יום רביעי, 28 ביולי 2010

כישלון מאמצי הפיוס-שינויים צפויים בממשלות עזה ורמאללה

המאמצים לפייס בין תנועת החמאס לארגון הפת"ח נכשלו
ובחמאס מאשימים את ארצות הברית בהכשלתם.
בינתיים מנסות שתי התנועות לבסס את שלטונן בגדה וברצועה באמצעות שינויים פנימיים במוסדות השלטון

לציבור הפלסטיני נמאס כבר מהמשך הפיצול בין הגדה לרצועה וחוסר הרצון של הפת"ח והחמאס להגיע להסכמה לאומית שתאפשר גם התקדמות במשא ומתן עם ישראל.
מצרים שהשקיעה מאמצים רבים לפיוס בין שני הצדדים וכבר ניסחה טיוטא להסכם ביניהם, מתוסכלת מחוסר הרצון של הצדדים להתפייס ומהמאבק האדיר של החמאס להמשיך ולהחזיק ברסן השלטון בעזה.
באחרונה הוקמה וועדת פיוס חדשה בראשותו של איש העסקים הפלסטיני,המיליארדר הידוע מוניב אלמצרי ואישים עצמאיים.
הוועדה הזו פיזרה הצהרות אופטימיות באמצעי התקשורת על הפיוס הקרב ובא, היא ביקרה בדמשק ונפגשה עם מנהיג החמאס ח'אלד משעל וגם ביקרה ברצועת עזה ונפגשה עם ההנהגה המקומית של הארגון.
אבל היא לא הצליחה להשיג התקדמות ממשית במאמציה
לפייס בין שני הצדדים.
ד"ר מחמוד א-זהאר,ממנהיגי החמאס ברצועה, סתם את הגולל על ניסיונות הפיוס של הועדה בראיון עיתונאי שהעניק, לפני כמה ימים, לשבועון "כל אלערב" :
"העלו מאוד את רמת הציפיות של הציבור הפלסטיני,ארצות הברית מתנגדת לפיוס וכל עוד יש לחצים אמריקנים אין זה נבון לדבר על פיוס. נמאס לנו וגם לרחוב הפלסטיני נמאס לשמוע להבטחות ותקוות הפיוס" הדגיש א-זהאר בראיון.
בגלל כישלון מאמצי הפיוס נאלצה הרשות הפלסטינית לבטל את הבחירות לעיריות והמועצות המקומיות שאותן התכוונה לבצע באורח חד צדדי בגדה לפני חודש.
אין אור בקצה מנהרת מאמצי הפיוס והציבור הפלסטיני כבר משלים עם ההנחה כי מדובר בסיפור ארוך ומסובך.
ברחוב הפלסטיני מבינים גם שלא תקום בקרוב "ממשלת פיוס לאומי" או "ממשלת מעבר" שתוביל את הפלסטינים לבחירות לנשיאות או לפרלמנט.
על הרקע הזה החליטה הנהגת החמאס לשקול ביצוע שינויים בממשלת החמאס ברצועה בראשותו של אסמעיל הנייה כדי ליצור את התדמית של הכנסת "דם חדש" ושיפור השירותים לאוכלוסיית הרצועה.
הידיעות המגיעות ממקורות בחמאס מדברות על כוונה להרחיב את הממשלה ולשלב בה דמויות חדשות.ההסבר הרשמי הוא כי מוטל עומס רב על השרים והכוונה היא להקל עליהם בביצוע משימותיהם.
ומה קורה ברמאללה?
גם שם אמורים לקרות שינויים בהרכבה של ממשלת סלאם פיאד.
בשבועיים האחרונים,לקראת כינוס מוסדות הפת"ח לדיון בדרישת הנשיא אובאמה מהפלסטינים לחדש את המשא ומתן הישיר,שבה ועלתה הדרישה בתנועת הפת"ח לבצע סבב שינויים בממשלת פיאד.
לא ברור מתי יתבצע השינוי אבל הוא אמור לכלול שישה תיקים:החוץ,האוצר,התכנון,החקלאות,המשפטים,התיירות והחינוך.
כזכור,ממשלת סלאם פיאד הוקמה ב2007 לאחר השתלטות החמאס על רצועת עזה.סלאם פיאד משתייך למפלגת "הדרך השלישית" שאין לה שום קשר לתנועת הפת"ח והוא מונה לתפקיד בגלל הפופולאריות הרבה שלו בקהילה הבינלאומית.פיאד שימש כשר אוצר בשלהי שלטונו של יאסר ערפאת וניהל את הקופה של הרשות הפלסטינית בשקיפות וביעילות.
מה שמעכב בינתיים את השינויים בהרכב הממשלה הוא הויכוח בתוך תנועת הפת"ח עצמה, שהיא כידוע מפלגת השלטון,על היקף השינויים ומי מתוך התנועה יאייש אותם.אחת המחלוקות קשורה לשאלה האם למשל יוכלו חברי הועדה המרכזית של הפת"ח (הפוליטבירו) לשמש גם כשרים?
הדרישה של הפת"ח לעשות שינויים בממשלה נובעת מהרצון לשנות את דרכה של הממשלה, לא רק בגלל המשך הפיצול בין הגדה לרצועה וחוסר יכולתה לאכוף את ריבונותה של הרשות הפלסטינית על רצועת עזה , אלא גם מחוסר שביעות רצון עמוק של בכירי הפת"ח מתפקודם של כמה שרים והמדיניות העצמאית שבה נוקט ראש הממשלה סלאם פיאד השונה מהקו של תנועת הפת"ח.
גם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מסתייג מהמדיניות העצמאית מפגין ראש הממשלה פיאד.בהתבטאות נדירה באחד הדיונים במועצה המהפכנית של הפת"ח אמר מחמוד עבאס כי "העניינים המדיניים אינם עניינם של הממשלה או של מישהו החבר בה אלא עניין של אש"ף".
הביקורת של עבאס באה בעקבות התוכנית המדינית שהציג פיאד ל "סיום הכיבוש ובניית מוסדות המדינה הפלסטינית".
עבאס גם כעס על כך שסלאם פיאד התבטא באמצעי התקשורת כי צריך לבצע את תוכניתו המדינית באורח חד צדדי בעוד שהוא,מחמוד עבאס, מתנגד בשלב הזה לצעדים חד צדדים כדי שלא תפגע התמיכה הבינלאומית ברשות הפלסטינית.
הפיוס בין תנועת החמאס לתנועת הפת"ח רחוק,שני הצדדים מנסים כעת לבסס את שלטונם בגדה וברצועה ולהדק את האחיזה ברסן השלטון באמצעות שינויים פנימיים במוסדות השלטון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר