יום שני, 11 באוקטובר 2010

ביקור נשיא איראן בלבנון-תמיכה בחזבאללה ואזהרה לישראל

ביקורו של נשיא איראן אחמדינג'אד בלבנון נועד להביע תמיכה בארגון החזבאללה ולהעביר מסר מרתיע לישראל שלא לתקוף את מתקני הגרעין באיראן.בתוך כך גובר המתח הפנימי בלבנון על רקע הכוונה של בית הדין הבינלאומי בהאג להגיש כתבי אישום נגד בכירים בחזבאללה על מעורבותם ברצח רפיק אל-חרירי.המתח הגואה עלול לגלוש למעשי אלימות ברחוב.


נשיא איראן אחמדינג'אד אמור לבקר השבוע בלבנון ובמסגרת ביקורו הוא יסייר גם בדרום לבנון בכפרים בנת ג'ביל,כפר קנא וגם בשער פאטמה.

על פי פרסומים שונים רוצה נשיא איראן להפגין את הבוז שלו כלפי ישראל באמצעות השלכת אבן לשטחה משער פאטמה......

בדיוק כפי שעשה לפני כעשר שנים הפרופסור הפלסטיני אדוארד סעיד שביקר בדרום לבנון.
אולם שגרירות איראן בלבנון פרסמה הכחשה לידיעות האלה.
ייתכן שהאיראנים מבינים שמעשה כזה לא יוסיף כבוד לנשיאם.
נמתין ונראה.....

מה משמעות ביקורו של אחמדינג'אד בלבנון ובמיוחד באזור הדרום?

הנשיא האיראני רוצה להדגיש באמצעות הביקור כי לארצו יש תפקיד חשוב בזירה הלבנונית לא פחות חשוב מתפקידה של סוריה.
צריך לזכור שהביקור הזה יתקיים לאחר ביקורם בלבנון של הנשיא הסורי בשאר אסד והמלך הסעודי עבדאללה בניסיון להרגיע את המתח העצום האופף את המדינה בעקבות כוונת בית הדין הבינלאומי בהאג להגיש כתבי אישום נגד בכירים בחזבאללה על חלקם בהתנקשות בראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי לפני יותר מחמש שנים.
באמצעות ביקור הנשיא אחמדינגאד רוצה גם איראן להפגין את תמיכתה המלאה בבן בריתה בלבנון שהוא ארגון החזבאללה במיוחד לאור הידיעות על כך שבקרוב יוגשו כתבי האישום האמורים נגד בכירים בארגון.

יש גם הרואים בביקורו של הנשיא האיראני בדרום לבנון אזהרה לישראל מפני האפשרות כי תיזום התקפה על המתקנים הגרעינים האיראנים או תנחית מכת מנע על ארגון החזבאללה שאיראן ספקה לו עד כה יותר מ40 אלף רקטות וטילים ושיקמה את יכולותיו הצבאיות שנפגעו במלחמת לבנון השנייה.
אחמדינג'אד רוצה לאותת לישראל שאם תתקוף את מתקני הגרעין האיראנים התגובה האיראנית תבוא גם מהחזית הקרובה לישראל דהיינו מדרום לבנון.

המצב בלבנון מתוח ועל פי ידיעות בכמה עיתונים ערביים הקבוצות הפוליטיות השונות במדינה מתחמשות בכלי נשק לקראת האפשרות שהמצב ידרדר ויפרצו מעשי אלימות ואולי אף מלחמת אזרחים מוגבלת.
הנשיא סעד א-דין אל-חרירי ראש מחנה ה-14 במרץ איננו מעוניין בעימות צבאי בתוך המדינה.
הוא מבין את עוצמת כוחו של ארגון החזבאללה אשר במאי 2008 השתלט בתוך מספר שעות על הבירה ביירות.
כנראה שגם ארגון החזבאללה איננו מעוניין בעימות צבאי שיביא למלחמת אזרחים.
הוא מעוניין ליצור מצב שממשלת לבנון תדרוש את ביטול החקירה הבינלאומית בעניין ההתנקשות ברפיק אל-חרירי ומתאם את המהלך הזה עם סוריה.
על הרקע הזה יש לראות את הוצאת 33 צווי המעצר נגד אישים לבנוניים שפרסם בשבוע שעבר בית משפט בסוריה.
מדובר באישים בכירים המזוהים עם מחנה ה-14 במרץ שהוא המחנה של סעד אל-חרירי בנו של הנרצח.

הנשיא הסורי בשאר אסד רוצה להראות שהוא מחויב לסיכום שלו עם המלך עבדאללה הסעודי שלא לתת למצב בלבנון להתדרדר למלחמת אזרחים חדשה אך באותה עת הוא רוצה להפגין את תמיכתו בבת בריתו החזבאללה,
המסר הסורי הוא פשוט:
סוריה לא תשלים עם הגשת כתבי אישום נגד בכירים בחזבאללה.
הנשיא הסורי חושש שהגשת כתבי אישום נגד בכירים בחזבאללה עלולה שוב להביא הפניית אצבע מאשימה גם נגד סוריה על חלקה בהתנקשות ברפיק אל-חרירי.
עד היום יש הטוענים בלבנון כי ארגון החזבאללה היה רק "קבלן הביצוע" של הרצח ואילו המודיעין הסורי היה "המוח המתכנן" של ההתנקשות.
על פי אחת הגרסאות הגנרל הסורי ראזי כנעאן היה בקי בפרטי המעורבות הסורית בהתנקשות באל-חרירי וחוסל על ידי סוכני המודיעין הסורי.

רשמית נטען כי הוא התאבד...

דמות מפתח בפרשת המתח הגואה בלבנון היא הגנרל הלבנוני ג'מיל א-סייד לשעבר ראש הביטחון הכללי הלבנוני,הוא נעצר בעבר ביחד עם עוד שלושה אנשי ביטחון לבנוניים בכירים בחשד למעורבות ברצח אל-חרירי אך בסופו של דבר הם שוחררו ממעצר לאחר ארבע שנים.

א-סייד זוכה לחסות של החזבאללה וסוריה.

על פי מקורות בלבנון א-סייד הוא שניצל את קשריו בדמשק וגרם לפרסומם של צווי המעצר באמצעות בית משפט בסוריה נגד אותם האישים הלבנוניים המזוהים עם מחנה ה-14 במרץ.
בתוך המחנה של ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי יש כבר קולות הקוראים לו להתפטר מתפקידו במחאה על המעורבות המתחדשת של סוריה בזירה הלבנונית שבאה לידי ביטוי בפרסום צווי המעצר על ידי בית המשפט בסוריה.
פרשנים לבנוניים מעריכים כי לא תפרוץ מלחמת אזרחים חדשה במדינה מכיוון ששום צד איננו מעוניין בכך וכי ברור שהחזבאללה יביס בקלות כל כוח חמוש שינסה להתמודד עימו.
עם זאת המתח עלול לגלוש לרחובות ולהביא לפריצתם של מעשי אלימות שונים שעלולים להימשך זמן רב.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר