יום חמישי, 5 באוגוסט 2010

הנשיא אובאמה לא מרפה את הלחץ


הנשיא אובאמה נחוש להביא בקרוב את מחמוד עבאס לשולחן המו"מ הישיר עם ישראל והשליח המיוחד ג'ורג' מיטשל ישוב לאזור בשבוע הבא.הרשות הפלסטינית נמצאת במצוקה כספית וחשה נבגדת ע"י מדינות ערב, מבחינתה חזרה למו"מ ללא ערבויות אמריקניות הינה בגדר התאבדות פוליטית.


המאמצים האמריקניים להביא לחידוש המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים נמשכים.
הנשיא האמריקני מסרב להרפות את הלחץ על יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס להסכים לחידוש המשא ומתן עם ישראל.
לאובאמה הייתה הצלחה חשובה בכך שהצליח לשכנע את הליגה הערבית לתת "אור ירוק" לפלסטינים להתחיל בשיחות הישירות עם ישראל ועכשיו הוא רוצה להשלים את המשימה.
הנשיא האמריקני רוצה שהסבב הראשון של המו"מ הישיר יחל לפני חודש הרמאדאן שמתחיל במחצית השבוע הבא.
לכן הוא משגר לאזור בתחילת השבוע הבא את השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל.
אמש שוחח הנשיא אובאמה בטלפון עם נשיא מצרים חוסני מובארק על האירועים החמורים בגבול הצפון וירי הקטיושות מסיני לעבר אילת ועקבה והצורך לחדש לאלתר את השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים.
הפלסטינים עצמם אינם ממהרים ומציבים תנאים בסיסים לחידוש השיחות:הקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות וקביעת המסגרת לשיחות דהיינו נסיגה לקוי 67.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ביקר אתמול בסעודיה ונפגש עם המלך עבדאללה כדי לנסות ולתאם עימו עמדות.
ההנהגה הפלסטינית איננה מעוניינת בחידוש המשא ומתן הישיר עם ממשלת ישראל מכיוון שהיא רואה בכך הענקת פרס לקואליציה הימנית של בנימין נתניהו שתחלץ אותה מהבידוד הבינלאומי.היא סבורה שזהו "קרש ההצלה" של נתניהו שבו הוא רוצה להיאחז כדי להיחלץ מכל המשברים שבהם הוא נתון.
אין בכל הפתעה,העמדה הפלסטינית שמטרתה להכשיל את בנימין נתניהו היא עקבית.הרשות הפלסטינית החרימה אותו מהרגע שבו עלה לשלטון.
מבחינת הפלסטינים,כניסה למשא ומתן הישיר ללא קבלת תנאיהם, פירושה היחלשות עמדות המיקוח שלהם ודרישות נוספות לויתורים שעלולים לבוא מממשל אובאמה.
לכן הם מתעקשים,מושכים זמן ומשהים את תשובתם.
תנועת הפת"ח חגגה השבוע את יום הולדתו של יאסר ערפאת וכמה בכירים בתנועה נשמעו מתבטאים במספר אירועים, כי יש קונסנזוס בחברה הפלסטינית כי "מה שסירב לו יאסר ערפאת בפסגת קמפ דייויד לא יכול להתקבל ע"י אף מנהיג פלסטיני אחר".
צריך לזכור,הרשות הפלסטינית נתונה היום גם במשבר כספי ההולך ומתעצם.הפלסטינים מאשימים את מדינות ערב כי הן אשמות במשבר וכי לא עמדו בהבטחות הסיוע שנתנו לפלסטינים,הן מואשמות כי הפכו ל "קבלן משנה" של ממשל אובאמה כדי להשפיע עליהם מבחינה פוליטית להיענות לדרישות האמריקניות.
הרשות הפלסטינית לקחה הלוואות מבנקים כדי לשלם את משכורות פקידיה ואם לא יועברו הכספים שהובטחו לה ממדינות ערב ומהמדינות התורמות היא תגיע לגירעון גדול בתקציבה.
ההנהגה הפלסטינית מרגישה נבגדת על ידי מדינות ערב והיא חייה בתחושה שהיא נדחפת למו"מ ישיר עם ישראל שהוא מבחינתה מהווה "התאבדות פוליטית".
עד כה לא הצליחו הפלסטינים להשיג ערבויות מארצות הברית לגבי תוצאות המשא ומתן הישיר עם ממשלת נתניהו,אפילו לא ערבויות בע"פ והתסכול הוא רב.
גורמים ברשות הפלסטינית מציעים עכשיו ליו"ר הרשות מחמוד עבאס לדרוש עכשיו,בהעדר ערבויות אמריקניות כלשהן, קיום פגישה משולשת פלסטינית-ישראלית-אמריקנית שבה יסוכמו כללי המשא ומתן הישר החדש בין ישראל לרשות הפלסטינית.ישראל מוכנה לפגישה כזו שתעסוק רק בהיבטים הטכניים של ניהול המשא ומתן.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ייאלץ לקבל בקרוב את ההחלטה מתי הוא יחדש את המשא ומתן הישיר עם ישראל.ההערכות ברשות הפלסטינית מדברות על חזרה לשולחן הדיונים אחרי חג עיד אלפיטר המסיים את חודש הרמאדאן בניגוד להערכה של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי המו"מ יתחדש במחצית חודש אוגוסט.
פרשנים פלסטינים אומרים כי הסכמה כזו של ההנהגה הפלסטינית לחזור ל"גיהינום של המו"מ הישיר עם ישראל" איננה טומנת בחובה טוב לפלסטינים וכי היא עלולה להסתיים בהקמת מדינה פלסטינית זמנית עם נוכחות ישראלית בשטח.
אולם הנשיא האמריקני אובאמה לא מרפה בלחצים על מחמוד עבאס והלחץ עושה את שלו.
הדיעה הרווחת ברחוב הפלסטיני היא שלעבאס לא תהיה ברירה ובסופו של דבר הוא ייענה ללחצים ויסכים לחדש את המו"מ הישיר עם ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר