יום שני, 27 בספטמבר 2010

מהם גבולותיה של המדינה הפלסטינית העתידית?


הפלסטינים מתעקשים לדון תחילה בנושא הגבולות כדי לקבוע מראש את תוצאות המשא ומתן בנושאי הליבה האחרים הנגזרים מנושא זה כמו ירושלים,המים וההתנחלויות.
אם תסכים ישראל לדרישה זו היא תאבד קלף מיקוח חשוב במשא ומתן לכן עליה להתמיד בדרישתה כי השגת סידורי הביטחון הדרושים לה הם תנאי לקביעת הגבולות של מדינת פלסטין.הפלסטינים הפכו את נושא הקפאת הבנייה בהתנחלויות לנושא חשוב בעימות עם ממשלת נתניהו למרות שבמשך 17 השנים האחרונות הם נשאו ונתנו עם ממשלות ישראל מבלי שהוקפאה בנייתו של בית אחד בהתנחלויות בשטחים.
ייתכן שבסופו של דבר יימצא פיתרון של פשרה למחלוקת הזו בין ישראל לפלסטינים שתאפשר את המשך המשא ומתן אולם לפלסטינים ולמתווך האמריקני כבר ברורים שני דברים גם אם אינם רוצים להודות בכך בפומבי:

הראשון - ממשלת ישראל איננה יכולה להפסיק לגמרי את הבנייה בהתנחלויות מסיבות של "גידול טבעי" של שלוש מאות אלף המתנחלים החיים מעבר לתחומי הקו הירוק .
השני-ראש הממשלה בנימין נתניהו איננו יכול להשיג רוב בממשלה להחלטה להאריך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות מבלי לקבל תמורה הולמת להחלטה כזו בדמות "כופתאות" ביטחוניות אמריקניות בעניין העימות עם איראן או למשל מחווה הכוללת את שחרורו של המרגל ג'ונתן פולארד.

הבעיות האמיתיות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים אינן בעיות המשך הבנייה בהתנחלויות אלא הסוגיות הכבדות של הסדר הקבע כמו:ירושלים,הפליטים,המים והגבולות שממשלת נתניהו והרשות הפלסטינית עדיין לא הספיקו לדון בהן באופן מעמיק במהלך המשא ומתן שהתחדש לפני כשלושה שבועות.
כדאי לבחון ברצינות את ההתעקשות הפלסטינית לדון תחילה בנושא הגבולות,דרישה שנתמכת על ידי ממשל אובאמה.

ובאופן טבעי נשאלת השאלה מה מניע את הפלסטינים להתעקש על המשא ומתן בנושא זה?

הפלסטינים מייחסים חשיבות גדולה לקביעת הגבולות ושרטוט המפות של גבולות המדינה הפלסטינית העתידית,
מכיוון שמשרטוט הגבולות נגזרים גם הנושאים החשובים האחרים של הסדר הקבע:ירושלים,המים וההתנחלויות.

כמובן שברגע שיקבעו גבולות המדינה הפלסטינית ייגזר מכך גם נושא מעברי הגבול של המדינה הזו עם המדינות השכנות דהיינו ישראל,מצרים וירדן.

שרטוט הגבולות גם יקבע את מעמדה החוקי, הרשמי והבינלאומי של רצועת עזה כחלק גיאוגרפי בלתי נפרד של המדינה הפלסטינית העתידית ויסדיר את תנועת התושבים הפלסטינים בין הגדה לרצועה דרך "המעבר הבטוח" העובר דרך שטח מדינת ישראל על פי הסכמי אוסלו.
העמדה הפלסטינית היא כי גבולות המדינה הפלסטינית יהיו קווי 67 עפ"י החלטות האו"ם 242 ו338 וכי שטחה של המדינה הפלסטינית יהיה 6209 קילומטר מרובע.

מדוע תומך ממשל אובאמה בעמדה הפלסטינית כי יש להתחיל במשא ומתן על נושא הגבולות?

הפלסטינים הצליחו לשכנע את ארצות הברית כי ברגע שיוכרע נושא הגבולות תיפתר גם סוגיית הבנייה בהתנחלויות מכיוון שיוסכם בין ישראל לפלסטינים אילו התנחלויות יפורקו ואילו יישארו בריבונות ישראל בהסדר הקבע.
ישראל תוכל, על פי ההיגיון הזה,להמשיך כבר עתה את הבנייה בהתנחלויות שיישארו בריבונותה.
מבחינת האמריקנים בכך תוסר אבן נגף עיקרית במשא ומתן שתאפשר את ההתקדמות בשיחות לקראת השגת הסדר קבע.

ישראל מתנגדת לדון עכשיו בנושא הגבולות ועומדת על כך שהמשא ומתן יתחיל בנושאי הביטחון.
הקמת מדינה פלסטינית מפורזת לצד מדינת ישראל היא נושא מורכב ורגיש במיוחד נוכח מה שקרה ברצועת עזה לאחר ההינתקות.
תנועת החמאס השתלטה בכוח על הרצועה והפכה אותה לבסיס טרור גדול להתקפות על ישראל.
לשלוחה קדמית של איראן...
והיא מדברת בגלוי על רצונה להשתלט גם על הגדה המערבית כשלב בדרך לשחרור כל פלסטין "מן הים עד הנהר".
לכן יש להבטיח כי כל הסדר קבע עם הפלסטינים יבטיח שהמחדל הביטחוני החמור של ההברחות בציר "פילדלפי" באזור רפיח לא יחזור על עצמו, ושהגבול הארוך עם ירדן לא ישמש להברחות נשק ואמצעי לחימה גדולות לתחומי המדינה הפלסטינית.

המשא ומתן על סידורי הביטחון אמור גם להסדיר את נושא השליטה במרחב האווירי של המדינה הפלסטינית,את השליטה על מאגרי המים התת קרקעיים המספקים בקושי את צרכיה של מדינת ישראל והנמצאים בלב השומרון,הקמת תחנות התראה מוקדמת ויצירת אזורי חיץ יעילים לאורך הגבול עם ירדן שימנעו הגעה אפשרית של כוחות צבא ערביים או איראנים אל תוך תחומי המדינה הפלסטינית כדי לתקוף את ישראל.
וכמובן יש לקבוע את סידורי הביטחון במזרח ירושלים,בשכונות הערביות,בעיר העתיקה ובהר הבית.

פירוז המדינה הפלסטינית אמור לכלול גם סעיף האוסר על המדינה הפלסטינית לכרות בריתות צבאיות עם מדינות אחרות שעלולות לתקוף את ישראל.

רק אם ייענו הדרישות הביטחוניות של ישראל באופן מספק ניתן יהיה להתקדם גם נושאי הליבה האחרים של הסדר הקבע.

ישראל צריכה לקבוע את העיקרון הבא במשא ומתן:
מידת ההיענות של הפלסטינים לצרכים הביטחוניים של ישראל היא שתקבע את עומק הנסיגה של ישראל מיהודה ושומרון.

ישראל צריכה להסכים לקביעת הגבולות הסופיים של פלסטין רק לאחר שתושג הסכמה על סוגיות הליבה האחרות כמו הפליטים,מעמד ירושלים וההתנחלויות ורק לאחר שהפלסטינים יסכימו שמדובר בקץ הסכסוך ובסוף תביעותיהם מישראל.

הסכמה של ישראל לגבולות הסופיים של מדינת פלסטין לפני פיתרון סוגיות הליבה האחרות של הסכסוך תהייה טעות אסטרטגית חמורה ושלב נוסף ב"שיטת הסלאמי" הפלסטינית אשר תנציח את המשך הסכסוך.
ישראל עלולה לאבד קלף מיקוח חשוב במשא ומתן,אסור לה לוותר על הדיון בענייני הביטחון ולהסכים עכשיו לשרטוט גבולותיה הסופיים של מדינת פלסטין אחרת היא תסמן במו ידיה את תחילת "הספירה לאחור" של קיצה של המדינה היהודית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר