יום חמישי, 7 באוקטובר 2010

סוריה-המשחק המתוחכם של בשאר אסד


בעוד ארצות הברית פועלת להביא לחידוש המו"מ בין ישראל לסוריה פועל נשיא סוריה להפעיל לחצים על ממשלת לבנון ועל סעודיה כדי שיפעלו לבטל את ועדת החקירה הבודקת את נסיבות ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי.
הנשיא אסד מחזיק ביחד עם החזבאללה את המפתח למניעת פרוץ מלחמת אזרחים חדשה בלבנון.בלהט העיסוק האינטנסיבי במשבר בשיחות בין ישראל לפלסטינים בנושא הארכת ההקפאה בבניה בהתנחלויות כדאי גם לשים לב לנושאים חשובים אחרים במזרח התיכון ובמיוחד שני תהליכים הקורים היום בהקשר הסורי ושיש להם השפעה חשובה על המתרחש במזרח התיכון.

התהליך הראשון הוא המאמץ האמריקני להתניע תהליך של משא ומתן מדיני בין ישראל לסוריה במקביל לערוץ השיחות בין ישראל לפלסטינים והתהליך השני הינו הלחצים שמפעיל הנשיא הסורי בשאר אסד על ממשלת לבנון כדי שתדרוש מאו"ם לבטל את ועדת החקירה הבינלאומית בנסיבות ההתנקשות בראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי לפני יותר מחמש שנים.

הראייה של הממשל אובאמה בכלל ושל השליח המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל בפרט,היא כי יש לשאוף להשגת יציבות אזורית במזרח התיכון.לכן,במקביל לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים מנסה עכשיו הממשל האמריקני להביא לחידוש המשא ומתן בין ישראל לסוריה.
השליח מיטשל ביקר באחרונה כבר כמה פעמים בסוריה וכמוהו גם פקידים בכירים ממחלקת המדינה,גם צרפת פעילה מאוד בנושא ושיגרה ושליח בכיר מטעמה לארמון הנשיאות בדמשק.
על פי מקורות מדיניים בכירים ישראל נתנה "אור ירוק" לארצות הברית וצרפת ל"גשש" אצל הנשיא הסורי כיצד אפשר להביא לחידוש השיחות.
כזכור,בתקופת ממשלת אולמרט, תיווכה טורקיה בין ישראל לסוריה אך התיווך נפסק בעקבות מבצע "עופרת יצוקה".מאז עלו יחסי ישראל טורקיה על שרטון ובעקבות פרשת המשט הטורקי הם החריפו מאוד וקשה היום להשיג הסכמה ישראלית להמשך התיווך הטורקי בינה ובין סוריה.
ארצות הברית נכנסה לתוך הוואקום הזה ומנסה כעת להתניע מחדש את הערוץ הסורי ישראלי.
בירושלים לא פוסלים אפשרות לנסות להשיג הסכם מסגרת להסדר קבע בין ישראל לסוריה שייושם במשך 10-15 שנה.כל ראשי מערכת הביטחון תומכים פה אחד בצורך לעשות מאמץ מדיני כזה מתוך הנחה שהדבר ימתן את סוריה ויחליש את הברית האסטרטגית בינה לבין איראן.

כיצד מתייחס הנשיא אסד למאמץ האמריקני הזה להביא לחידוש המשא ומתן בין סוריה לישראל?

הנשיא אסד אומר לאמריקנים כי הוא רציני בכוונתו להגיע לשלום עם ישראל תמורת החזרת כל רמת הגולן לסוריה.
באופן פומבי אומר אסד כי מוקדם לדבר על אפשרות חידוש המשא ומתן עם ישראל.
בראיון שהעניק אתמול לתחנת טלביזיה טורקית אמר הנשיא הסורי כי "מה שקורה עכשיו הוא חיפוש אחר מכנה משותף לחידוש השיחות".
הוא הדגיש כי "עבור סוריה העיקרון החשוב הוא החזרת כל השטח וכי לישראל חשובים הסדרי ביטחון".
ג'האד אלחאזן,אחד הפרשנים הערבים החשובים במזרח התיכון סיפר לפני כמה ימים כי הנשיא אסד אמר לו כי בכל פעם שהמשא ומתן הישראלי פלסטיני נקלע לקשיים הוא מקבל פניות מישראל על נכונותה לחדש את המשא ומתן עימו.

בינתיים פועל אסד במרץ בזירה הלבנונית מתוך חשש שגם אם ועדת החקירה הבינלאומית לבדיקת ההתנקשות בחייו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי,תטיל את האחריות על ארגון החזבאללה על ביצוע הרצח, היא עלולה להצביע על כך שסוריה עמדה מאחורי התכנון ההתנקשות באל-חרירי.

לפיכך הורה הנשיא אסד,באמצעות בית משפט בסוריה,לפרסם 13 צווי מאסר לאישים בולטים בלבנון ובהם שר המשפטים,התובע הכללי חברי פרלמנט שגרירים ועיתונאים.מדובר במתנגדי המשטר הסורי שמשתייכים למחנה של רפיק אל-חרירי ראש ממשלת לבנון הנוכחי ובנו של הנרצח.
סוריה פועלת בתיאום מלא עם ארגון החזבאללה אשר על פי מקורות בלבנון הודיע כי נתן ארכה של שבועיים לקבלת תשובות מסעודיה ומראש הממשלה סעד אל-חרירי האם יש אפשרות לדחות או לשנות את כתבי האישום שאמור לפרסם בית הדין הבינלאומי בהאג.

פרסום צווי המעצר עורר אכזבה גדולה בקרב תומכי מחנה ה14- במרץ שהוא המחנה של ראש הממשלה אל-חרירי. הם ראו בכך סטירת לחי פומבית לחרירי אשר נקט באחרונה יוזמות חיוביות כלפי דמשק וטענו כי למהלך הזה אין תוקף משפטי בלבנון אלא רק בסוריה.

בלבנון עצמה יש חשש כבד שהמדינה שוב תיגרר למלחמת אזרחים חדשה עקובה מדם.
היומון הבינערבי "אלשרק אלאווסט" דיווח השבוע על עלייה בימים האחרונים בפעילות של רכש נשק בלבנון.על פי הדיווח קבוצות מפלגתיות פנו לסוחרי נשק בבקשה לרכוש כמויות גדולות של נשק ללא התחשבות בעלותם.לפי דיווחים אחרים כוחות מחנה ה-8 במרץ עורכים אימונים צבאיים בבקאע ואילו כוחות ה-14 במרץ מתאמנים במקומות אחרים.

ג'מיל אלסייד,לשעבר ראש הביטחון הכללי הלבנוני שהיה עצור במשך ארבע שנים בחשד למעורבות ברצח רפיק אל-חרירי ושוחרר הזהיר השבוע מפני קריסת המדינה ומרי אזרחי אם יוגש כתב אישום נגד חזבאללה.

ומה אומרים באו"ם על הניסיון הסורי ללחוץ על ממשלת לבנון כדי שתבקש את ביטול ועדת החקירה בעניין רצח אלחרירי?

האו"ם מתעלם מהלחצים הסורים על ממשלת לבנון.
הוא מרמז על נחישותו להמשיך בעבודת ועדת החקירה
ומעדיף להתרכז במחלוקת הפנים לבנוני סביב תקציב המדינה ושאלת המימון הלבנוני של בית הדין שכן לבנון נדרשת לממן 49% מסכום התקציב של בית הדין הבינלאומי שידון ברצח אל-חרירי.

מרטין נסירקי,דוברו של מזכ"ל האו"ם פרסם הודעה האומרת כי בית הדין המיוחד בנושא רצח אל-חרירי מתקדם הלאה ללא קשר אם לבנון תאשר או לא תאשר את מימון חלקה בבית הדין.

סוריה חזרה להפעיל את שריריה בלבנון באופן גלוי ומאיימת ביחד עם בת בריתה החזבאללה "לטרוף את הקלפים" אם ועדת החקירה הבינלאומית תתעקש להגיש כתבי אישום נגד המעורבים בהתנקשות ברפיק אל-חרירי.
מתחת ליציבות המדומה בלבנון רותח הר געש לוהט שעלול להתפרץ בכל רגע ולערער אותה כשסוריה מחזיקה בידיה את המפתח ביחד עם החזבאללה.
סעודיה,התומכת בראש ממשלת לבנון אלחרירי, לא יכולה לעשות כרגע הרבה כדי לעצור את ההתדרדרות אלא אם תיכנע לתכתיבים הסורים.
בשאר אל-אסד שוב מוכיח יכולת תמרון פוליטית והשתלבות מוצלחת במרחב.

אסור להקל בו ראש ולזלזל ביכולותיו......

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר