יום חמישי, 2 בספטמבר 2010

אסטרטגיית הפיגועים של החמאס-משחק ישן או חדש?


החמאס חידש את הפיגועים בשטחי הגדה וממקד אותם במתנחלים תוך שמירה על שקט מרצועת עזה.אם תחול התקדמות בתהליך המדיני יחדש החמאס גם את פיגועי ההתאבדות בתוך ישראל.
ברשות הפלסטינית אומרים כי החמאס פוגע באינטרסים הפלסטינים ומספק תירוצים לישראל להתחמק מהסדר הקבע.בעוד דוברי החמאס מכחישים כל קשר בין הפיגוע בחברון לחידוש המו"מ הישיר בין ישראל לפלסטינים,ממשיכה הזרוע הצבאית של הארגון המכונה "עז א-דין אלקסאם" בפיגועים נגד המתנחלים ביהודה ושומרון.
היא פועלת עפ"י ההנחיות של מפקדת הארגון בדמשק בראשותו של ח'אלד משעל ובתיאום מלא עם איראן.
הבוקר היא לקחה על עצמה באופן רשמי את האחריות על פיגוע הירי אמש ליד צומת רימונים שבמהלכו נפצעו שני אזרחים ישראלים ממעלה אפרים מירי ממכונית פלסטינית .
ארגון החמאס מפגין נחישות להמשיך בפיגועים כדי לטרפד את השיחות הישירות בין שני הצדדים.

הוא מצליח גם לבצע פיגועים מתחת לאפם של צה"ל ושירותי הביטחון הפלסטינים.
מה שמוכיח כי השקט הביטחוני היחסי ששרר ביהודה ושומרון בשנה האחרונה ושבו התפארו כל הצדדים השותפים לתהליך המדיני הנוכחי,היה כתוצאה מהחלטה אסטרטגית של ארגון החמאס להימנע מפיגועים ולאו דווקא מהצלחה יתירה של השב"כ הישראלי או של כוחות הביטחון הפלסטינים.
חייבים לזכור זאת היטב......
ברגע שארגוני הטרור הפלסטינים מקבלים החלטה לחדש את הפיגועים קשה מאוד לעצור אותם.
לכן כשיש שקט יחסי,אסור לקפוא על השמרים....
בתקופה של שקט חייבים שירותי הביטחון של ישראל לחפור ולחשוף בשטח את התשתית החשאית של החמאס, את "החוליות הרדומות" הממתינות להוראה לצאת לפיגועים.

כיצד מתייחסת באמת הרשות הפלסטינית לגל הפיגועים?

עפ"י מקורות פלסטינים,ערכה הרשות הפלסטינית אמש גל מעצרים ביהודה ושומרון שבמהלכו עצרה יותר מ300 פעילים של החמאס.
סביר להניח שמסע המעצרים יימשך בעיקר כדי לרצות את ממשל אובאמה.
ברשות הפלסטינית זועמים על החמאס...
הם רואים בפיגועים שבוצעו ניסיון של החמאס להחליש את עמדות הרשות הפלסטינית וטוענים כי הדבר נועד לספק לישראל תירוצים ביטחוניים כדי להתחמק מהבעיות העיקריות של הסדר הקבע..
ברשות הפלסטינית טוענים כי מדובר ב"משחק ישן" של החמאס.פרשנים פלסטינים המזוהים עם הפת"ח מזכירים לציבור כי הפיגועים שעשה החמאס בסוף שנות ה90 לאחר חתימת הסכם אוסלו סיפקו לישראל אמתלות ותירוצים להפריד את הנושא הביטחוני מהנושא הפוליטי,כך לדבריהם ניסה החמאס לטרפד את נסיגת ישראל מערי הגדה לפני האינתיפאדה השנייה בשנת 2000.
הכעס ברשות הפלסטינית על החמאס איננו על כך שהוא נוקט בטרור נגד ישראלים חפים מפשע אלא על כך שהוא גורם נזק מדיני לעמדות הרשות הפלסטינית במשא ומתן עם ישראל.
ברשות גם חוששים שבעקבות הפיגועים תחודש תנופת הבנייה בהתנחלויות וכי צה"ל יחדש את פעילות החיסולים הממוקדים נגד הנהגת החמאס דבר שיגביר את הסלמת האלימות ויטרפד את המו"מ.

הפרשן הפלסטיני עאדל עבד אלרחמן טוען בטור שפרסם בביטאון הפת"ח "אלחיאת אל-ג'דידה" כי לארגון החמאס יש סיבות נוספות לחידוש גל הפיגועים נגד ישראל.
לדבריו החמאס רוצה להוכיח לישראל ולקהילה הבינלאומית שרק הוא יכול להבטיח שקט וביטחון והראייה לכך היא השקט מרצועת עזה שבה הוא שולט.
לכן, רק עימו ניתן לעשות הסדר שיבטיח את ביטחון ישראל.מכאן עולה ,מטבע הדברים, שהוא התחליף הראוי לרשות הפלסטינית.
הוא טוען גם שהפיגועים נועדו להתסיס את דעת הקהל הפלסטינית נגד הרשות של מחמוד עבאס וליצור אווירה של בלבול ואנדרלמוסיה בערים הפלסטיניות.
הוא מוסיף כי החמאס גם מנסה להגביר את הפופולאריות שלו בפזורה הפלסטינית ובמדינות ערב באמצעות חידוש הפיגועים.

החמאס נוקט כעת במדיניות פיגועים המתמקדת במתנחלים ביהודה ושומרון שהם בעיני דעת הקהל הפלסטינית בשטחים יעד לגיטימי לפיגועים.
הוא שומר על שקט ברצועת עזה מחשש שחידוש ירי הרקטות ממנה יביא לתגובה חזקה של ישראל שתזכה לתמיכה אמריקנית.
בינתיים החמאס נמנע מחידוש פיגועי ההתאבדות בתוך ישראל.פעילות זו במהלך האינתיפאדה השנייה גררה תגובות נזעמות בעולם ופגעה בתדמיתם של הפלסטינים.
אולם אין להוציא מכלל אפשרות כי ארגון החמאס ישוב ויאמץ את השיטה הזו אם תהיה התקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

החמאס נחוש לטרפד את השיחות הישירות בין הצדדים.
אם יגיע למסקנה כי הדרך לכך היא באמצעות פיגועי התאבדות בישראל, הוא לא יהסס אפילו לרגע אחד.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר