי המשך התיווך האמריקני הוא בזבוז זמן ושום תועלת לא תצמח לפלסטינים ממנו.
אם כך, מה עושים? האם הפלסטינים יכולים לדחות את המאמצים האמריקנים על הסף ולסרב לבקשות ממשל אובאמה?
התשובה היא: לא.
אבל בהעדר אופציה אחרת הפלסטינים ינסו לשנות את כללי המשחק הדיפלומטי.
הועד המרכזי של הפת"ח(הפוליטבירו של התנועה) קיבל השבוע החלטה כי כל יוזמה מדינית אמריקנית חדשה חייבת להיות מלווה בערבויות רציניות.
לכן העמדה הנוכחית של ההנהגה הפלסטינית היא שלא תהייה חזרה של הפלסטינים לשיחות ישירות או עקיפות עם ישראל מבלי שתהייה הקפאת בניה מוחלטת בהתנחלויות ובמזרח ירושלים.
ממשל אובאמה שהעלה את הפלסטינים על העץ שנקרא "הפסקת הבנייה בהתנחלויות" יתקשה מאוד להוריד אותם ממנו.
בגלל ההתעקשות הפלסטינית על הנושא הזה במשך כשנתיים והעובדה שהוא "נצרב" בתודעה של הציבור הפלסטיני בשטחים,כל התקפלות של הפלסטינים תהווה "התאבדות פוליטית" של הנהגת הרשות הפלסטינית.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס תמרן את עצמו למצב בלתי אפשרי.
לכן, הרשות הפלסטינית מנסה לשנות את כללי המשחק של המשא ומתן עם ישראל.
האסטרטגיה הפלסטינית המתגבשת היא לומר באופן פומבי כי הפלסטינים אינם סוגרים את הדלת בפני המאמצים האמריקנים אך הם דורשים ערבויות אמריקניות ובינלאומיות כי תוצאת המאמצים המדיניים תהיה הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שגבולותיה הם קווי 67 ובירתה היא מזרח ירושלים.

במקביל גיבשה הועדה המרכזית של הפת"ח החלטות נוספות שקשורות לפעילות בשטחי יהודה ושומרון והפעילות הפלסטינית בזירה הבינלאומית.
הועדה המרכזית של הפת"ח החליטה לפתח את "ההתנגדות העממית" ולהגביר בשטח את ההפגנות נגד בניית גדר ההפרדה והבנייה בהתנחלויות.
הפלסטינים ינסו גם לשכנע מדינות שונות בעולם כי ישראל היא "מדינת אפרטהייד" ויש להטיל עליה סנקציות כלכליות.
הם ימשיכו במאמציהם להגביר את בידודה הבינלאומי בעולם ויפנו תלונות שונות למוסדות האו"ם ולבית הדין הבינלאומי בהאג כי ישראל מפרה את החוק הבינלאומי.

שרי החוץ של האיחוד האירופי שהתכנסו השבוע בבריסל נמנעו מלהכריז על הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית והביעו תמיכה בהסדר שיושג במשא ומתן בתוך שנה.הם הביעו צער על סירוב ישראל לחדש את הקפאת הבניה בשטחים והגדירו את ההתנחלויות "מכשול לשלום".
ישראל הצליחה , במאמץ דיפלומטי אדיר, לבלום את הסחף בעמדות של האיחוד האירופי אך אין ערובה שהיא תוכל להתמיד בכך.ברשות הפלסטינית שוקלים דרכים לגייס את מדינות ערב כדי שיפעילו לחצים על מדינות אירופה,רוסיה,סין ומדינות אמריקה הלטינית להטיל סנקציות על ישראל ולתמוך בהכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית עצמאית שגבולותיה הם קווי 67.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס יופיע בפני ועדת המעקב של הליגה הערבית ויסקור בפני שרי החוץ של מדינות ערב את ההתפתחויות האחרונות והחלופות המוצעות לנוכח ויתורה של ארצות הברית על דרישתה מישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ורצונה לחדש את "שיחות הקרבה".
ארצות הברית מקיימת כבר מגעים חשאיים עם מדינות ערב בניסיון להבטיח שהפלסטינים לא יטרפדו את "שיחות הקרבה".
המדינות הערביות המתונות מעוניינות ביציבות באזור ובהמשך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.כפי שחשף אתר ההדלפות "וויקיליקס" הדאגה העיקרית שלהן היא מהתחמשותה הגרעינית של איראן והן מעוניינות יותר בכך שארצות הברית תתקוף את איראן מפיתרון הבעיה הפלסטינית.
המשך התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים יתברר כנראה רק בשבוע הבא .

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר