יום רביעי, 8 בספטמבר 2010

פסגת שרם א-שיח'-המשבר שבדרך?

שבוע לפני כינוס פסגת שרם א-שיח' לא נמצא עדיין פתרון למחלוקת העמוקה בין ישראל לרשות הפלסטינית בנושא המשך הבניה בהתנחלויות.
ברשות הפלסטינית מעריכים כי השיחות הישירות יקלעו למשבר כבר בתחילתן ודורשים שממשל אובאמה יפעיל לחץ על ישראל להאריך את תוקף החלטת הקפאת הבניה בהתנחלויות בעוד כמה חודשים
.


בשבוע הבא תתכנס בשרם א-שיח' שבמצרים ועידת פסגה נוספת שהיא המשכה של פסגת וושינגטון שבה הושק המשא ומתן הישיר בין ממשלת נתניהו לרשות הפלסטינית.
לפסגה בשרם א-שיח' יגיעו שרת החוץ הילארי קלינטון והשליח המיוחד ג'ורג' מיטשל והם ינסו לקדם את המשא ומתן בין ראש הממשלה נתניהו ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס שמתקיים בחסותו של המארח,נשיא מצרים חוסני מובארק.
הפלסטינים מייחסים לוועידת הפסגה הזו חשיבות מיוחדת ואומרים כי היא תקבע את עתיד המשא ומתן הישיר בין הצדדים נוכח העובדה שבסוף החודש יפקע המועד שקבעה ממשלת ישראל להקפאת הבנייה בהתנחלויות.

הם מציבים תנאי מוקדם באופן הברור והנחרץ ביותר:

"המשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות או הפסקה מיידית של השיחות הישירות שרק החלו"

מבחינת הפלסטינים התחילה עכשיו המערכה המדינית מול ממשלת נתניהו על הקמתה של המדינה הפלסטינית העצמאית והם נכנסים למערכה בכל כוחם.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מקבל לקראת הועידה תמיכה בלתי צפויה.....
מנהיג החמאס ברצועת עזה,ד"ר מחמוד א-זהאר אומר כי הוא בטוח שעבאס לא יוותר על שום עיקרון מהעקרונות הפלסטינים.
בכך הוא מחזק ומחשק את מחמוד עבאס שכבר מיהר השבוע לחשק את עצמו ולהודיע בפומבי כי " לא יוותר על נכסי צאן הברזל של הפלסטינים בדיוק כפי שעשה יאסר ערפאת לפני עשר שנים בפסגת קמפ דיוויד וכי הוא מוכן לארוז את המזוודות ולפנות את תפקידו בכל רגע".

מדיניות של איומים והפחדות...מדיניות של "תחזיקו אותי שמא..."

הפלסטינים מקווים שאם יתעקש נתניהו להפשיר את הקפאת הבניה בהתנחלויות בסוף החודש יביא הדבר לעימות בינו לבין ממשל אובאמה.
ברשות הפלסטינית מאשימים את ראש הממשלה נתניהו כי כל ההצהרות שלו במהלך פסגת וושינגטון והופעותיו באמצעי התקשורת היו הצגה לצורכי יחסי ציבור בלבד.
הם חוששים שהוא יגבש עם ממשל אובאמה הצעת פשרה שתאפשר לישראל להמשיך לבנות בגושי ההתנחלויות הגדולים מבלי שסוכם כבר נושא גבולות המדינה הפלסטינית ובכך יבוא הקץ להמשך הטעם במשא ומתן.
זה יהיה ניצחון גדול של בנימין נתניהו....
לכן הם מודיעים כי לא יסכימו לשום פשרה וכי הם עומדים על כך שהבנייה בהתנחלויות תוקפא לחלוטין.
הם רוצים שהסבב הזה של השיחות הישירות בשרם א-שיח' יסתיים בניצחון ברור שלהם.

עפ"י מקורות בכירים ברשות הפלסטינית עד לרגע זה לא סוכם סדר היום של השיחות בפסגת שרם א-שיח'.
הפלסטינים דורשים העלות את כל סוגיות הליבה של הסדר הקבע ואילו ישראל דורשת לדון בנושא ההכרה בישראל כמדינה יהודית ובסוגיית הביטחון.

האם פסגת שרם א-שיח' תצליח והמשא ומתן הישיר יימשך?

אנו נמצאים שבוע לפני הפסגה, כרגע ההערכה ברשות הפלסטינית היא כי המו"מ ייפסק אם לא תחול תפנית חדה בעמדת ממשלת נתניהו בנושא המשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות.
הפלסטינים מתכננים לגלגל את האשמה על ישראל אך בעיקר על ממשל אובאמה שלדבריהם איננו מפעיל לחץ על ישראל בגלל הזדקקותו של הנשיא אובאמה לקול היהודי בבחירות לקונגרס בחודש נובמבר.
הם אומרים כי זו שעת מבחן של הממשל האמריקני אשר הגדיר את פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני כאינטרס בתפיסת הביטחון הלאומי האמריקני במיוחד כשארצות הברית עסוקה בעיראק,אפגניסטן ובטיפול בסוגיית הגרעין האיראני.
הממשל האמריקני עסוק בימים האלה בגיבוש הצעת פשרה שתאפשר את המשך המו"מ הישיר.
עפ"י מקורות אמריקניים בוושינגטון ההצעה מתבססת על רעיון שהעלה השר דן מרידור כי הבנייה תימשך בגושי ההתנחלות הגדולים שבכל מקרה יישארו בידי ישראל בהסדר הקבע במסגרת חילופי השטחים.

מה שחשוב הוא שממשל אובאמה לא יצור ציפיות גבוהות לקראת פסגת שרם א-שיח' וינמיך את הפרופיל התקשורתי בכל מה שקשור לוועידה הזו.
מדובר בניסיון ליישב מחלוקת קשה שפרצה בין ישראל לפלסטינים בנושא רגיש ועד כה לא נראה שום פיתרון באופק.
לכן רצוי להנמיך ציפיות ולא לטפח תקוות שווא..
ציפיות גבוהות שלא מתממשות גורמות למפח נפש ואכזבות...
כתוצאה מכך נוצר תסכול שעלול להתפרץ באופן אלים בשטח.

כבר היינו בסרט הזה לאחר כישלון פסגת קמפ דיויד ופריצת אינתיפאדת אל-אקצא.

כדאי להיזהר....

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר