יום שבת, 14 באוגוסט 2010

אבן הנגף החדשה


הרביעייה הבינלאומית תפרסם השבוע הצהרה המזמינה את ישראל והרשות הפלסטינית לחדש את המו"מ הישיר ביניהן.
הפלסטינים תולים תקוות רבה בהצהרה הזו ורוצים כי היא תהווה את המסגרת למשא ומתן ותקבע את תוצאותיו מראש.ישראל לא תוכל להיענות להזמנה הכוללת תנאים מוקדמים ולכן היא צריכה לפעול מדינית ולנסות להשפיע על תוכן ההצהרה.


בעוד כמה ימים תעמוד ישראל בפני דילמה רצינית, היא תצטרך להחליט כיצד היא מגיבה להודעה שתפרסם הרביעייה הבינלאומית הקוראת לשני הצדדים לחדש את המו"מ הישיר ביניהם.
שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון,הודיעה כי ההצהרה שתפרסם הרביעייה הבינלאומית תשרטט מסגרת לשיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים והיא אמורה להקל על יו"ר הרשות הפלסטינית,מחמוד עבאס להסכים למו"מ ישיר עם ישראל.
אשטון הבהירה כי הרביעייה הבינלאומית עומדת על דרישתה שישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות ושהמשא ומתן יסתיים בתוך שנתיים בהסדר להקמתה של מדינה פלסטינית.
מי שהגה את הרעיון הזה היה יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אך מי שבישל את הדייסה הזו שאותה רוצים להאכיל את ישראל היה השליח האמריקני המיוחד ג'ורג' מיטשל.
הפלסטינים המחפשים ערבויות אמריקניות או בינלאומיות שיכתיבו מראש את תוצאות המו"מ הגו את הרעיון כי הצהרת הרביעייה הבינלאומית מה19 במרץ שפורסמה בשעתה במוסקבה תהייה הבסיס ומקור הסמכות לשיחות הישירות שכן היא מדברת על חזרה לגבולות 67,הקפאת ההתנחלויות ומגבילה את פעולות ישראל במזרח ירושלים.
הם "מכרו" את הרעיון לשליח המיוחד מיטשל אשר מבלי להתייעץ עם ישראל, דיווח לוושינגטון וביחד עם שרת החוץ הילארי קלינטון החל להניע את המהלך.
בפגישתו עם ראש הממשלה נתניהו שמע מיטשל התנגדות נחרצת של ישראל למהלך ולהצהרה העומדת להתפרסם,נתניהו הבהיר כי מדובר התנאים מוקדמים למו"מ הישיר וכי ישראל מתנגדת לכך בתוקף.

אבל כדור השלג כבר התחיל להתגלגל.

השליח המיוחד מיטשל יצר במו ידיו אבן נגף חדשה.
הדיפלומטיה חייבה את ארצות הברית לנסות ולמצוא מוצא מדיני להתעקשות של מחמוד עבאס שלא לחדש את המו"מ הישיר למרות שקיבל "אור ירוק" לכך מהליגה הערבית ועל אף האיומים וההפצרות של ממשל אובאמה.
גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים כי מדובר בטעות של האמריקנים שסיבכה עוד יותר את המצב.

מה תעשה עכשיו ישראל?
הכול תלוי בנוסח ההצהרה שתפרסם הרביעייה הבינלאומית.
אם ההצהרה החדשה תזמין את ישראל לשיחות ישירות עם הפלסטינים על בסיס אותה הצהרה שפורסמה במוסקבה ב19 במרץ תאלץ ישראל לדחות את ההזמנה או להודיע כי היא מוכנה למו"מ ישיר אך לא בהתבסס על ההצהרה הזו.
צעד כזה עלול להציג אותה כ"סרבנית שלום" בעיני העולם,הפלסטינים יחגגו משמחה אך ראש הממשלה נתניהו יחזק את מעמדו בקרב חברי הקואליציה הימנית שלו.
אם נוסח ההצהרה יהיה מתון וידובר בו באופן כללי על מתווה המו"מ הישיר ללא קביעת תוצאותיו מראש ישראל תענה להזמנה.
השאלה אז תהייה מה יעשו הפלסטינים התולים כעת את כל יהבם בהצהרת הרביעייה הבינלאומית שאמורה לספק למחמוד עבאס את הסולם לרדת מהעץ שעליו טיפס ולהיענות לבקשתו של הנשיא אובאמה לחדש את המו"מ הישיר עם ישראל.
סביר להניח כי גורמים שונים בוחשים בקלחת ומנסים להשפיע כעת על נוסח ההצהרה שאמורה להתפרסם בקרוב.
גם ישראל צריכה לנסות ולהשפיע על תוכן ההצהרה.
היא צריכה להודיע כבר עכשיו באופן פומבי ורשמי כי לא תסכים להצהרה שתציב תנאים מוקדמים ותקבע מראש את תוצאות המו"מ לפני שהוא החל.
הצהרה כללית ומעומעמת של הרביעייה הבינלאומית תשרת את האינטרסים של ישראל ותציב את מחמוד עבאס בפני בעיה אמיתית.האם לסרב גם להזמנת הרביעייה הבינלאומית לאחר שקיבל כבר "אור ירוק" למשא ומתן ממדינות ערב?
רצוי מאד שעבאס הוא שיעמוד בפני הדילמה ולא ישראל.
לכן ישראל צריכה לפעול כבר עכשיו לפני פרסום ההצהרה כדי לנסות ולהשפיע על תוכנה.
אולם הקרב האמיתי יהיה בתוך חדר המשא ומתן הישיר לכשיתחדש.
הפלסטינים אינם תולים תקוות רבות בחידוש המשא ומתן וכבר עכשיו הם מתכננים את צעדיהם הבאים.
כיצד לפוצץ את המשא ומתן הישיר ולהטיל את האחריות לכישלונו על ישראל.
הם שוב בוחנים את האפשרות לפנות למועצת הביטחון של האו"ם ולדרוש כי תכריז על הקמתה של מדינה פלסטינית בגבולות 67.
ישראל נמצאת כעת באחת מהמערכות המדיניות הקשות מאז הקמתה.
והעניינים רק הולכים ונעשים קשים יותר ויותר.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר