יום שלישי, 10 באוגוסט 2010

ניסיון פלסטיני להרוויח זמן ולהשיג הבטחות אמריקניות

השליח המיוחד מיטשל מחדש את מאמציו להביא לפתיחת המו"מ הישיר בין ישראל לפלסטינים אך נראה שהרשות הפלסטינית הצליחה לדחות את החלטתה בעניין לחודש הבא.יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מנסה להרוויח זמן ולסחוט הבטחות וערבויות מהממשל האמריקני והקהילה הבינלאומית לגבי התוצאות הסופיות של המו"מ הישיר עם ישראל.

השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל מגיע היום לאזור פעם נוספת בניסיון לקדם את חידוש המו"מ הישיר בין ישראל לפלסטינים לאחר שהרשות הפלסטינית עמדה עד כה בפני הלחצים והאיומים שהפעיל עליה ממשל אובאמה וסירבה לחדש את המו"מ הישיר עם ישראל לפני צום הרמאדאן שמתחיל השבוע.
זהו ביקורו הראשון של מיטשל באזור מאז נתנה ועדת המעקב של הליגה הערבית את "האור הירוק" לפלסטינים לחדש את השיחות הישירות עם ישראל.
הממשל האמריקני עסק בשבועיים האחרונים בפעילות מדינית אינטנסיבית מאחורי הקלעים כדי להביא לחידוש המו"מ הישיר בין הצדדים.
השליח מיטשל מביא עימו רעיונות חדשים שגובשו בממשל וינסה לקבל את הסכמתם של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס וראש הממשלה בנימין נתניהו לגבש את הנוסחה שתאפשר את חידוש השיחות הישירות.
ממשל אובאמה שואף לחדש את השיחות עוד לפני תום מועד הקפאת הבניה בהתנחלויות שיפוג בסוף חודש ספטמבר.להערכת גורמים בממשל חידוש השיחות לפני המועד הזה יאפשר לראש הממשלה נתניהו לשכנע את חברי ממשלתו להאריך את הקפאת הבניה בעוד כמה חודשים.יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס גילה אמש בתדרוך לכתבים ופרשנים פלסטינים כי הרשות הפלסטינית העבירה שלוש הצעות לממשל האמריקני:
ההצעה הראשונה מדברת על פגישה משולשת אמריקנית-ישראלית-פלסטינית במישור הטכני כדי לקבוע מפת דרכים למו"מ ולקבוע את עקרונותיו דהיינו הפסקת הבניה בהתנחלויות וקביעת מקור הסמכות,ההצעה השנייה היא שממשל אובאמה יפרסם ביוזמתו הודעה פומבית על עקרונות המשא ומתן הישיר ואילו ההצעה השלישית היא שהרביעייה הבינלאומית תפרסם הודעה שבה ייקבעו עקרונות מקור הסמכות לשיחות והפסקת הבנייה בהתנחלויות.
הצעות אלה אושרו בוועד הפועל של אש"ף והתנגדו להן שני חברים.
ממשל אובאמה דחה על הסף את שתי ההצעות הראשונות וכנראה שגם ידחה את ההצעה השלישית.
יו"ר הרשות הפלסטינית מצליח להרוויח זמן ולמעשה ממשל אובאמה כבר פתח עימו במשא ומתן על גיבוש הנוסחה שתאפשר את חידוש המשא ומתן הישיר עם ישראל.
עבאס טוען כי יש ליצור את "האווירה המתאימה" לחידוש המו"מ הישר והאווירה הזו יכולה להיווצר רק על ידי המשך הקפאת ההתנחלויות וקביעת מקור הסמכות למו"מ דהיינו נסיגת ישראל לקווי 67.
הרשות הפלסטינית הבינה כי אין בכוונתו של ממשל אובאמה להיענות לדרישתה ולהעניק לה ערבויות בכתב כדי שתסכים לשיחות הישירות עם ישראל.לכן,הרשות הפלסטינית מחפשת עכשיו נוסח להודעת פתיחה שתפורסם באמצעי התקשורת על חידוש המו"מ, שבה תהיה הבטחה לגבי תוצאותיו.
ישראל לא תסכים לכך וסביר להניח שממשל אובאמה לא יתעמת עימה בעיתוי הרגיש הזה של בחירות לקונגרס בחודש נובמבר הקרוב.
כדאי לשים לב לדברים נוספים שאמר יו"ר הרשות הפלסטינית בתדרוך לעיתונאים.מחמוד עבאס טען כי הרשות הפלסטינית נמצאת במשבר כספי קשה וכי אם תפסק התמיכה הכספית ברשות היא תתמוטט.הוא הדגיש כי אין בכוונת אש"ף לפרק את הרשות אך המצב הקשה שנוצר עלול להביא להתפרקותה.הוא הפנה אצבע מאשימה לעבר כמה מדינות ערביות אשר לא עמדו בהתחייבויותיהן להעביר כספים לקופת הרשות הפלסטינית.
עבאס רומז לארצות הברית ואירופה כי מצבה של הרשות הפלסטינית קשה וכי המשך הלחצים עליה עלול להביא לקריסתה וכי הן עלולות לאבד את השותף הפלסטיני המתון לתהליך המדיני ו"להיתקע" עם החמאס.במילים אחרות אומר עבאס:" הניחו לי,אל תלחצו עלי יתר על המידה, אחרת אאלץ להניח את המפתחות על השולחן".

אם כן,מתי יתחדש המשא ומתן הישיר בין שני הצדדים?
ההערכה בירושלים היא כי יו"ר הרשות הפלסטינית "גורר רגלים" כדי להגיע לסוף חודש ספטמבר,המועד שבו תפוג החלטת הקפאת ההתנחלויות כדי לבחון את כוונות ישראל ולאלץ אותה לחדש או להאריך את החלטת ההקפאה.
אם יצליח בכך יהיה זה הישג מבחינתו שיאפשר לו לרדת מ"עץ הסירוב" למשא ומתן הישיר.
עבאס סומך על כך שהממשל האמריקני איננו מעוניין "לשבור עימו את הכלים" מכיוון שבעיני הממשל פיתרון הבעיה הפלסטינית הוא גם מפתח לפיתרון סכסוכים במקומות נוספים בעולם ולכן זו רק שאלה של זמן עד שממשל אובאמה יתעשת ויבוא לקראתו.
לכן ייתכן שהתמונה תתברר רק לאחר עיד אלפיטר המסיים את צום הרמאדאן בחודש הבא ובתום המועד הרשמי של "שיחות הקרבה" המסתיימות רשמית ב8 בספטמבר.
עבאס יצליח כנראה במשימתו לדחות בינתיים את ההכרעה למרות שקיבל את "האור הירוק" מהליגה הערבית לחדש את השיחות הישירות עם ישראל.
להערכתו כל דחייה בהחלטה משפרת את הסיכויים לכך שממשל אובאמה ינסה לרצותו ולבוא לקראתו.
אם כך,מדוע למהר?

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר