יום שלישי, 3 באוגוסט 2010

גמאל מובארק מתקדם לעבר מוסד הנשיאות


במצרים החל קמפיין ציבורי ותקשורתי הקורא לגמאל מובארק להתמודד בבחירות לנשיאות בשנה הבאה.מפלגת השלטון אומרת כי עדיין לא נקבע מי יהיה המועמד מטעמה לתפקיד הנשיא אך גורמים במפלגה מציינים גם את שמו של שר התעופה האזרחית אחמד שפיק כמועמד ריאלי.


הנשיא המצרי חוסני מובארק לא השתתף בפסגת מדינות אפריקה שהתקיימה באוגנדה לפני יותר משבוע.לא נמסרה שום סיבה לאי השתתפותו בוועידה מלבד הודעה רשמית כי ראש הממשלה אחמד נט'יף יבוא לוועידה במקומו.
גל השמועות על מצב בריאותו של הנשיא המצרי מוסיף לרחוש במצרים ובמדינות ערב.
ראש הממשלה בנימין נתניהו ששוחח אמש בטלפון עם הנשיא המצרי חוסני מובארק ואף נפגש עימו באחרונה בארמון אל-איתיחאדיה בקהיר, הגדיר בשיחה עם אחד משרי הממשלה את מצבו של הנשיא במילים "מצוין" ואף הוסיף כי "הוא שולט ביד רמה בעניינים" .
אין ספק כי הנשיא המצרי עושה באחרונה מאמצים גדולים להזים את כל השמועות והידיעות שנפוצו בישראל ובמדינות העולם כי חלה במחלה קשה וסופו קרב.
במקביל פועל מובארק להכשיר ולקרב את הכתרתו של בנו גמאל ליורשו.
אמצעי התקשורת הערביים מדווחים בהרחבה על תופעה חדשה במצרים שמטרתה לקדם באופן גלוי את בחירתו של גמאל מובארק לתפקיד הנשיא.
גוף פוליטי חדש שקם לאחרונה, שמאחוריו עומדים כנראה אנשיו של הנשיא מובארק ,הכריז על קמפיין תקשורתי וציבורי גדול הקורא לגמאל מובארק להתמודד על תפקיד הנשיא בבחירות הקרובות לנשיאות ב2011 אפילו אם יחליט אביו לרוץ לנשיאות פעם נוספת.
במקומות הציבוריים בערים הגדולות במצרים,נתלו כרזות גדולות שעליהן טבועה תמונתו של גמאל מובארק ומעליה הכותרת "גמאל לכל המצרים".
האופוזיציה המצרית יצאה בהתקפה חריפה נגד הקמפיין למען גמאל מובארק ודובריה אומרים כי מדובר ב"השפלה למצרים" וכי לא יעלה על הדעת שתפקיד הנשיא יועבר בירושה.
האופוזיציה קוראת להכנסת שינויים בחוקה שיאפשרו למתמודדים עצמאיים כמו מחמד בראדעי,לשעבר מנכ"ל הסוכנות לאנרגיה אטומית, להתמודד בבחירות לנשיאות ב2011.
הסיכויים שהנשיא מובארק ייענה לדרישות האופוזיציה שואפים לאפס.
הוא "תפר" במשך שנים רבות את תפקיד היורש לבנו גמאל באופן מתוחכם תוך הכנסת שינויים בחוקה המצמצמים את האפשרות מכל מועמד רציני אחר להתמודד על תפקיד הנשיא.
למרות מחלתו ממשיך הנשיא מובארק ב"הכנת השטח" מבחינה פוליטית ומבחינת השמירה על יציבות המשטר לקראת האפשרות שבנו גמאל יירש אותו בבוא העת.
יש במצרים פרשנים הרואים בעובדה שמובארק החליט לפתוח בקמפיין גלוי הקורא לבנו להתמודד על תפקיד הנשיא בבחירות הקרובות סימן לכך שמצבו בריאותו של הנשיא המצרי רעוע וכי הוא עצמו איננו מתכוון לרוץ לנשיאות פעם נוספת.
מפלגת השלטון במצרים עדיין לא קבעה מי יהיה המועמד מטעמה לנשיאות בבחירות הבאות.
בתוך המפלגה יש המתנגדים לכך שגמאל מובארק יהיה המועמד לתפקיד הנשיא.
הם סבורים כי למרות היותו בנו של הנשיא הוא צעיר מידי,ללא רקע צבאי מתאים וכי יש במפלגה מוכשרים ממנו לתפקיד.
אחד האישים ששמו מוזכר כעת כיורש אפשרי לנשיא מובארק הוא שר התעופה האזרחית אחמד שפיק,מי ששימש בעבר בתפקיד מפקד חיל האוויר המצרי.אחמד שפיק הוא בן 69 ומשמש בתפקיד שר התעופה האזרחית משנת 2002.
מדינות המערב ומדינות ערב עוקבות היום בדאגה אחר הנעשה במצרים נוכח מחלתו של הנשיא מובארק.
דו"חות המודיעין במערב מדברים על כך שהנשיא מובארק הכין תוכנית מסודרת ומפורטת של העברת השלטון לבנו במקרה וייאלץ לרדת מהבימה הפוליטית.לתוכנית הזו גם שותפים ראשי הצבא המצרי והיא אמורה להבטיח את המשך השמירה על היציבות הפנימית במצרים.
הסיבה העיקרית לגל השמועות האחרון על מצב בריאותו של הנשיא נעוצה בעובדת היעדר השקיפות בשלטון המצרי.
השלטון לא מספק מידע שוטף על מצב בריאותו של הנשיא ואיננו מסביר את הסיבות להיעדרותו מאירועים חשובים במצרים ומחוצה לה.
גם מפלגת השלטון לא מספקת לציבור מידע על היערכותה הפוליטית למצוא מועמד לנשיאות במקומו של הנשיא מובארק.
הצנזורה של השלטון המצרי חזקה,הפחד מהאופוזיציה של תנועת "האחים המוסלמים" משתק את הפתיחות והשקיפות.
הנשיא מובארק פועל בשקט מאחורי הקלעים להכשיר את עליית בנו לשלטון כדי למנוע ממתנגדיו מידע שעשוי לסייע להם לטרפד את תוכניותיו.
השבוע התקדם גמאל מובארק צעד נוסף לעבר הנשיאות המצרית עם השקת הקמפיין הציבורי הקורא לו להתמודד לבחירות לנשיאות ב2011.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר