יום ראשון, 7 בנובמבר 2010

רגע האמת מתקרב


צרפת מתגייסת לתמיכה בממשלת לבנון נוכח הלחץ עליה מצד איראן וסוריה לדרוש את הקפאת עבודת בית הדין הבינלאומי החוקר את רצח אל-חרירי.החזבאללה נערך לתרחיש של השתלטות צבאית על לבנון וארצות הברית שוקלת לדרוש כינוס חירום של מועצת הביטחון כדי לדון במצב בלבנון.

המתח בלבנון גובר לקראת ההודעה הצפויה של בית הדין הבינלאומי בהאג שתהיה כנראה בחודש הבא על הגשת כתבי אישום נגד בכירים בארגון החזבאללה בשל מעורבות ברצח ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי ב2005.

הנושא הזה מעסיק את כל מדינות ערב,את ישראל,ארצות הברית ואירופה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ידון בהתפתחויות בלבנון בפגישותיו השבוע, במהלך ביקורו בארצות הברית, עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן,שרת החוץ קלינטון ומזכ"ל האו"ם באן קי מון.

אירופה ובראשה צרפת מודאגת מאוד מההתפתחויות בלבנון ושר החוץ של סעודיה סעוד אל-פייצל קרא בסוף השבוע לכל הצדדים בלבנון לשמור על איפוק והבטיח כי ארצו תמשיך לשמור על לבנון וביטחונה.

סעודיה ידועה כתומכת במחנה "ה-14 במרץ" שבראשו עומד ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי.

בסוף השבוע שעבר שיגרה צרפת את שר החוץ שלה ברנרד קושניר לביירות לפגישות עם ראשי הממשל הלבנוני.

קושניר דחה בפומבי את הידיעות שהפיץ החזבאללה ואמר כי "בית הדין הבינלאומי לרצח ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי הוא חסר פניות.הוא איננו מנסה לפגוע בעדה מסוימת בלבנון וכי חייבים להעמיד לדין את אלה שביצעו את הפשע החמור של רצח אל-חרירי".

הצהרותיו של שר החוץ הצרפתי נועדו לחזק את מעמדו של ראש ממשלת לבנון סעד אלחרירי,בנו של הנרצח נוכח איומי החזבאללה.
צרפת שיגרה בשם אירופה מסר לחזבאללה,סוריה ואיראן כי אירופה תומכת בהמשך עבודתו של בית הדין הבינלאומי נוכח הלחצים שהן הפעילו על ממשלת לבנון לפנות לקהילה הבינלאומית כדי שתקפיא את עבודת בית הדין מחשש לפרוץ שפיכות דמים ומלחמת אזרחים חדשה בלבנון.

ראש ממשלת לבנון אל-חרירי אמר לפני כמה ימים בראיון לבי.בי.סי כי פעולת בית הדין הבינלאומי נמשכת וכי הוא נמצא עימו בקשר ותומך בעבודתו "במאת האחוזים".

את הביטוי החד ביותר למתח בלבנון נתן מפקד צבא לבנון הגנרל ז'אן קהווג'י בראיון שהעניק בסוף השבוע לעיתון "אל-נהאר" הלבנוני.
הוא אמר לעיתון כי "הוא מודאג מההשלכות של הפניית האשמות לעבר החזבאללה בקשר לרצח אל-חרירי".
הוא הוסיף כי "צבא לבנון בכוננות להתערב במהירות האפשרית בכל מתיחות,אסור לפגוע בביטחון והצבא יהיה החלטי בכל האזורים ובמיוחד באזורים הנוצרים".
ובסיום הראיון הוא הדגיש כי צבא לבנון תגבר את כוחותיו במרכז בירות ובמקומות הרגישים.

כאילו שצבא לבנון המורכב מיותר מ60 אחוזים מחיילים שיעים יעז להתעמת עם החזבאללה שהוא הכוח הצבאי החזק ביותר בלבנון ונתמך בידי סוריה ואיראן.....

מנהיג החזבאללה חסן נצראללה קרא לפני עשרה ימים לתושבי לבנון להחרים את בית הדין הבינלאומי בהאג ולא לשתף פעולה עם חוקריו.כמה מהחוקרים שהגיעו ללבנון הותקפו על ידי אוהדי החזבאללה.
כמר ימים לאחר קריאתו זו החרים ארגון החזבאללה ישיבה של ועדת "הדיאלוג הלאומי" והסלים את האווירה בלבנון.
על פי העיתונות הלבנונית ביצע החזבאללה בתחילת החודש תרגיל מפקדות מקיף שהקיף את כל המחוזות בלבנון שכלל תרחיש של פרוץ מלחמת אזרחים,השתלטות החזבאללה על מרכזי השלטון במדינה והדחתו של ראש ממשלת לבנון אל-חרירי.

החזבאללה נערך ליום שאחרי הודעת בית הדין הבינלאומי בהאג שמתכנן להאשים את בכירי הארגון בביצוע ההתנקשות בראש ממשלת לבנון אל-חרירי.

במחנה "ה-14 במרץ" רואים בפעילות של החזבאללה שלב מסוכן ואיום על לבנון כולה בעוד בעלי בריתו של החזבאללה בלבנון כמו מחנה "ה-8 במרץ" ומנהיג הדרוזים ווליד ג'ונבלאט מעניקים לו רוח גבית.

מקורות בלבנון טוענים כי ארצות הברית בוחנת אפשרות לכינוס חירום במועצת הביטחון של האו"ם כדי לדון במתח בלבנון סביב סוגיית בית הדין הבינלאומי בעניין רצח אל-חרירי.
דובר מחלקת המדינה אמר לפני כמה ימים בתדרוך היומי לתקשורת כי ארה"ב אינה מפעילה לחץ כלשהו בנוגע לטריבונל לרצח אל-חרירי וכי הוא צריך לפעול עפ"י לוחות זמנים עצמאיים ובלא התערבות זרה.

ומהי עמדת איראן שהיא אחד השחקנים הראשיים בזירה הלבנונית?

הנשיא איראן אחמדינגא'ד ביקר באחרונה בלבנון כדי להביע תמיכה בחזבאללה ומאז ביקורו רק מתעצמת המתיחות במדינה.

שגריר איראן בלבנון רכן-אבאדי הזהיר השבוע כי פרסום מסקנות ראשונות של חקירת רצח אל-חרירי היא "בעיה" שעלולה להביא ל"מחלוקות דתיות" בלבנון.

רגע האמת מתקרב...

שלושה גורמים חברו יחדיו לבטל את עצמאותה של לבנון ולסכן את יציבותה והם איראן,סוריה והחזבאללה כדי להעלים את מעורבותם הישירה והעקיפה ברצח אל-חרירי.
זהו מבחנה של הקהילה הבינלאומית שלא לאפשר את טיוח החקירה למרות האיומים על ממשלת לבנון והעומד בראשה סעד אל-חרירי.
התקפלות של המערב והקפאת פעולת בית הדין הבינלאומי יחלישו עוד יותר את כוחו של מחנה "ה-14 במרץ" ויעודדו את תופעת ההתנקשויות הפוליטיות בלבנון.
אין מנוס מכינוס חירום של מועצת הביטחון של האו"ם כדי לקבל החלטות שיתמכו בהמשך שלטונה של ממשלת אל-חרירי ויזהירו את החזבאללה מפני השתלטות צבאית על לבנון לאחר פרסום החלטת בית הדין הבינלאומי בהאג.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר