יום ראשון, 17 באוקטובר 2010

הדרך לשחרור גלעד שליט עדיין ארוכה

חידוש שליחותו של המתווך הגרמני לביצוע "עסקת שליט" הוא התפתחות חיובית אך נראה שגלעד שליט יישאר בשבי עוד זמן רב.
ארגון החמאס איננו מוכן להגמיש את עמדותיו ותנאיו וראש הממשלה נתניהו יתקשה לבצע את העסקה במקביל למשא ומתן המדיני עם הרשות הפלסטינית.

סוף סוף...

לאחר עשרה חודשים של קיפאון מתחדשים המגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.
בעוד חלק מהנהגת החמאס ברצועת עזה מכחיש את הדבר
אישרו את דבר חידוש המגעים ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן ראש הלשכה המדינית של החמאס מוסא אבו מרזוק.

מה קרה בדיוק?

המתווך הגרמני גרהרד קונראד ביקר לפני שבועיים בישראל וברצועת עזה,הוא נפגש עם בכירים בישראל ובכירים בחמאס ברצועת עזה ובחן עימם את האפשרות לחדש את המשא ומתן לביצוע עסקת חילופין.

ככל הנראה החמאס הסכים לחדש את המגעים עם כי באופן רשמי אומרים דוברי החמאס כי לא הושגה פריצת דרך במגעים וכי ביקורו של המתווך הגרמני נועד רק לבדוק את עמדות הצדדים.

מקורות ביטחון בישראל אומרים כי עד היום לא התקבלה תשובה רשמית מהחמאס על ההצעה האחרונה שהעבירה ישראל באמצעות המתווך הגרמני שהיא שחרור 450 אסירים ביטחוניים "כבדים" ועוד 550 אסירים ביטחוניים אחרים ביניהם נשים וילדים תמורת שחרורו של גלעד שליט.

ממשלת נתניהו מסרבת לדרישת החמאס לשחרר אסירים ביטחוניים שנחשבים לסמלי הטרור כמו מרוואן ברגותי או אחמד סעאדאת או בכירים בזרוע הצבאית של החמאס האחראים למותם של מאות ישראלים בפיגועי התאבדות שונים.

כאלה שדם של ישראלים רבים על ידיהם.....

סלע מחלוקת נוסף הוא סירובה של ישראל להסכים לכך שמחבלים "כבדים" שישוחררו במסגרת העסקה יורשו לחזור לבתיהם ביהודה ושומרון.ישראל דורשת כי הם ישוחררו לרצועת עזה או יגורשו לחו"ל.
היא חוששת שחזרת מחבלי החמאס לבתיהם בגדה תביא לשיקומה של התשתית הצבאית של החמאס ולחידוש הפיגועים נגד ישראל.

אלו הן הסיבות לעיכוב בביצוע העסקה....

גם לאחר ביקורו האחרון של המתווך הגרמני ברצועה ארגון החמאס לא שינה את עמדותיו ותנאיו...

הדבר החיובי היחידי שקרה הוא שהחמאס הסכים, לאחר תקופה ארוכה, לחידוש המגעים עם ישראל בעניין זה.

מדוע?

נראה שלהסכמת החמאס לשוב ולדון בשחרור גלעד שליט יש כמה סיבות:

למרות הקיפאון במשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית הנהגת החמאס מעריכה כי זו היא רק שאלה של זמן עד שהמשא ומתן המדיני בין הצדדים יתחדש בלחץ אמריקני ואז שוב יידחק הארגון אל קרן זווית הרחק משולחן הדיונים.
מבחינתה זהו הרגע המתאים להוכיח לכל הצדדים שהחמאס "עדיין על המפה".

ביצוע העסקה לשחרור גלעד שליט תמורת שחרור כאלף אסירים ביטחוניים, ייתן לחמאס הרבה קרדיט ברחוב הפלסטיני,יחזק את מעמדו ויתגבר את כוחו הצבאי ביהודה ושומרון אם עשרות מהפעילים שישוחררו יוכלו לשוב לבתיהם בגדה המערבית.
כנראה שהנהגת החמאס בחו"ל מעריכה כי יש להתחיל ולהפיק את הרווחים מקלף המיקוח החשוב שנמצא בידיה ולנצל את היתרון הזה שיש לחמאס על ישראל.
ייתכן שההכחשות של חלק ממנהיגי החמאס ברצועה,כמו זו של הד"ר מחמוד א-זהאר לדבר ביקורו האחרון של המתווך הגרמני ברצועה, נובעות מחילוקי דעות בין הנהגת החמאס ברצועה לבין הנהגת החמאס בדמשק לגבי עיתוי חידוש המגעים.

החמאס מרגיש בתקופה האחרונה בבידוד מדיני בעקבות חידוש המשא ומתן בין הרשות הפלסטינית לישראל ויש מתיחות רבה ביחסים בינו לבין מצרים.לכן,מנסה החמאס לצאת מהבידוד הזה על ידי שיפור יחסיו עם מצרים.
מנהיג החמאס ח'אלד משעל נפגש באחרונה במכה שבסעודיה, עם עומר סלימאן שר המודיעין המצרי כדי לבחון דרכים להפשרת המתיחות.
בעקבות הפגישה הזו הסכים ח'אלד משעל לחידוש שליחותו של המתווך הגרמני קונראד.

ח'אלד משעל גם הסכים להאצת מאמצי הפיוס בין תנועת החמאס לתנועת הפת"ח כדי להגיע להסכמה ולחתימה על מסמך הפיוס המצרי שהכינה מצרים כבר לפני כשנה.
זו היא הסיבה להצהרות האופטימיות שמפזרים מנהיגי החמאס ומנהיגי הפת"ח בשבועיים החולפים על פתירת רוב המחלוקות בין שתי התנועות ועל פגישה מכרעת שאמורה להתקיים השבוע בין שני הצדדים על המחלוקת האחרונה שנותרה ביניהם בנושא סוגיות הביטחון.

ועל כך שפתרונה יביא לחתימה בקרוב על מסמך הפיוס המצרי.

בינתיים התגלעה בעיה חדשה...הפת"ח רוצה להעביר את מקום המפגש המוגדר "מכריע" מדמשק לבירות כדי לנטרל את השפעת השלטון הסורי על אווירת המפגש בעקבות חילופי דברים חריפים בין הנשיא בשאר אסד ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בפסגה הערבית בלוב לפני שבועיים.

בכל מקרה, חידוש מגעי התיווך בין ישראל לחמאס לביצוע העסקה לשחרורו של גלעד שליט הוא התפתחות חיובית.

אולם צריך לגלות זהירות רבה...

הדרך לשחרורו של גלעד שליט עוד ארוכה.

יש לשים לב להתפתחויות המדיניות....יש להן השפעה על הסיכויים לבצע את העסקה.

להערכתי,קידום עסקת שחרורו של גלעד שליט יכול להיעשות רק אם המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית יקלע למבוי סתום לתקופה ממושכת.

אם יתחדש המשא ומתן המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית יתקשה ראש הממשלה נתניהו לשחרר מאות מחבלים עם "דם על הידיים" במסגרת עסקת חילופין בעוד החמאס מאיים לבצע פיגועים כדי לטרפד את המשא ומתן.
הוא לא יוכל מבחינה פוליטית להגיש ויתורים מדיניים לרשות הפלסטינית ובאותה עת לעשות גם ויתורים ביטחוניים במשא ומתן עם החמאס כדי שעסקת החילופין תצא אל הפועל.

בינתיים גם לא ננקטו בשטח שום צעדים אחרים לקידום שחרורו של גלעד שליט.
הצעות החוק בכנסת של מה שנקרא "חוק שליט" להטלת הגבלות על האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל עדיין לא עברו את כל תהליך החקיקה הדרוש.

ישראל גם לא הפעילה עד כה שום מנופי לחץ על החמאס לזירוז העסקה....

כמו למשל חטיפה של בכירים בחמאס כדי שישמשו קלפי מיקוח...

או חיסול מנהיגים של החמאס לזירוז העסקה...

כאילו שהרעיונות היצירתיים כבר אזלו....

חידוש השליחות של המתווך הגרמני הוא התפתחות חיובית אולם היא איננה מספיקה להביא לשחרורו בקרוב של גלעד שליט.

לצערי ולהערכתי הוא יישאר עוד זמן רב בשבי החמאס.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר