יום שני, 6 בספטמבר 2010

ההיבטים הבינלאומיים והאזוריים של חידוש המו"מ על הסדר הקבע

ישראל עשויה לשפר את מצבה האזורי והבינלאומי כתוצאה מחידוש המו"מ הישיר עם הפלסטינים על הסדר הקבע.אולם היא חייבת להכין חלופות למקרה שהמו"מ ייכשל.כישלון המו"מ ייחשב לניצחונו של הציר הרדיקלי בראשותה של איראן.

את החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחדש את המשא ומתן הישיר עם הרשות הפלסטינית בניסיון להגיע להסכם מסגרת על הסדר הקבע בתוך שנה צריך לבחון בהקשריה האזוריים והבינלאומיים ולא רק במישור אפשרות השגת הפיוס ההיסטורי בין שני העמים.

את הדברים ביטא אמש נשיא מצרים חוסני מובארק בעת שהשתתף בטקס לציון "לילת אל-קדר" המסיים את צום הרמאדאן.

הנשיא המצרי אמר את הדברים הבאים:
"הבעיה הפלסטינית תישאר המפתח של היציבות האזורית והדרך לפתור את שאר המשברים והבעיות של האזור".

הנשיא מובארק צודק.

לזכותו יש לומר כי מיום עלייתו של נתניהו לשלטון הוא הפציר בו לחדש את המשא ומתן הישיר עם הרשות הפלסטינית ולנסות להגיע עימה להסכם מסגרת על הסדר הקבע בתוך שנה.
גם אם המשימה קשה,רצופת מכשולים רבים וסיכוייה קלושים לראש הממשלה בנימין נתניהו לא הייתה ברירה אחרת,הוא קיבל את ההחלטה הנכונה.

מהם ההיבטים האזוריים והבינלאומיים של חידוש המשא ומתן הישיר עם הפלסטינים?

החלטת ישראל לחדש את המשא ומתן הישיר עם הפלסטינים אמורה לפרוץ את המצור והבידוד הבינלאומי המוטל על ממשלת נתניהו בעקבות פעילות מדינית מוצלחת של הרשות הפלסטינית ומסע הדה-לגיטימציה שהיא הובילה בעולם נגד מדינת ישראל.
הפעילות הזו החלה בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" וגברה בעקבות פרסום דו"ח גולדסטון ותקרית ההשתלטות על הספינה הטורקית "מרמרה".
ההערכה בירושלים היא כי אם המו"מ הישיר עם הפלסטינים יימשך ויימצא פיתרון מוסכם לסוגיית הקפאת הבניה בהתנחלויות תקבל ישראל "אורך נשימה" מדיני שיאפשר לה לשפר את יחסיה עם מדינות רבות בעולם.
בינתיים מצפים לישראל בעצם ימים אלה,זמנים קשים, בזירה הבינלאומית.
בירושלים מכנים זאת בשם "ספטמבר השחור".
באו"ם ובמוסדות בינלאומיים אחרים מארגנת הרשות הפלסטינית פעילות אנטי ישראלית וממשיכה במסע הדה- לגיטימציה של מדינת ישראל.

כידוע,הדבר החשוב ביותר לישראל הוא שמירה על היחסים האסטרטגיים הקרובים עם ארצות הברית.
ממשל אובאמה עשה תפנית חשובה ושיפר באחרונה את היחסים בינו לבין ממשלת נתניהו.
הנשיא אובאמה תמך בעמדת ראש הממשלה נתניהו בדבר הצורך לחדש את המו"מ הישיר עם הרשות הפלסטינית והוא שאילץ את ההנהגה הפלסטינית לשוב לשולחן הדיונים עם ישראל.
חידוש המו"מ הישיר יחזק את יחסיה של ישראל עם ארצות הברית בשנה שהיא חשובה ביותר עבור ישראל בגלל הסכנה הגוברת מצידה של איראן.

שנת 2011 אמורה להיות "שנת ההכרעה" מול הסכנה הגרעינית האיראנית.הערכת המודיעין הישראלי שהמשותפת גם לסי.איי.אי היא כי איראן יכולה להשלים בתוך שנה וחצי את בניית הפצצה הגרעינית הראשונה שלה.
משטר הסנקציות שמוביל עד כה המערב נגד איראן התגלה כחסר שיניים ובלתי יעיל.הממשל האמריקני של אובאמה עדיין מעוניין לחדש את הדיאלוג עם איראן ומתנגד לפעולה צבאית נגדה.
שיפור היחסים בין ממשלת נתניהו לממשל אובאמה עשוי להקל על ישראל לשכנע את ארצות הברית לעבור להובלת "סנקציות משתקות" נגד איראן או לחלופין להסכים לפעולה צבאית ישראלית או אמריקנית נגד מתקני הגרעין האיראניים.
מכיוון שפעולה צבאית עלולה להצית מלחמה אזורית יש חשיבות עצומה לתמיכה אמריקנית חד משמעית בישראל ומתן גיבוי לה במקרה שתותקף ע"י איראן ושלוחותיה.
איראן העומדת בראש "ציר הרשע" נחושה לטרפד את המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים בכל דרך ומאיימת גם על הרשות הפלסטינית והמשטרים הערביים המתונים ובראשם משטרו של הנשיא מובארק.

מצרים וירדן צפויות להדק עתה עוד יותר את היחסים ושיתוף הפעולה האזורי עם ישראל כדי לסכל את האיום האיראני על התהליך המדיני.
המלך הירדני עבדאללה אמר אתמול במפגש עם עורכי העיתונים בירדן כי "הקמת המדינה הפלסטינית היא אינטרס אסטרטגי להגברת היציבות במזה"ת וכי ארצות הברית רואה בשלום בין ישראל לפלסטינים מרכיב בביטחון הלאומי האמריקני".

השגת הסכם מסגרת בין ישראל לרשות הפלסטינית על הסדר הקבע,תחליש ללא ספק את כוחו של החמאס ברחוב הפלסטיני.
ד"ר צאיב עריקאת ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני אומר "כי אם לא יושג הסכם קבע עם ישראל יהיה זה סופה של הרשות הפלסטינית אך אם יושג הסכם, החמאס ייעלם".

מה יקרה אם שני הצדדים לא יצליחו להגיע להסכם המסגרת על הסדר הקבע?

האפשרות הזו היא בהחלט ריאלית נוכח הפערים הגדולים בעמדות שני הצדדים,הפלסטינים יתחילו מייד להאשים את ישראל בטרפוד המשא ומתן,ייתכן שאף יחדשו את מעשי האלימות בתוך כמה חודשים.
לכן, ישראל צריכה להכין גם חלופה לשיחות הישירות על הסכם המסגרת במידה שייכשלו.
גם ארצות הברית חייבת להפיק את הלקחים מפסגת קמפ דיוויד שזמן קצר לאחר שנכשלה פרצה האינתיפאדה השנייה.
החלופה צריכה להיות משא ומתן על הסכם ביניים ארוך טווח.
יש לאתר את הסוגיות הניתנות לפשרה בין שני הצדדים ולחתום על מה שאפשר להסכים עליו.
"עדיף ציפור אחת ביד משתיים על העץ"

פיצוץ השיחות על הסכם המסגרת ללא הסכמות כלשהן עלול להיות הרה אסון לשני הצדדים.
יו"ר הרשות מחמוד עבאס יוכל אמנם לטעון בפני בני עמו כי לא וויתר על "הקווים האדומים" של הפלסטינים ולהאשים את ישראל אך מאידך גיסא כישלונו להגיע להסדר עלול לחזק את הכוחות הקיצוניים בראשות החמאס שעלולים לנצל את המצב ולהשתלט גם על שלטונו ברמאללה.

גם מעמדה של איראן יתחזק והיא תראה עצמה כמנצחת וכמי שהצליחה לטרפד את ניסיונו של המחנה המתון במזרח התיכון להשיג הסדר קבע בניגוד להסכמתה.
חיזוקה של איראן פירושו חיזוק "ציר הרשע" כולו שהיא עומדת בראשו.
יהיה זה חיזוקו של הציר הרדיקלי שבו חברים סוריה וארגוני החזבאללה,החמאס והג'האד האסלאמי.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר