יום רביעי, 4 באוגוסט 2010

סימנים מדאיגים בגבול הצפון

אין הוכחות כי ארגון החזבאללה פעל נגד חיילי צה"ל בתקרית בגבול הצפון באמצעות צבא לבנון אך אי אפשר לשלול את האפשרות הזו.החזבאללה חושש כי יואשם רשמית ברצח ראש ממשלת לבנון רפיק אלחרירי ויעשה הכול כדי להפנות את הזעם ברחוב הלבנוני לעבר ישראל.ישראל חייבת להפעיל לחץ על ממשלת לבנון כדי שתפעל להרגעת המצב.


מפגש הפסגה בשבוע שעבר בלבנון בין הנשיא אסד והמלך הסעודי עבדאללה לנשיא לבנון מישל סלימאן וראש ממשלת לבנון סעד אלחרירי הצליח להפחית באופן זמני את המתיחות הפנימית בלבנון לקראת פרסומם בחודש ספטמבר של ממצאי וועדת החקירה הבינלאומית בעניין ההתנקשות בחייו של ראש ממשלת לבנון רפיק אל חרירי ב2005 אך נראה שמאידך גיסא נשאלת השאלה האם הוא נתן לחזבאללה "אור ירוק" להתגרות בישראל וליזום פרובוקציות נגדה?
האם הייתה פה הסכמה על השגת שקט פנימי בלבנון תמורת חימום האווירה והגזרה התקשורתית נגד ישראל?

את התקרית החמורה בגבול הצפון אתמול יש לראות כפרובוקציה חמורה ראשונה נגד ישראל מאז תום מלחמת לבנון השנייה, בסדרה של פרובוקציות שמטרתן לסבך את ישראל ולהסיט את דעת הקהל הלבנונית מממצאי ועדת החקירה , המטילים את האחריות לרצח רפיק אלחרירי, על כמה בכירים באגף המבצעים של ארגון החזבאללה.
סביר להניח שהחזבאללה ישלב בפרובוקציות האלה גם את שיגורן של שתי הספינות הלבנוניות לעבר חופי עזה שהפלגתן נדחתה אך בסוף השבוע אמורה להימסר הודעה על מועד הפלגתן החדש.
כן,השיח' נצראללה מעוניין גם לסבך את ישראל. בנאומו אתמול הבטיח כי יחשוף בקרוב מידע על ה "קשר" של ישראל לרציחתו של רפיק אלחרירי.כבר עכשיו "מחמם" נצראללה "איטריות ישנות" ומנסה ליצור את הרושם כי ישראל מפעילה רשתות ריגול רבות בלבנון שארגונו סייע בחשיפתן.
אם המודיעין הישראלי כל כך מוצלח כיצד לא ידע מראש על המארב המתוכנן שטמנו אתמול חיילי צבא לבנון לחיילי צה"ל?
הטלת האשמה באופן רשמי על החזבאללה כמי שתכנן וביצע את רצח אל חרירי עלולה להביא לסיומה של הקואליציה בין בנו של הנרצח סעד אלחרירי, שהינו ראש הממשלה הנוכחי, לביןארגון החזבאללה וליצור משבר פוליטי מסוכן לאחר יציבות יחסית שהושגה לאחר הבחירות.
סעד אלחרירי "מוכן לבלוע את הצפרדע" כדי שלא להתעמת עם החזבאללה,הוא מנסה לבלום את המשבר הצפוי וכבר הודיע כי יעבור לסדר היום, יהיו אשר יהיו תוצאות החקירה, אך ברור כי הטלת האחריות לרצח אל חרירי על החזבאללה תסעיר את הרחוב הלבנוני השסוע.
לכן, החזבאללה מעוניין להפנות את הזעם העומד לפרוץ לכיוונים אחרים ולתעל אותו מול ישראל.
מנהיגי ערב לא הצליחו עד כה לדחות את פרסום ממצאי החקירה למועד אחר, הם חוששים מפרוץ מלחמת אזרחים חדשה בלבנון, והשיח' נצראללה חש מאויים.
הלחץ שבו נתון נצראללה עלול לדחוף אותו למעשי אלימות בתוך לבנון ומחוצה לה לעבר ישראל.
ייתכן שהחזבאללה הפעיל אתמול את חיילי צבא לבנון ,באמצעות מפקדים שיעים הנאמנים לו,לפרובוקציה נגד צה"ל מכיוון שלא קיבל "אור ירוק" מאיראן לעשות זאת במישרין מחשש שהדבר יביא להתלקחות כוללת מול ישראל.
האינטרס האיראני הוא לשמר את כוחו של החזבאללה ל"יום פקודה" לדוגמא ליום שבו יותקפו מתקני הגרעין באיראן,לשם כך ציידה אותו טהרן בכ40 אלף רקטות וטילים.
זו היא אפשרות בלבד.
אין בידי ישראל כרגע הוכחות מודיעיניות למעורבות ישירה או עקיפה של החזבאללה בתכנון הפרובוקציה נגד חיילי צה"ל אך אי אפשר גם לשלול אפשרות זו.
ייתכן שההוכחות המודיעיניות יתגלו במשך הזמן.
לפעמים יש "פערי זמן" בהשגת המודיעין האמיתי.

אמש,מיהר השיח' נצראללה לחבק "חיבוק דוב" את צבא לבנון, "ההתנגדות מגינה על צבא לבנון וצבא לבנון מגן עליה" אמר בנאום שנשא במלוא ארבע שנים למלחמת לבנון השנייה.
העיתונאי הלבנוני ע'סאן בן ג'דו העובד בערוץ אל-ג'זירה והמקורב לחזבאללה,תיאר אתמול בשידור חי, במונחים חזבאלליים, את פעולת צבא לבנון נגד חיילי צה"ל, הוא קרא לה "תגובה איכותית".
"חדירת" החזבאללה לתוך צבא לבנון היא גדולה והסכנה היא שההשפעה הזו תגבר במשך הזמן.
לכן צריכה ישראל לפתוח לאלתר בקמפיין דיפלומטי למנוע אספקת נשק חדיש מארצות הברית וצרפת לצבא לבנון,נשק שעלול ליפול לידי החזבאללה.
הנשק החדיש הזה כולל טנקים, נגמ"שים ואפילו מטוסים קלים.
צבא לבנון פרוס בדרום לבנון בסדר גודל של שלוש חטיבות ובקרוב אמורה להתפרס באזור גם חטיבה רביעית.בתקופה האחרונה ניכרת התקרבות רבה בין הקצינים של כוחות אלה שהם ממוצא שיעי למפקדי החזבאללה.
לכן אסור שהנשק הזה יגיע לידי צבא לבנון,ישראל יכולה לפעול גם באמצעות הקונגרס האמריקני כדי למנוע זאת.

איך מונעים את המשך ההסלמה בגבול הצפון?
הפעילות הישראלית למניעת ההסלמה בגבול הצפון צריכה להתמקד בממשלת לבנון.
ממשלת לבנון היא ממשלה ריבונית האחראית על צבא לבנון,לממשלה הזו אין שום אינטרס להתעמת צבאית עם ישראל.
לארצות הברית ולצרפת יש קשר הדוק עם הממשלה בלבנון בראשותו של סעד אלחרירי,הן יכולות לדרוש ממנה להגביר את הפיקוח על צבא לבנון ואף למנוע את הפלגתן של ספינות הסיוע לעבר חופי עזה.
כל הפלגה של ספינה מלבנון מחייבת את אישורו של שר התחבורה הלבנוני.
האירוע אתמול שבו נהרגו שני חיילי צה"ל המחיש היטב כי החלטה 1701 של האו"ם שנתקבלה בסוף מלחמת לבנון השנייה לא עמדה במבחן.
העברות הנשק הרקטי והאיכותי האיראני ממשיכות להגיע אל סוריה ומשם לחזבאללה באין מפריע.
חזבאללה שחק בהדרגה במהלך ארבע השנים האחרונות את יישום ההחלטה והצר את צעדיהם של אנשי יוניפ"יל.
ייתכן בהחלט שעכשיו הוא מנסה להפעיל את צבא לבנון כדי שיעשה את מלאכתו ובכך להימלט מהאחריות שעלולה להטיל עליו הקהילה הבינלאומית.
שדרות הפיקוד של צבא לבנון מושפעות על ידי החזבאללה ומדובר בשינוי אסטרטגי חשוב שיש לשים אליו לב.
כרגע יש לפעול מול ממשלת לבנון אבל להשאיר את החשבון פתוח מול החזבאללה.
עת "חיסול החשבונות" עלולה להגיע יותר מהר ממה שאנו חושבים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר