יום שלישי, 17 באוגוסט 2010

הפלונטר שלפני המו"מ הישיר-מי יתיר אותו?


חילוקי הדעות בין ישראל לרשות הפלסטינית מעכבים את פרסום הצהרת הרביעייה הבינלאומית על חידוש המו"מ הישיר ביניהן.בשני הצדדים מעריכים כי המשא ומתן יתחדש בקרוב וכי הוא יהיה קשה וממושך.בעולם הערבי מעריכים כי חידוש המו"מ יקל את הלחץ הבינלאומי על ישראל.בישראל וברשות הפלסטינית ממתינים להצהרת הרביעייה הבינלאומית שאמורה לתת את האות לחידוש המו"מ הישיר בין הצדדים.
מייד לאחר פרסומה יכנס יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס את הועד הפועל של אש"ף כדי לדון בה וגם להודיע על הסכמת הפלסטינים לשיחות הישירות עם ישראל.
בצד הפלסטיני אומרים כי למחמוד עבאס יש הבטחות אמריקניות ואירופאיות כי ההצהרה תחזור על חלקים מהצהרה קודמת שפרסמה הרביעייה הבינלאומית במוסקבה ב19 במרץ והכוללים דרישה להפסקת ההתנחלויות,מו"מ להקמת מדינה פלסטינית תוך שנתיים בגבולות 67 וגינוי לצעדים החד צדדים של ישראל במזרח ירושלים.
אם ההצהרה החדשה תכלול את המרכיבים האלה היא תספק למחמוד עבאס את הסולם הדרוש לו לרדת מהעץ שעליו טיפס ולהודיע כי הוא נענה לדרישת הנשיא אובאמה ומוכן לפתיחת שיחות ישירות עם ישראל.

מה קורה בצד הישראלי?
לפני צאתו לביקור ביוון כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו את פורום השביעייה.בדיון התקבלה החלטה לדחות על הסף את הצהרת הרביעייה הבינלאומית אם היא תכיל תנאים מוקדמים כמו הקמת מדינה פלסטינית בתוך שנה בגבולות 67 והקפאה מוחלטת של ההתנחלויות.
אם תפורסם הצהרה בנוסח הזה תודיע ישראל כי הצהרת הרביעייה הבינלאומית אינה הבסיס לניהול המו"מ הישיר.
למעשה,ישראל ממתינה להודעה נפרדת שאמור לפרסם הממשל האמריקני בנוגע לחידוש המו"מ הישיר בין הצדדים.ההודעה הזו אמורה להיות מקובלת על ישראל והיא שתגדיר את תנאי הפתיחה לשיחות והדרך שבה הן יתנהלו.

האם צפויות הפתעות או שחידוש השיחות הישירות אכן אמור לקרות בימים הקרובים?

הכול אפשרי במזרח התיכון ויכול להיות שיהיו הפתעות.
מי שיצר את הפלונטר הזה הוא,לדברי גורמים מדיניים בכירים בירושלים,השליח האמריקני המיוחד ג'ורג' מיטשל אשר הבטיח ליו"ר הרשות מחמוד עבאס כי ישראל תסכים לנוסח הצהרת הרביעייה הבינלאומית מבלי להתייעץ עימה.
הפלסטינים מצפים כי לאחר שהם יודיעו כי הם מקבלים את הצהרת הרביעייה הבינלאומית תודיע גם ממשלת ישראל כי היא מקבלת את ההצהרה.
זה לא הולך לקרות.....ישראל תודיע כנראה בדיוק את ההיפך...
מה יעשו הפלסטינים אז?
האם יבואו למו"מ על סמך הצהרה שישראל הודיעה כי היא דוחה אותה על הסף?
האם מחמוד עבאס יודיע כי הוא רוצה להתייעץ פעם נוספת עם הליגה הערבית לפני שהוא מודיע את עמדתו הסופית?
התמונה עדיין לא ברורה דייה...
העובדה כי פרסום ההצהרה מתעכב מעידה על חילוקי הדעות הקשים בין הצדדים ועל המאמצים הקדחתניים הנעשים מאחורי הקלעים למצוא נוסח שיהיה מקובל על שני הצדדים וימנע את הסקנדל.

פרשנים בעולם הערבי כבר אומרים כי הפלסטינים הם שהפסידו בסיבוב הראשון של המערכה המדינית מול ממשלת נתניהו.
הנשיא אובאמה ומדינות ערב בגדו בהם והם ייאלצו לבוא לשיחות הישירות לאחר שוויתרו על כוונתם לפנות למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה כי תכריז על מדינה פלסטינית בגבולות 67.
חידוש המו"מ הישיר יחלץ ,לדעת הפרשנים האלה,את ממשלת נתניהו מהבידוד בינלאומי וייתן לה אוויר לנשימה לפחות לתקופה של שנה ויאפשר לה לשמר בינתיים את הקואליציה הנוכחית.
אולם יש במחנה הפלסטיני גם הסבורים כי הרשות הפלסטינית עשויה להרוויח מחידוש המו"מ הישיר עם ישראל.איש האקדמיה ופעיל השלום עזיז אבו סארה פרסם מאמר שבו הוא קורא להנהגה הפלסטינית לקרוא היטב את המפה הבינלאומית ולהבין כי אם יסרבו למו"מ הישיר, העולם יביט עליהם כמי שטרפדו את תהליך השלום.
לכן,הם צריכים לנצל את העובדה שממשל אובאמה מזדהה עם הבעיה הפלסטינית יותר מכל ממשל אמריקני אחר וכי הוא לא היסס להתעמת בעבר עם ממשלת נתניהו, לכן, עליהם להיכנס למו"מ הישיר.
אבו סארה סבור כי על הפלסטינים להיות הצד היוזם במו"מ עם ממשלת נתניהו דבר שיהווה מנוף לחץ על ישראל להמשיך ולהקפיא את הבנייה בהתנחלויות.
מכאן שהפלסטינים צריכים לחזור לשולחן הדיונים עם ישראל משיקולים פוליטיים ואסטרטגיים ומתוך בחירה ולא כתוצאה מלחץ שהופעל עליהם.

ייתכן שהצהרת הרביעייה הבינלאומית תתפרסם היום או בימים הקרובים, אולם כבר עכשיו ברור כי הכניסה למו"מ הישיר מלווה בחילוקי דעות קשים בין שני הצדדים.
נראה כי חילוקי הדעות בתוך חדר הדיונים על נושאי הליבה של הסדר הקבע יהיו קשים יותר.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר