יום שלישי, 30 בנובמבר 2010

מסמכי "וויקיליקס"-מי המפסיד האמיתי?

הגילויים השערורייתיים באתר "וויקיליקס" גרמו נזק רב לתדמיתה של ארצות הברית בקרב הפלסטינים ותושבי מדינות ערב.
המסמכים שנחשפו הדגישו את אדישותם של מנהיגי ערב כלפי הבעיה הפלסטינית ואת רצונם העז לשמור בכל מחיר על שלטונם נוכח הסכנה הגרעינית האיראנית.


בעוד במרבית כלי התקשורת הערביים זכתה פרשת הפרסומים אתר "וויקיליקס" לסיקור מינימאלי לא מהססים אמצעי התקשורת הפלסטינים לעסוק בהרחבה בפרשה.
ביטאון הרשות הפלסטינית "אל-איאם" בחר לצטט בכותרתו הראשית את אחד מסיפורי "וויקיליקס" "המחמיא" לרשות הפלסטינית.
הידיעה עסקה בסירובן של מצרים והרשות הפלסטינית להיענות לבקשת ישראל לתמוך במבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה.צאיב עריקאת ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני צוטט בה כמי שאומר כי מסמכי וויקיליקס מוכיחים את אמינותו של יו"ר הרשות הפלסטינית שהתנגד למלחמה שבה פתחה ישראל ברצועת עזה.
העיתון המזרח ירושלמי "אל-קודס" התייחס למסמכי "וויקיליקס" במאמר המערכת שלו וטען כי יש להפיק מהפרשה שני לקחים עיקריים:
הלקח הראשון: תפקידם ויכולותיהם של אמצעי התקשורת המודרניים להשפיע על דעת הקהל ולהעביר את העובדות לכל רחבי העולם והלקח השני הוא הכמות העצומה של השקרים והצביעות והאופן שבו שונה הדיפלומטיה הגלויה מהדיפלומטיה החשאית.
העיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה" הידוע כשופרה של תנועת הפת"ח בשטחים ניצל את הגילויים של "וויקיליקס" כדי לתקוף את ארצות הברית ולשבח את מנהיגותו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.
ארצות הברית מצטיירת בעיני עורך העיתון,בהסתמך על החומר שפרסם אתר "וויקילקס",כמדינה שעוסקת בריגול יותר מכל מדינה אחרת בעולם.
עורך העיתון חאפט' אלברגותי טען שהחומר שנחשף משרת את טובתו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס. הוא מתאר את התנגדותה של וושינגטון להסכם הפיוס בין הפת"ח לחמאס והתנגדותה להשתתפותו של מחמוד עבאס בפסגת דמשק.
אמצעי התקשורת הפלסטינים התגייסו,כולם כאחד, כדי לנצל את הגילויים ב"וויקיליקס" כדי לגייס תמיכה ברשות הפלסטינית והעומד בראשה מכיוון שבגילויים שנחשפו לא היה שום חומר "מביך" נגד הרשות הפלסטינית.

מי שמעיין היטב בחומר שפורסם ב"וויקיליקס" יכול להסיק בוודאות את גודל האדישות של מדינות ערב כלפי הבעיה הפלסטינית.מה שמעניין את מדינות ערב הוא בראש ובראשונה הסכנה הגרעינית האיראנית.
מדינות ערב ניסו לגייס את ארצות הברית לפעולה צבאית נגד איראן אך התעלמו לחלוטין מהבעיה הפלסטינית ולא עשו שום מאמץ לגייס את ממשל אובאמה להפעיל לחץ על ישראל להגיע להסדר מדיני עם הפלסטינים.
הפחד של מדינות ערב מהכוח הגרעיני האפשרי של איראן היה גדול יותר מפחדן מישראל שעל פי תפיסתן יש לה כבר נשק גרעיני כמה עשרות שנים.

הפרשנים הפלסטינים טוענים כי גילויי "וויקיליקס" חושפים את טיפשותה של המדיניות האמריקנית במזרח התיכון וכי כל ערבי שקורא אותם מגיע במהרה למסקנה כי לערבים לא תצמח שום תקווה מארצות הברית.ארצות הברית הינה בת ברית של ישראל והיא חברה לאיראן נגד עיראק.
המדיניות האמריקנית במזרח התיכון מעניקה לדעתם כר פורה לפעילות של אל-קאעדה והקבוצות האסלאמיות הקיצוניות האחרות מכיוון שהיא נוקטת במדיניות בלתי מאוזנת כלפי המדינות הערביות והמוסלמיות.
כמה מהפרשנים הערביים מציינים את הגילויים ב"וויקיליקס" על פשעי המלחמה שביצעה הקואליציה הבינלאומית בעיראק.עינויים,חיסולים ומעשי הרג בכוונת תחילה במאות בני אדם שבוצעו על ידי כוחות עיראקיים שפעלו בחסותם של חיילי ארצות הברית.
גילויים אלה פגעו מאוד בתדמיתה של ארצות הברית בעיני הערבים.

העולם הערבי איננו קונה את הסברי דובר בית הלבן כי המסמכים והמברקים הדיפלומטיים שפורסמו ב"וויקיליקס" "אינם משקפים מדיניות ואינם משפיעים על החלטות".
בעיניו, ארצות הברית נתפסה עם "המכנסיים למטה" וכל מה שפורסם באתר הוא אמת לאמיתה ולא ההסברים המגומגמים של דוברי הממשל.
הפרצה הביטחונית במאגרי המידע של הממשל האמריקני גרמה לו נזק רב בעולם הערבי והתדמית הגרועה של ארצות הברית רק החריפה עוד יותר.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר