יום רביעי, 18 באוגוסט 2010

חצי האי סיני-בסיס הטרור החדש נגד השלטון המצרי

ירי הרקטות שבצעו פעילי החמאס מחצי האי סיני לעבר אילת ועקבה ממחיש יותר מכל כי חצי האי סיני הפך לבסיס קדמי של איראן ואל-קאעדה.
ההנהגה המצרית חייבת לקבל החלטה אסטרטגית לטפל בתופעה לאלתר שכן אחד היעדים של ארגוני הטרור הפועלים שם הוא להפיל את שלטונו של מובארק.המתיחות בין מצרים לארגון החמאס נמשכת.
אמצעי התקשורת המצריים מוסיפים לתקוף בחריפות את ארגון החמאס בעקבות ירי הרקטות לעבר אילת ועקבה לפני כשבועיים.
עבדאללה כאמל,העורך הראשי של עיתון "רוז אל-יוסף" פרסם לפני כמה ימים מאמר שבו טען כי "חמאס מהווה סכנה אסטרטגית לאינטרסים המצריים ומהווה איום רצוף ליציבות מצרים ולביטחון הלאומי המצרי".
הוא הדגיש במאמרו כי האידיאולוגיה של חמאס,המאמינה במדינה דתית,נוגדת את התפיסה האזרחית של מצרים וכי תנועת החמאס קשורה לארגונים ולמדינות הפועלים נגד האינטרס המצרי כמו איראן,תנועת "האחים המוסלמים" וארגונים הקשורים לאל-קאעדה.
המצרים משוכנעים כי אנשי הזרוע הצבאית של החמאס בצעו את הירי של הרקטות מחצי האי סיני(פעמיים בחצי השנה האחרונה) בהוראה ישירה מאיראן.

המצרים זועמים ובצדק..

הסתננות אנשי החמאס לחצי האי סיני וביצוע פיגוע משטח מצרי היא פגיעה קשה בריבונות המצרית.
מטרת הדבר,להערכת המצרים, היא לסבך את היחסים בין מצרים וישראל ולהביך את הנשיא מובארק.
להערכתם איראן מעוניינת להבעיר סכסוכים מקומיים בין מדינות ערב לישראל במגמה להסיט את ההתעניינות הבינלאומית מפרויקט הגרעין שלה.
מצרים רואה בהתנהגות החמאס כפיות טובה לאחר שלאחרונה פתחה את מעבר רפיח במטרה להקל את המצור על הרצועה ולאור מאמציה הנמשכים להשיג פיוס בין החמאס לפת"ח.

מה אומרים בחמאס?

החמאס מצידו ממשיך להכחיש מעורבות כלשהי בירי הרקטות מחצי האי סיני לעבר אילת.
דוברי החמאס מקפידים להדגיש כי הארגון איננו פועל מחוץ ל "שטח פלסטין".
עם זאת העורך לשעבר של ביטאון החמאס,מצטפא אלצוואף,שיבח במאמר שפרסם באחד את ירי הרקטות מסיני לעבר אילת ואמר כי מדובר "בצעד בכיוון הנכון".
הוא טען כי ההתנגדות צריכה להיות גם מחוץ "לשטחי פלסטין" לדוגמא מאזורים כמו חצי האי סיני.

דבריו של אלצוואף משקפים את החשיבה החדשה של ארגון החמאס ביחס לחצי האי סיני שהפך להיות אחד המעוזים הקדמיים של ארגונים קיצוניים המזוהים עם ארגון אל-קאעדה מתחת לאפם של שירותי הביטחון המצריים.
לישות המדינית והצבאית החמאסית שקמה ברצועה יש גבול עם חצי האי סיני והיא רוצה שתהייה לה גם אחיזה ותמיכה בשטח הזה הגובל עימה.היא גם מעוניינת בתנועה חופשית וקשרים הדוקים עם תנועת האם שלה במצרים שהיא כידוע תנועת "האחים המוסלמים" ואיננה רוצה ששום גורם ימנע זאת.

מה שמפליא מאוד הוא הכישלון המצרי בטיפול בגורמי הטרור בחצי האי סיני.בעוד גורמי הביטחון המצרים טיפלו ביעילות רבה בטרור של הקבוצות האסלאמיות הקיצוניות כמו ה"ג'האד" או "אלתכפיר ואלהג'רה" שפגעו קשה בתיירות במצרים לפני כמה שנים במגמה להרוס את הכלכלה המצרית , הרי שהם נכשלו בטיפול בקבוצות טרור המזוהות עם אל-קאעדה ,ועכשיו גם בטיפול בחמאס, שתפסו להן אחיזה בחצי האי סיני ואף עשו פיגועים קשים נגד מטרות מצריות.

מיקומו הגיאוגרפי של חצי האי סיני ואופיו המדברי הפכו אותו ליעד אסטרטגי של גורמי הטרור השונים, לכן אין להתפלא שגם ארגון החמאס רוצה לשחק במגרש הזה.
מדובר באזור שאין בו הרבה אוכלוסיה המלא במבריחים בדואים המבריחים בין היתר נשק עבור כל המרבה במחיר.
גורמים מצרים אומרים כי הנספח הצבאי של הסכם השלום בין ישראל ומצרים צמצם במידה ניכרת את היכולת של מצרים לפרוס בחצי האי סיני כוחות ביטחון רבים וכי מדובר בשטח שאמור לשמש כ"אזור חיץ" בין שתי המדינות.לכן,קשה למצרים לפעול ביעילות נגד גורמי הטרור שם.
גורמים מדיניים בכירים בישראל דוחים את הטענות האלה על הסף ואומרים כי מצרים יכולה לטפל בנחישות בתופעת הטרור בחצי האי סיני גם מבלי לשנות את הסכם השלום בין ישראל למצרים.
לדבריהם הדבר הוא פשוט, ההנהגה המצרית חייבת לקבל החלטה אסטרטגית בעניין זה.
בשלוש השנים האחרונות הפך חצי האי סיני לבסיס סיוע לוגיסטי לשלטון החמאס שקם ברצועת עזה.הסיוע הגיע מאיראן ובמקביל התחזק שם כוחם של קבוצות טרור מקומיות המזוהות עם ארגון הג'האד העולמי.
היכן היו שירותי הביטחון המצרים?
ידה הארוכה של איראן וזרועו הארוכה של אוסאמה בן לאדן הגיעו לחצי האי סיני ומנסים לנצל את מיקומו האסטרטגי לטובתם.
הנשיא מובארק חייב להתעשת ולהורות לראשי זרועות הביטחון שלו להגביר את פעילות הסיכול שלהם בחצי האי סיני לאלתר.
בסיסי הטרור שקמו ויקומו שם יפעלו בתוך זמן קצר גם נגד השלטון המצרי וינסו לזעזע אותו במיוחד נוכח מחלתו של הנשיא המצרי ורצונו להעביר בשקט את השלטון לבנו גמאל.
הבסיס הלוגיסטי שהקימו קבוצות הטרור השונות בחצי האי סיני אמור להיות מקור אספקת הנשק לתנועת "האחים המוסלמים" שהיא תנועת האופוזיציה הגדולה במצרים והמתנגדת נחרצות להמשך שלטונם של הנשיא מובארק ובנו.
לטרור האיראני ולג'האד העולמי יש מטרה משותפת והיא להפיל את המשטרים הערבים המתונים ובראשם השלטון המצרי.
כדאי שמובארק לא ישכח זאת.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר