יום שני, 2 באוגוסט 2010

מאמצי ארגוני הטרור לטרפד את התהליך המדיני

ארגוני הטרור נערכים לנסות ולטרפד את התהליך המדיני במידה ויתחדשו השיחות הישירות בין ישראל לרשות הפלסטינית.
ארגון החמאס מאותת כי לא יישב בשקט נוכח הוצאתו מהמשוואה המדינית וייתכן שממשלת נתניהו תעמוד בפני מבחנה הראשון בטיפול בטרור המתחדש מרצועת עזה.


עוד לא יבשה הדיו על החלטת ועדת המעקב של הליגה הערבית לתת "אור ירוק" לרשות הפלסטינית לחדש את המו"מ הישיר עם ישראל וכבר התחדשו פיגועי הטרור נגד מדינת ישראל לאחר זמן רב של שקט יחסי.
הפיגועים כללו ירי רקטות לעבר אילת מחצי האי סיני,ירי טיל גראד מעזה לעבר אשקלון וירי רקטות קסאם ופצצות מרגמה לעבר הישובים בעוטף עזה.
לפיגועים אחראים ישירות ארגון אל-קאעדה ו"ועדות ההתנגדות העממית" אך ארגון החמאס, השולט ללא מיצרים ברצועה, העלים עין מן הירי ואין ספק שהדבר נעשה בידיעתו ובהסכמתו.
בהיותו הכוח העיקרי השולט באופן רשמי ברצועה הוא נתפס בעיני ישראל כמי שאחראי לחידוש הפיגועים לכן ישראל הגיבה בהתאם ותקפה מטרות צבאיות של הארגון.
ארגון החמאס שומר על קור רוח וסופג את התגובה הישראלית.
דובר הארגון בעזה,אסמעיל רדואן,אמר לאמצעי התקשורת הזרים כי ארגונו לא מעריך שישראל תפתח במתקפה כוללת על רצועת עזה בעקבות ההסלמה של הימים האחרונים.
הוא האשים את ישראל בהסלמה האחרונה ונימק זאת ברצונה "לטרוף מחדש את הקלפים המדיניים באזור" בעקבות ההחלטה האחרונה של ועדת המעקב של הליגה הערבית.
בעוד החמאס שומר על קור רוח,הרשות הפלסטינית מודאגת מאוד מחידוש מעשי האלימות.
שעת ההכרעה מתקרבת לקראת חידוש המו"מ הישיר והרשות הפלסטינית לא רוצה בשום פיגוע טרור שעלול לשבש את השיחות ושייתן לבנימין נתניהו תירוצים להציב דרישות ביטחוניות גבוהות במשא ומתן או להפסיק את השיחות בטענה כי אין לישראל שום פרטנר ראוי בצד הפלסטיני.
החשש ברשות הפלסטינית הוא שארגון החמאס ייתן "אור ירוק" לחידוש ירי הרקטות מהרצועה לעבר ישראל או יחדש את פיגועי ההתאבדות נגד ישראל.
הנחת העבודה ברשות הפלסטינית היא כי ארגון החמאס משרת אינטרסים אזוריים של איראן ולא אינטרסים פלסטינים ולכן איראן היא זו שתרוויח בראש ובראשונה מחידוש הפיגועים נגד ישראל.
להערכת גורמים בכירים ברשות הפלסטינית,חידוש הפיגועים נגד ישראל יחלץ אותה ממצוקתה בזירה הבינלאומית וייתן לה תירוץ לשוב ולהתחמק מהסכמי אוסלו ומהמחויבויות שלה.
ארגון החמאס איננו מסתיר את מורת רוחו והתנגדות להחלטה האחרונה של ועדת המעקב של הליגה הערבית לתת "אור ירוק" לחידוש המשא ומתן הישר עם ישראל.
הארגון נמצא במצוקה..
שלוש שנים חלפו מאז השתלטותו בהפיכה צבאית על הרצועה, המצור היבשתי,הימי והאווירי עליה נמשך,הקהילייה הבינלאומית ממשיכה להחרים אותו ועכשיו עומדים להוציא אותו מהמשחק עם החידוש הצפוי של המשא ומתן המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית.
למרות חולשתה של הרשות הפלסטינית, אש"ף עדיין נחשב כנציג הרשמי של העם הפלסטיני הנושא ונותן בשמו והוא זוכה להכרה ישראלית,הכרה ערבית והכרה בינלאומית.
יש באפשרותו של ארגון החמאס, שהינו הגדול בארגוני האופוזיציה הפלסטינית,את האפשרות להתנגד באופן בלתי אלים ודמוקרטי למשא ומתן המדיני, במידה ויתחדש,באמצעות פיוס עם ארגון הפת"ח על בסיס טיוטת הפיוס המצרית.
חתימה על מסמך הפיוס המצרי תביא להקמת ממשלה משותפת-"ממשלת פיוס לאומי" והחמאס ייטול חלק בתהליך קבלת ההחלטות והמשא ומתן עם ישראל.
כך יוכל לנסות ולטרפד את המשא ומתן "מתוך המגרש" ולא מחוצה לו.
אולם הוא איננו מעוניין בכך.
ארגון החמאס מהמר על ההקצנה האזורית,הוא חלק מ"ציר הרשע" בראשותה של איראן הסבור כי מעמדה וכוחה של ארצות הברית נחלשו באזור וכי גם קיצה של ישראל קרב ובא.
הוא איננו מעוניין בחזרה לחיק הלאומיות הערבית.הוא חלק מתנועת "האחים המוסלמים" שתמיד פעלה להפיל את המשטרים הערבים המתונים במזרח התיכון.
המשחק של החמאס עדיין איננו ברור...
בינתיים הוא מאותת כי לא יישב בשקט אם יתחדש המשא ומתן הישיר בין הרשות הפלסטינית לבין ישראל.
ייתכן שהוא ממתין להוראות מאיראן.
רק בשבועות הקרובים נדע לאן פניו של ארגון החמאס לאחר שיתבררו גם כוונותיו האמיתיות של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.
על הפרק אפשרות של חידוש "מלחמת ההתשה" נגד ישראל באמצעות "טפטוף" יומי של ירי רקטות לעבר יישובי הדרום או אפילו חידוש פיגועי ההתאבדות בתוך ישראל אם תתקבל החלטה אסטרטגית של הנהגת החמאס כי יש לעצור את המו"מ הישיר בכל מחיר.
ישראל צריכה להיערך מבחינה צבאית לכל האפשרויות.
חידוש התהליך המדיני פירושו גם חידוש אפשרי של הפיגועים מצד "ארגוני הסירוב" נגד ישראל.
זה יהיה גם מבחנה הראשון של ממשלת נתניהו בטיפול בטרור המתחדש מרצועת עזה.
אסור לה לחזור על הטעויות של שממשלות הקודמות ולאפשר את חזרתו של "משטר הפחד" ליישובי הדרום.
היא צריכה לעצור את הסכנה בעודה באיבה.
אסור שתכבול את ידיה כבר מעכשיו.
ימים יגידו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר