יום ראשון, 22 באוגוסט 2010

חידוש המו"מ הישיר-מי המרוויח ומי המפסיד?


הפלסטינים אומרים כי לא הייתה להם ברירה אלא לשוב לשולחן המו"מ הישיר עם ישראל.מבחינתם המרוויחים העיקריים מחידוש המו"מ הם הנשיא אובאמה וראש הממשלה נתניהו.המכשול הראשון בפני חידוש המו"מ הישיר הוא הציפייה האמריקנית-פלסטינית כי ישראל תאריך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות.
נתניהו יידרש למצוא פתרון הולם
.


הסכמת הפלסטינים לחידוש המו"מ הישיר עם ישראל הייתה צפויה.
למעשה מדובר בהצלחת המדיניות של ממשל אובאמה אשר הפעיל בשבועות האחרונים, לחץ אדיר על הליגה ערבית ועל הרשות הפלסטינית לחזור לשולחן הדיונים עם ישראל.
לאחר שהליגה הערבית נתנה לפני כחודש "אור ירוק" ליו"ר הרשות מחמוד עבאס לחדש את המשא ומתן עם ישראל היה ברור כי הרשות הפלסטינית "הוכנסה לפינה" וכי היא תאלץ להשיב בחיוב לדרישתו של הנשיא אובאמה.
מדינות ערב והפלסטינים יודעים היטב כי בהעדר האופציה הצבאית מנוף הלחץ היחידי שיש להם על ממשלת ישראל הוא הממשל האמריקני,לכן הם חייבים לשתף פעולה ולתאם צעדיהם עם הנשיא אובאמה.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס יתייצב בתחילת החודש הבא לטקס השקת השיחות הישירות עם ישראל כשלצידו נשיא מצרים חוסני מובארק והמלך הירדני עבדאללה.
מדובר בשתי מדינות שיש להן הסכמי שלום עם ישראל.
נוכחותם בטקס של הנשיא המצרי והמלך הירדני אמורה להוות תמיכה פומבית בהחלטתו של מחמוד עבאס לחזור לשולחן הדיונים עם ישראל.
מחמוד עבאס יכול לטעון בפני מבקריו ומתנגדיו כי הוא מגובה בהחלטה של הליגה הערבית וכי אין מדובר בהחלטה עצמאית או בטעות של ההנהגה הפלסטינית אלא בהחלטה מחוסר ברירה שלה שותפות גם מדינות ערב.

מה שנקרא "מדיניות פרגמטית".

היכן "עצמאות ההחלטה הפלסטינית"? עיקרון שיאסר ערפאת כה התגאה בו במשך שלושה עשורים?
נעלם כלא היה,
המלך מת,יחי המלך החדש!

לדעת הפלסטינים, המרוויחים העיקריים מחידוש השיחות הישירות הם הנשיא אובאמה וראש הממשלה בנימין נתניהו.
הנשיא האמריקני השיג הישג מדיני שעשוי לסייע לו בבחירות לקונגרס בחודש נובמבר ואולי גם במרוץ לתקופת כהונה שנייה כנשיא, שביחד עם שתי החלטות נוספות שקיבל,שיפור היחסים עם ממשלת ישראל והעומד בראשה והסגת הכוחות האמריקנים בעיראק, יוצר עבורו בעיני הבוחרים האמריקניים תדמית של מנהיג אחראי העומד בהבטחותיו והפועל למען יציבות ושלום במזרח התיכון.
ואילו ראש הממשלה נתניהו מצטייר בעיני הקואליציה שלו כמי שהצליח "לכופף" את הממשל האמריקני ואת הרשות הפלסטינית.
הוא הצליח להביא את הפלסטינים לשיחות ישירות עם ישראל ללא תנאים מוקדמים ולהציגם בפני העולם כמי שסירבו במשך שנה וחצי,ללא הצדקה, למו"מ ישיר עם ממשלתו.
למחמוד עבאס לא תהיה עכשיו ברירה,הוא ייאלץ להיפגש באופן קבוע עם בנימין נתניהו לשיחות מדיניות בדיוק כפי שעשה עם קודמו אהוד אולמרט.

ומה אומרים ברשות הפלסטינית?
הרשות הפלסטינית מנסה עכשיו לתרץ באוזני מבקריה את החלטתה לשוב למו"מ הישיר.
"לא הייתה לנו ברירה אחרת" אומרים בכירי הרשות הפלסטינית, המשך הקיפאון המדיני היה מחזק את החמאס ותומכיו ואת הכוונה של ישראל להביא ליישום "האופציה הירדנית".
והם מוסיפים: "האופציה האלימה נגד ישראל כבר לא קיימת,מצבה הכספי של הרשות הפלסטינית גרוע, מדינות ערב והמדינות התורמות לא מעבירות את כספי הסיוע ועשרות אלפי משפחות של פקידי הרשות הפלסטינית עלולות להיות חסרות פרנסה בחודשים הקרובים,במצב כזה היינו חייבים להסכים למו"מ הישיר כדי לשפר את מצבנו".
בכירים אחרים ברשות טוענים כי "יש אור בקצה המנהרה",יש התעניינות בין לאומית גוברת בבעיה הפלסטינית והממשל האמריקני הנוכחי הגיע למסקנה כי פתרון הבעיה הפלסטינית הוא אינטרס לאומי של ארצות הברית.לכן, יש סיכוי שהעניינים יתגלגלו בעתיד לטובתם של הפלסטינים ולא לרעתם.
הם מסבירים לציבור הפלסטיני כי ההנהגה הפלסטינית איננה יכולה להתעלם מדרישות הקהילה הבינלאומית וכי הכניסה למו"מ ישיר עם ישראל, תחשוף את פניה האמיתיים של ממשלת נתניהו כי היא איננה מעוניינת באמת בשלום אלא שואפת להרוויח זמן כדי להנציח את המצב שנוצר בשטח.

מה אומרים מתנגדיו של מחמוד עבאס?
ארגוני האופוזיציה הפלסטינית פרסמו כבר בשבוע שעבר הודעה מדמשק התוקפת את חידוש המו"מ הישיר עם ישראל.
ארגון האופוזיציה העיקרי הוא החמאס וכבר ראינו לפני יותר משבועיים רמז לעתיד לבוא כשחולייה של החמאס חדרה למצרים ושיגרה מחצי האי סיני טילי גראד שפגעו באילת ובעקבה.
ברשות הפלסטינית לא פוסלים את האפשרות שהחמאס ינסה לחדש את פיגוע ההתאבדות בישראל אם תהייה התקדמות בשיחות.
חידוש המו"מ הישיר עם ישראל מחריף את היחסים בין הרשות הפלסטינית לחמאס ומרחיק עוד יותר את הסיכויים לפיוס לאומי פלסטיני.
עפ"י ההזמנה של הרביעייה הבינלאומית אמור המו"מ הישיר להמשך שנה,בחמאס כבר אומרים כי פירוש הדבר כי בשנה הקרובה לא יהיה שום הסכם פיוס עם ארגון הפת"ח שהוא עמוד השדרה של הרשות הפלסטינית.

המו"מ הישיר מתחדש למרות שהקפאת הבנייה בהתנחלויות תפוג ב26 בחודש הבא.
הדבר הזה משגע את הפלסטינים ונתפס בעיני הציבור הפלסטיני כהשפלה גדולה של מחמוד עבאס.
המאמץ הפלסטיני העיקרי ביחד עם ממשל אובאמה יהיה עכשיו להביא להחלטה נוספת של ממשלת ישראל שתאריך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות לפחות בכמה חודשים כדי להציל את כבודה של ההנהגה הפלסטינית בעיני בני עמה.
ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא במלכוד.
הוא לא ירצה להיתפס בעיני העולם כמי שטרפד את המו"מ הישיר עם הפלסטינים כבר בתחילתו ע"י ביטול הקפאת הבנייה בהתנחלויות.
ההערכה של הפלסטינים והאמריקנים,בהסתמך על דיווחים על הלכי הרוח בשביעייה, היא כי בנימין נתניהו ינסה להוביל מהלך בתוך ממשלתו של המשך הקפאת הבנייה,לכמה חודשים, רק בישובים הנמצאים מחוץ לגדר ההפרדה כלומר המשך הבנייה בגושים הגדולים של ההתנחלויות ביהודה ושומרון ובישובים שבעוטף ירושלים.
הפלסטינים יתנגדו לכך אבל ספק אם יעזו לפוצץ את השיחות לחלוטין...
ייתכן שייצרו "מיני משבר" שבסיומו יחזרו למו"מ.
רכבת המו"מ הישיר יוצאת לדרך ואף צד לא רוצה שיאשימו אותו כי הוא "שהוריד את הרכבת מהפסים".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר