יום שני, 18 באוקטובר 2010

המושב של מדינת פלסטין בעצרת הכללית של האו"ם

ההנהגה הפלסטינית דנה באפשרות לבקש מהליגה הערבית לפנות למועצת הביטחון של האו"ם בחודש הבא כדי שתכריז על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67.ישראל אומרת כי מדובר בצעד חד צדדי ומאיימת בתגובה חריפה.הממשל האמריקני יכול למנוע את ההכרזה אך עמדתו תגובש סופית רק לאחר הבחירות לקונגרס.

המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים תקוע....

הזמן חולף ושום דבר לא זז...

ממשל אובאמה לא מצליח לחלץ את עגלת המשא ומתן מהבוץ שבו היא נתונה....

בינתיים פרסמה ממשלת ישראל מכרזים חדשים לבניה במזרח ירושלים.
הממשל האמריקני קיבל על כך הודעה מראש והביע את מורת רוחו.

הפלסטינים זועמים על החלטת ישראל לבנות 240 יחידות דיור בשכונות החדשות בירושלים הנמצאות מעבר לקו הירוק.
ראש מחלקת המשא ומתן באש"ף,ד"ר צאיב עריקאת אומר כי מדובר ב "מכה קטלנית" עבור המאמצים האמריקנים וקורא לממשל האמריקני להטיל על ראש הממשלה נתניהו את האחריות לקריסת השיחות.

הפלסטינים ומדינות ערב ממתינים בקוצר רוח ל-3 בנובמבר...

הם בטוחים שלאחר הבחירות בקונגרס הנשיא אובאמה "יטפל" בבנימין נתניהו.

בינתיים נערכים הפלסטינים לכינוס של הליגה הערבית בחודש הבא בתום מועד 30 הימים שהקציבה הליגה הערבית לארצות הברית לנסות ולשכנע את ממשלת נתניהו להסכים להאריך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

ההנהגה הפלסטינית התכנסה ברמאללה בסוף השבוע שעבר והחליטה כי היא תבחן לעומק את כל האפשרויות המדיניות העומדות על הפרק בצל העיכוב בתהליך המדיני והתעקשותה של ישראל לחבר בין ההתנחלויות והמשא ומתן הישיר.
מקורות בכירים באש"ף ציינו כי בין האפשרויות השונות הנבחנות גם האפשרות לפנות למועצת הביטחון של האו"ם כדי שתכיר בקווי 67 כגבולותיה הרשמיים של מדינת פלסטין.

ואכן נראה כי זו היא התוכנית המתגבשת אצל הפלסטינים ומדינות ערב החברות בליגה הערבית שתובא לדיון בכינוס של הליגה בחודש הבא שאמור לדון בחלופות למשא ומתן עם ישראל אם תתעקש ישראל להמשיך בבנייה בהתנחלויות.

גם מצרים שהתנגדה לכך שהפלסטינים "ישברו את הכלים" וינקטו בצעדים חד צדדים רומזת על האפשרות כי היא עשויה לשנות את עמדתה.
שר החוץ המצרי אחמד אבו אלע'יט מעריך כי ייתכן שהליגה הערבית עלולה להיאלץ לקרוא לאו"ם להכיר במדינה פלסטינית בגבולות 67 ולהעניק לה מושב לגיטימי בעצרת הכללית.

ייתכן שהדברים מופנים לאוזניים אמריקניות ומצרים מנסה לשכנע את הממשל להפעיל לחץ על ראש הממשלה נתניהו כדי למצוא מוצא מהסבך לפני כינוסה של הליגה הערבית בחודש הבא.

ומה חושב הממשל האמריקני על הכוונות האלה של הפלסטינים והליגה הערבית?

בממשל האמריקני לא הרימו ידיים והמאמצים נמשכים למצוא נוסחה שתאפשר את המשך המשא ומתן בין שני הצדדים.
ישראל הבהירה לארצות הברית כי פניה של הליגה הערבית למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה להכריז על מדינה פלסטינית בגבולות 67 תחשב כצעד חד צדדי וניסיון לקבוע את תוצאות המשא ומתן מראש ותגרור את ישראל לתגובה חריפה.

לכן, בתדרוך לכתבים לפני כמה ימים נזהר דובר מחלקת המדינה האמריקנית ואמר כי "הממשל מאמין כי הדרך הטובה ביותר לפתרון הסכסוך היא במשא ומתן ישיר בין הצדדים וכי הוא מתנגד לנקיטת צעדים חד צדדים".

זו היא עמדת הממשל כעת אך היא עלולה להשתנות לאחר ה-3 בנובמבר אם המפלגה הדמוקרטית תנחל מפלה קשה בבחירות לקונגרס.

גם באיחוד האירופי מגלים זהירות רבה לרעיון הזה של הקמת מדינה פלסטינית דרך האו"ם.
שר החוץ הצרפתי קושנר אמר במהלך ביקורו ביריחו לפני כמה ימים כי הוא תומך באפשרות הזו אם היא לא תבוא על חשבון התהליך המדיני הקיים וכי זו גם דעתו של עמיתו הספרדי מורטינוס.

ברשות הפלסטינית מתגבשת ההערכה כי ההנהגה הפלסטינית מיצתה את האופציות המדיניות מול ממשלת נתניהו וכי בשל סירובה של הממשלה הישראלית להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ובהעדר לחץ אמריקני על ישראל על הפלסטינים "לעשות מעשה".
להערכת הפלסטינים המצב היום שונה בהשוואה לשנת 2000 כאשר יצאו הפלסטינים לאינתיפאדה מזוינת נגד ישראל לאחר כישלון ועידת קמפ דיויד.
להערכתם,ישראל מבודדת היום בזירה המדינית והיא ניצבת בעמדה לעומתית אל מול עמדות הרביעייה הבינלאומית תוך שהיא מנצלת את המצב הפוליטי הפנימי של הנשיא אובאמה בגלל הבחירות לקונגרס.
הפלסטינים חוששים שישראל רוצה לגרור אותם לעימות מזוין כדי שתוכל לטעון כי מדובר בטרור וכי אין שותף בצד הפלסטיני.
לכן הם מעדיפים לפעול במישור המדיני ולהגביר את בידודה של ישראל.

בימים הקרובים תגבש ההנהגה הפלסטינית את עמדתה הסופית ואחר ייצא יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס לתיאום עמדות עם מדינות ערב.

אם יחליטו הפלסטינים ומדינות ערב לפנות למועצת הביטחון בדרישה להכיר במדינת פלסטין בגבולות 67 הם ייאלצו לקחת את הסיכון שהתגובה הישראלית תהיה חריפה וגם לקחת בחשבון את האפשרות שארצות הברית עשויה להשתמש בזכות הוטו שלה כדי למנוע את ההחלטה ולהציל את המשך המשא ומתן.
ייתכן שכל המהלך הזה הוא חלק מלוחמה פסיכולוגית ערבית מתוחכמת שנועד להלחיץ את ישראל ואת ממשל אובאמה,אולם ישראל צריכה לקחת בחשבון את התרחיש הגרוע ביותר שהמהלך בכל זאת ייצא אל הפועל.

חודש נובמבר 2010 צופן בחובו ימים קשים לממשלת נתניהו...

כדאי שתיערך לכך בהתאם.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר