יום שבת, 7 באוגוסט 2010

מבוכה בחמאס

החמאס נכשל בתוכניתו לסבך את מצרים באירוע ירי הרקטות לעבר אילת ועקבה מחצי האי סיני.לא מן הנמנע כי הפיגוע החריג בוצע בהנחיית איראן.שירותי הביטחון המצרים מעריכים כי החמאס פועל בשיתוף עם תנועת "האחים המוסלמים" כדי לערער את יציבות השלטון של מובארק.

ההאשמות הרשמיות החמורות שבאו בימים האחרונים ממצרים וישראל כלפי החמאס כי אנשיו הם ששיגרו לעבר אילת טילים כדי לסבך את מצרים צריכות להדליק "אור אדום" בקרב סוכנויות המודיעין השונות העוקבות אחר הנעשה במזרח התיכון.
במיוחד שהן קורות בתזמון מדוייק להסלמה בלבנון שנוצרה בעקבות פיגוע ירי שעשו חיילי צבא לבנון לעבר חיילי צה"ל על הגבול באזור משגב עם.
למה "אור אדום"?
הודעת אזהרה מיוחדת שפרסם השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו היא דבר נדיר, גם פיגועים של החמאס מחוץ לשטחים הם דבר נדיר.
המדיניות של החמאס היא לבצע פיגועים רק "על אדמת פלסטין".
העובדה כי מישהו בצמרת הארגון שיגר חולייה שהסתננה מרצועת עזה לחצי האי סיני,דרך המנהרות, שיגרה את הטילים לעבר אילת ושבה לרצועת עזה,מעידה על שינוי במדיניות של הארגון.
מדובר בצעד חסר תקדים של פגיעה בריבונותה של מצרים תוך ניסיון ליצור מצג שווא כי המצב הביטחוני בה רעוע וכי היא משמשת כר לפעולה טרוריסטית נגד ישראל וירדן.
מקורות שונים מביעים הערכה כי מדובר בהנחיה איראנית שניתנה לצמרת החמאס בחו"ל,לדבריהם איראן נכנסה ללחץ בעקבות הסנקציות המתגברות עליה מצד מדינות המערב והעובדה שבארצות הברית גוברים הקולות המדברים על אפשרות של מתקפה צבאית על מתקני הגרעין שלה, והיא דוחפת לעבר הסלמה אזורית בצורה מדורגת כדי להפחית בלחץ המדיני והכלכלי המופעל כלפיה.
היא רוצה להסיח את דעתן של מדינות העולם מהתחמשותה הגרעינית המואצת ולשם כך היא מנסה להצית אש מבוקרת במקומות שונים במזרח התיכון.

מה אומרים בחמאס?
ארגון החמאס עסוק כעת בהכחשות.
פעילים בארגון חמאס אומרים כי אין שום הוכחה שאנשיו הם שביצעו את הפיגוע וכי מצרים מכוונת אליו אצבע מאשימה בגלל סירובו של הארגון לחתום על מסמך הפיוס שחיברה מצרים בינו לבין ארגון הפת"ח וכדי למצוא צידוקים לסגור את מעבר רפיח שנפתח באחרונה למקרים הומניטאריים כדי להחליש את מעמדו של שלטון החמאס בקרב תושבי הרצועה.

מצרים מצידה,הכריזה על מצב חירום בחצי האי סיני ופתחה במצוד נרחב אחר המבצעים,על פי מקורות ערביים ישראל העבירה למצרים מידע מודיעיני על זהותם של המחבלים וכעת מנסים שירותי הביטחון המצרים להתחקות אחר עקבותיהם.
בארגון החמאס יש מבוכה רבה וגם חילופי ההאשמות מי נתן את ההוראה לבצע את הפיגוע מאדמת מצרים.
מארגני המבצע בצמרת החמאס היו בטוחים שיצליחו במשימתם ולא ייחשפו.
הם עשו פיגוע דומה בחודש אפריל בשנה שעברה,גם כן משטח מצרים ושיגרו רקטות לעבר אילת ועקבה.
ה"ספין" התקשורתי היה כי מדובר בחולייה המשתייכת לארגון הג'האד העולמי שמנסה להתחשבן עם ישראל ועם ירדן.
גם הפעם הם קיוו כי העולם יאמין כי מדובר בפיגוע נוסף של אותה החוליה.

אלא שהפעם למודיעין הישראלי היו הוכחות ברורות מי באמת עומד מאחורי הפיגוע ומידע דומה הגיע גם לשירותי הביטחון של מצרים.
מצרים נמצאת כעת במצב ביטחוני רגיש.מצבו הבריאותי של הנשיא מובארק איננו טוב והאופוזיציה המצרית בראשותה של תנועת "האחים המוסלמים",שהיא תנועת האם של החמאס,מנסה לטרפד את "העברת הירושה" לגמאל,בנו של הנשיא מובארק ובחירתו לנשיא הבא של מצרים.
שירותי הביטחון המצרים דרוכים לכל אפשרות של ניסיון לערער את יציבות המשטר.
השבוע החלו אנשיו של גמאל מובארק בקמפיין תקשורתי וציבורי הקורא לו להתמודד בבחירות לנשיאות בשנה הבאה.
לכן הפעילות של החמאס נגד ישראל וירדן מחצי האי סיני נחשבת במצרים,בראש ובראשונה, כפרובוקציה שמטרתה לסבך את השלטון של מובארק ולערער את יציבותו.
ניסיון נואל לפגוע בביטחון הלאומי המצרי.
גורמים ביטחוניים בישראל מעריכים כי מצרים תעלה בתוך זמן קצר על עקבותיה של חוליית משגרי הטילים מסיני.
ראש המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימאן יודע לטפל היטב במוסלמים הקיצוניים בארצו והוא יידע גם לטפל היטב בחוליית החמאס שביצעה את פיגוע הירי לעבר אילת ועקבה.
היחסים בין המצרים לממשל החמאס בעזה מתוחים כבר זמן ממושך והפיגוע האחרון רק יחריף עוד יותר את היחסים ביניהם.
ההערכה בישראל היא כי הממשל המצרי ינקוט סנקציות נגד בכירי חמאס וכי הפיגוע האחרון משטח מצרים לא יעבור ללא תגובה מצרית נגד החמאס.
המצרים משתהים מכיוון שהם רוצים לחשוף קודם לכך את כל התשתית המבצעית של החמאס בחצי האי סיני שסייעה בהכנת הפיגועים והוצאתם לפועל.
הנשיא מובארק נחוש לשמור על יציבות שלטונו עד ליומו האחרון ועל העברה מסודרת של השלטון לבנו גמאל.
כל מי שינסה לשבש זאת ירגיש במהרה את נחת ידם של שירותי המודיעין המצרים.
כמו שמישהו אמר פעם:"שמה אין בג"ץ ואין בצלם".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר