יום ראשון, 15 באוגוסט 2010

ההישג הזמני של השיח' חסן נצראללה

בית הדין הבינלאומי בהאג ייאלץ לבדוק את טענותיו של מנהיג החזבאללה השיח' נצראללה כי ישראל מעורבת ברצח ראש ממשלת לבנון רפיק אלחרירי אך מדובר במהלך שנועד להרוויח זמן ולפגוע באמינותו של בית הדין הבינלאומי.מקורות ערביים יודעי דבר עומדים על כך שהחזבאללה הוא שביצע את הרצח לאחר שקיבל "אור ירוק" מסוריה. סעד אלחרירי,בנו של הנרצח,יודע את האמת ושומר על שתיקה.

ממשלת לבנון תתכנס השבוע כדי לדון באינדיקציות שהציג מנהיג החזבאללה חסן נצראללה במסיבת העיתונאים שערך בשבוע שעבר למעורבותה, כביכול, של ישראל בהתנקשות בחייו של ראש ממשלת לבנון רפיק אלחרירי ב2005.
ארגון החזבאללה ניסה השבוע באמצעות פרסומים בעיתון "א-ספיר" הלבנוני לשכנע את תושבי לבנון כי בנו של הנרצח,ראש הממשלה הנוכחי סעד חרירי,איננו פוסל את האפשרות הזו אך סעד אלחרירי שמר על זהירות רבה בהופעה פומבית בארוחת אפטאר לסיום צום הראדאן.
הוא הדגיש בדבריו כי "אף אחד לא יקבע את העיתוי עבורו מתי להגיב" וכי ידבר על ההתנקשות באביו "רק כשיהיה צורך בכך" וכי הוא "מעוניין ביציבות".
דברים זהירים מאוד..
סעד חרירי יודע את האמת מי באמת התנקש בחייו של אביו רפיק.
מקורות ערביים יודעי דבר אומרים כי סעד אלחרירי הוא זה שהעביר לצוות החקירה את המידע על רוצחיו של אביו.את המידע הזה הוא קיבל מן המודיעין הסעודי.
על פי המידע הזה את הרצח ביצעה חולייה של החזבאללה בהוראת ההנהגה הפוליטית של הארגון ובידיעה מלאה של ההנהגה הסורית אשר נתנה "אור ירוק" לחיסול.
ב2005 שלטה סוריה ביד רמה בלבנון וראש הממשלה דאז,רפיק אלחרירי,היה ממתנגדיה הבולטים.הוא היה האדריכל של החלטת האו"ם 1559 שקראה להסיג את כל הכוחות הזרים מלבנון והיווה "עצם בגרונה של סוריה".
לכן הוחלט לחסל אותו...
קבלן הביצוע של הרצח היה ארגון החזבאללה.

אם כך מדוע שינה בית הדין הבינלאומי בהאג את כיוון החקירה והסיט את האצבע המאשימה מסוריה לכוונו של החזבאללה?

פרשנים שונים בעולם הערבי אומרים כי מדובר בבית דין פוליטי הפועל על פי האינטרסים של ארצות הברית ומדינות המערב.
על פי ההסבר הזה,יש היום למדינות המערב אינטרס לנסות ולנתק את סוריה מהברית שלה עם איראן, או לפחות להחליש את הברית הזו, ולהחזירה לחיק העולם הערבי.לכן מסירים מעליה את ההאשמה ומפילים אותה על "קבלן הביצוע של רצח חרירי" שהוא ארגון החזבאללה.
מבחינה משפטית, יכול בית הדין הבינלאומי לדרוש מממשלת לבנון כי תעביר לידיו את החומר שהציג השיח' נצראללה במסיבת העיתונאים שערך.ואכן התובע הכללי של בית הדין הבינלאומי,דניאל בלמאר,פנה בשבוע שעבר באופן רשמי לממשלת לבנון בעניין זה.
אין מדובר בראיות אלא באינדיקציות המחייבות גיבוי בעדויות או בחוות דעת של מומחים.
בית הדין הבינלאומי יהיה חייב לבדוק את האינדיקציות שהציג השיח' נצראללה אחרת יואשם במגמתיות ויוטל ספק באמינותו.כבר עכשיו טוען נצראללה כי בית הדין הבינלאומי הוא זרוע נוספת של ישראל.
התכנון המקורי היה שבית הדין הבינלאומי יודיע על הגשת כתבי האישום נגד בכירים בחזבאללה על ההתנקשות ברפיק אל חרירי מייד לאחר עיד אלפיטר המסיים את צום הרמאדאן בעוד כחודש.
נראה שלאור טענותיו החדשות של נצראללה יחול עיכוב מסוים אך ההערכה היא כי מסקנות החקירה וכתבי האישום יפורסמו עד סוף השנה.
זהו ההישג הזמני בלבד של חסן נצראללה.
המשמעות היא כי המצב בלבנון יישאר רגיש ונפיץ לפחות עד למועד הזה.ומי יודע מה יהיה לאחריו.
סכנת פרוץ מלחמת אזרחים חדשה עדיין מרחפת מעל ארץ הארזים.
בינתיים ממשיך צבא לבנון להיות בכותרות.
לאחר מה שתואר בלבנון כ"הצלחה " שלו בקרב מול חיילי צה"ל באזור הכפר עדיסה, דווח בסוף השבוע שעבר שחייליו הרגו שניים מראשי ארגון "פתח אלאסלאם" המזוהה עם אל-קאעדה.
אם נכון הדבר,הרי שזהו הישג נוסף של צבא לבנון במלחמתו בארגון הזה.לפני שלוש שנים הצליח צבא לבנון לגרש את פעילי הארגון שהתבצרו במחנה הפליטים נהר אל-בארד.
מפקד צבא לבנון ג'אן קהוואג'י סרב לגנות בסוף השבוע את פעולת חיילי צבאו נגד חיילי צה"ל ונתן לה גיבוי מלא.הוא הכחיש את הפרסומים כי הממשל האמריקני החליט להקפיא סיוע בסך כ100מיליון דולר שהובטח לצבא לבנון בעקבות העימות האחרון עם חיילי צה"ל.
נראה כי ממשל אובאמה ינסה להמשיך ולתמוך בצבא לבנון על אף התקרית החמורה נגד חיילי צה"ל במיוחד נוכח החשש כי בחודשים הקרובים עלול להתערער המצב הפנימי בלבנון.האינטרס האמריקני הוא לחזק את ממשלת לבנון ולמנוע התדרדרות של המצב הביטחוני.
ישראל תצטרך אף היא לקבוע את מדיניותה בזהירות ולבחון בקפדנות את מידת השפעתו של החזבאללה על צבא לבנון לפני שהיא מפעילה את ידידיה בקונגרס נגד הפסקת הסיוע לצבא לבנון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר