יום שלישי, 30 בנובמבר 2010

לבנון-המרוץ נגד הזמן

ארגון החזבאללה דוחק בראש ממשלת לבנון ובמדינות ערב למצוא נוסחת פשרה בסוגיית בית הדין הבינלאומי לרצח אל-חרירי לפני שבית הדין יפרסם את כתבי האישום נגד בכירים בארגון.
בעולם הערבי יש הסכמה כי רק סוריה וסעודיה יכולות למצוא את הנוסחה שתאפשר את המשך היציבות היחסית בלבנון.


על פי מקורות לבנונים,חלה האטה מסוימת במגעים בין סוריה לסעודיה לגיבוש הסכם פשרה בין הלבנונים סביב משבר בית הדין הבינלאומי בעניין רצח אל-חרירי.
ההאטה נובעת בשל נסיעתו של מלך סעודיה עבדאללה עם בנו ויועצו לטיפול רפואי בארצות הברית.
המלך עבדאללה עבר בהצלחה ניתוח בבית החולים בניו יורק שטיפל בבעיית פריצת דיסק ממנה סבל המלך ובקריש דם שנוצר בעקבותיה.
ההאטה במאמצים למצוא פשרה מדאיגה מאוד את החזבאללה שהפך להיות תלוי עכשיו בהסדר בין מדינות ערב שיחלץ אותו מהמצוקה המדינית שאליה נקלע וישמור על תדמיתו בלבנון במיוחד נוכח הידיעות כי בית הדין הבינלאומי יגיש את כתבי האישום בימים הקרובים.

החזבאללה לא מסתיר את חששותיו...
מנהיגו השיח' חסן נצראללה,קרא שלשום בנאום ששודר ממסך טלביזיה בפני סטודנטים שיעים בשכונת א-צ'אחיה בדרום בירות,להגיע לפיתרון בחסות סורית וסעודית לפני פרסום החלטת בית הדין הבינלאומי בהאג.
הוא דחה את הגישה האומרת כי קודם צריך להמתין לפרסום החלטת בית הדין ורק אז לגבש פיתרון למצב ושוב ניסה לערב את ישראל בפרשה.
"חגיגות הניצחון כבר התחילו בישראל שמהמרת על ההשלכות של החלטת בית הדין הבינלאומי" זעק נצראללה.
הוא דחק בראש ממשלת לבנון אל-חרירי "לא לבזבז זמן" ולא "לקנות זמן" והבטיח כי יקיים בקרוב מסיבת עיתונאים שבה יציג טיעונים משפטיים וחוקתיים לכך שבית הדין הבינלאומי אינו זוכה ללגיטימיות ומנוגד למוסדות החוקתיים בלבנון.

חזבאללה ממשיך להציג את בית הדין הבינלאומי שקם ב2007 על פי החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם כקונספירציה ישראלית-אמריקנית שמטרתה לפגוע במעמדו בלבנון ולהביא לפרוץ מלחמת אזרחים חדשה.
בצד קריאתו לזרז את המאמצים לגבש פיתרון פשרה לפני פרסום החלטת בית הדין הבינלאומי משמיע חזבאללה גם איומים ברורים.
יו"ר סיעת חזבאללה בפרלמנט,מחמד רעד, הזהיר כי החקירה הבינלאומית הפכה לפסולה בעיני הארגון והזהיר מפני מצב שמישהו ינצל את חולשתה של ההתנגדות ומר כי היא מסוגלת להגיב כפליים אם היא תיפגע.
הוא הוסיף כי חזבאללה לא יסכים שאף אחד ירמה אותו וינסה לערב אותו בסוגיה שאין לו קשר אליה.
הצהרות ואיומי החזבאללה באו בעת שראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביקר באיראן במסגרת מאמציו למצוא נוסחה שתמנע פרוץ מעשי אלימות בלבנון על רקע ההחלטה הצפויה של בית הדין הבינלאומי ולשמור על יציבות ממשלתו.
אל-חרירי משחק "משחק כפול" וערב צאתו לביקור בטהרן הוא הבהיר בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית כי מלכתחילה לא האשים את חזבאללה ברצח אביו.
בראיון שהעניק לעיתון "וושניגטון פוסט" לפני כמה ימים הביע אל-חרירי תמיכה בבית הדין הבינלאומי ואמר כי אין בידיו למנוע את קיומו.

בני בריתו של חזבאללה ממשיכים אף בלחציהם על ראש הממשלה אל-חרירי להתנער מבית הדין הבינלאומי.
המנהיג הדרוזי ווליד ג'ונבלאט קרא לפני כמה ימים לממשלת לבנון להתכנס ולקבל החלטה הדוחה את כתבי האישום שאמורים להתפרסם.הוא האשים את בית הדין הבינלאומי בפוליטיזציה והאשים את החוקרים בשיתוף פעולה עם מדינות שרוצות "לסגור חשבונות".
הכוונה הייתה כנראה לארצות הברית וישראל.

בעולם הערבי נוצר קונסנזוס כי רק נוסחת הפשרה שמנסות לגבש סוריה ומצרים יכולה להציל את המצב בלבנון.
סוריה היא התומכת ללא עוררין בחזבאללה וסעודיה ידועה כפטרונית של מחנה "ה-14 במרץ" בראשותו של סעד אלחרירי.
שתיהן מטפלות ב"תיק הלבנוני" וזוכות לגיבוי מצידן של מצרים,ירדן ומדינות המפרץ.
נוסחת הפשרה הזו היא "המשחק היחידי בעיר" ואין בלתה.

גם טורקיה מתגייסת להגן על חזבאללה מפני בית הדין הבינלאומי.
ראש ממשלת טורקיה ארדואן אמר בתום ביקורו בלבנון כי "איש אינו יכול לחשוב שלחזבאללה יש קשר להתנקשות בחייו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי".הוא ציין את תמיכת חזבאללה במאמץ המשותף של סוריה וסעודיה להפחית את המתיחות בלבנון.

ישראל שומרת על שתיקה.
העמדה הרשמית שלה היא כי רצח אל-חרירי הוא עניין פנימי של לבנון וישראל איננה מתערבת בו.ראש הממשלה נתניהו הנחה את השרים להימנע מהצהרות בנושא.מלבד פליטת פה של הרמטכ"ל גבי אשכנזי בעת ביקור בקנדה לפני כשבועיים כי "חזבאללה עלול להשתלט על לבנון" נמנעים ראשי מערכת הביטחון מלעסוק בפומבי בהשלכות האפשריות של הודעת בית הדין הבינלאומי בהאג הצפויה בקרוב על המצב בגבול הצפון.
הקבינט הביטחוני דן בתרחישים השונים כבר בשבוע שעבר וצה"ל ערוך ודרוך בחזית הלבנונית והסורית.

המרוץ נגד הזמן נמשך..
צריך לקחת ברצינות את איומי חזבאללה.
אם לא תגובש בקרוב נוסחת הפשרה הסורית סעודית לפני פרסום כתבי האישום ע"י בית הדין הבינלאומי בהאג עלול חזבאללה לממש את תוכניותיו המבצעיות בכל מה שקשור להשתלטותו על הזירה הפנימית הלבנונית.
ישראל איננה יכולה לעשות דבר למנוע זאת וגם לא מדינות המערב.
המפתח נמצא כעת בידי סוריה וסעודיה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר