יום שני, 9 באוגוסט 2010

האם איראן בדרך להשתלט על עיראק?

הנסיגה הקרובה של צבא ארה"ב מעיראק עלולה לאפשר את השתלטותה של איראן על עיראק או חלקים ממנה ולחזק את נוכחותו של ארגון אל-קאעדה במדינה.
חששות כבדים במדינות ערב המתונות החוששות מ"אפקט הדומינו".ישראל לא תוכל לוותר על עקרונות ההגנה שלה בגבולה המזרחי.הדיווחים באמצעי התקשורת הערביים על הנעשה בעיראק הם מדאיגים,חמישה חודשים כבר חלפו מאז הבחירות לפרלמנט ועד עכשיו לא קמה ממשלה חדשה בעיראק , האלימות גוברת ועתידה של מי שהייתה אחת המדינות החזקות במזרח התיכון לוט בערפל.
הנשיא אובאמה הודיע על נסיגת רוב כוחות ארצות הברית מעיראק עד סוף החודש ופתח בעצם את המרוץ של מדינות שונות ובראשן איראן לנסות ולהשתלט על עיראק או חלקים ממנה.
להשתלטותה של איראן על עיראק או חלקים ממנה יש השפעה עצומה על אפשרויות הקמתה מחדש של "החזית המזרחית" נגד ישראל ועל השאלה האם ישראל תהייה מוכנה לסגת מבקעת הירדן במסגרת הסדר קבע עם הפלסטינים.

מה קורה בזירה הפוליטית הפנימית בעיראק?

מאבק איתנים ניטש בין הכוחות הפוליטיים השונים בעיראק על השאלה מי יעמוד בראש הממשלה החדשה שתקום בעקבות הבחירות לפרלמנט.
הקרב העיקרי הוא בין הקואליציה(השיעית) של ראש הממשלה הנוכחי נורי אלמאלכי שהוא בן בריתה של איראן לבין הקואליציה העיראקית(סונית) בראשותו של איאד עלאווי שקיבל את מספר הקולות והצירים הגבוה ביותר(91 במספר).
אלמאלכי,הנהנה מתמיכתה של איראן,מסרב לוותר על ראשות הממשלה ושליחיו פתחו במסע אלים נגד האופוזיציה,בעיקר נגד הרשימה העיראקית.חלק מחבריה נרצחו ורבים אחרים נעצרו בגל מעצרים נרחב.
איראן תומכת גם במנהיג שיעי נוסף בעיראק, השיח' מקתצ'א צדר העומד בראש הגוף הנקרא "הברית הלאומית העיראקית".
גם לגוש הכורדי עשוי להיות תפקיד חשוב בהרכבת הממשלה העתידית אך הגוש הזה ישתף פעולה רק עם מי שיתמוך באינטרסים שלו והם כידוע הענקת עצמאות לכורדים בעיראק.
בעולם הערבי מאשימים את ארצות הברית כי בכך שכבשה את עיראק היא פיצלה את המדינה וסייעה באופן עקיף לאיראן ש"חלומה הרטוב" היה תמיד להשתלט על עיראק או חלקים ממנה.
יש כבר קריאות במדינות ערב לליגה הערבית להתערב ולמצוא פיתרון למשבר הפוליטי המאיים לפצל ולפלג את עיראק,כלומר להרכיב את הממשלה החדשה במהירות.
החשש האמריקני הוא שהממשלה החדשה לא תקום לפני נסיגת הכוחות והיא לוחצת להקמת הממשלה.
האמריקנים ומדינות ערב מנסות להעמיד את איאד עלאווי בראש הממשלה ובכך לנטרל את השפעתה של איראן אך האיראנים מתנגדים לכך בתוקף.
בזירה הערבית מציעים כעת פיתרון של פשרה:תפקיד ראש הממשלה החדשה יהיה ברוטאציה ויתחלק בין נורי אלמאלכי לאיאד עלאווי בתנאי שעלאווי יהיה הראשון בתור.הממשלה החדשה אמורה לתפקד שלוש שנים עד לעריכת בחירות חדשות.
אם תושג הפשרה הזו תצליח ארצות הברית ליצור יציבות מסוימת מבלי להעניק את הניצחון לאיראן,אך אם לאו עלול המצב להתדרדר ולפלג את עיראק.
זה יהיה סיום טרגי מאוד למלחמה הכושלת של ארצות הברית בעיראק.
הנשיא אובאמה מבין זאת היטב.
למעשה הוא מנסה להשיג הישג פוליטי בבחירות לקונגרס בנובמבר באמצעות נאומו הדרמטי שבו הודיע כי צבא ארה"ב ייסוג מעיראק.
בעולם הערבי נתפסת הודעה זו של הנשיא אובאמה כי הוא מוכן להפקיר את עיראק בניסיון לרכך את התבוסה הצפויה למפלגתו בבחירות לקונגרס.
אובאמה,מבחינתם של הערבים, הפקיר את הרשות הפלסטינית וראשה מחמוד עבאס למען קולות הלובי היהודי בבחירות הקרבות ועכשיו הוא מפקיר גם את עיראק.
אובאמה משדר סימנים של חולשה לעבר איראן וארגון אל-קאעדה שבו נלחם צבא ארצות הברית באפגניסטן.
מדינות ערב המתונות חוששות מההשלכות של השתלטות איראן על עיראק או חלקים ממנה.
יש חשש ממה שנקרא "אפקט הדומינו" שיביא להגברת ההשפעה האיראנית גם בתוך סעודיה ומדינות המפרץ.
גם ארגון אל-קאעדה כבר מחזק את אחיזתו בתימן.
המלך הירדני עבדאללה חזה את הסכנה האירנית המתקרבת ומתממשת כבר לפני כמה שנים כשהתריע כי ירדן עלולה להיות מוקפת ב"סהר שיעי".
הסכנה היא כי ההשפעה האיראנית "תחלחל" גם לירדן.
ישראל לא תוכל להרשות לעצמה נוכחות של גורמים פרו איראנים על גבולה המזרחי.גורמים אלה יפעלו בתיאום עם ארגון החמאס כדי לערער את יציבותה של הרשות הפלסטינית בגדה, כפי שעשו ברצועת עזה, וינסו לחדור דרך בקעת הירדן לביצוע פיגועים בישראל.
ישראל לא תוכל,בשום הסדר עתידי עם הפלסטינים, לסגת מבקעת הירדן ולהפקיר את ההגנה על גבולה המזרחי.
ההגנה תהייה חייבת להיות באמצעות כוחות של צה"ל שיתפרסו בבקעת הירדן.
לא כוחות בינלאומיים ולא כוחות יוניפ"יל,רק כוחות של צה"ל שעליהם ניתן לסמוך.
הנשיא האמריקני יצטרך להבין זאת.
המדיניות שלו יצרה חלק גדול מהבעיה הזו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר