יום שני, 26 ביולי 2010

חוסר האמון הישראלי במנגנוני הביטחון הפלסטינים


מערכת הביטחון הישראלית מגלה חשדנות רבה כלפי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בגדה למרות מלחמתם בחמאס והעובדה שהם אומנו ע"י הגנרל האמריקני דייטון.בישראל מעריכים כי תרחיש של אינתיפאדה מזוינת נוספת בגדה הוא אפשרי וכי מנגנוני הביטחון הפלסטינים עלולים לפעול נגד המתנחלים וחיילי צה"ל.


ב 17 בחודש מאי השנה אמר אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי, במהלך תרגיל חטיבתי שנערך במרכז הלאומי לאימוני יבשה ליד צאלים,כי כוחות צה"ל צריכים להיות מוכנים גם למצב של הסלמה בו יצטרכו להילחם נגד אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים שאומנו בירדן על ידי הגנרל האמריקני דייטון.
הוא הוסיף והדגיש: "מדובר בכוח מאומן,מצויד יותר עם חונכות אמריקנית והמשמעות היא שבתחילת הקרב,המחיר שנשלם יהיה יותר גבוה.כוח כזה יכול לסגור שטח בנוי עם ארבעה צלפים,זה קטלני.זה כבר לא החמושים של ג'נין.זה כוח חי"ר שעומד מולנו וצריך לקחת זאת בחשבון.יש להם יכולת התקפה ואנחנו לא מצפים שהם ירימו ידיים".
דבריו של אלוף פקוד המרכז פורסמו אך לא זכו להבלטה רבה בעיתונות הישראלית.
מדובר בדברים חשובים המשקפים את היחס החשדני של מערכת הביטחון הישראלית אל מנגנוני הביטחון הפלסטינים בגדה, למרות כל דברי ההלל והשבח לאופן שבו "הרגיעו" הפלסטינים את השטח ומלחמתם הנחושה בחמאס.
ישראל עדיין מלקקת את פצעיה ולכן איננה מאמינה לפלסטינים.
לכן גם, היא מעכבת זמן רב את כניסתן של 50 שריוניות מירדן לגדה המיועדות למנגנוני הביטחון של מחמוד עבאס.הן סופקו לרשות הפלסטינית על ידי רוסיה אך ישראל לא מוכנה להתיר את כניסתן למשימות בערי הגדה.
זו הסיבה שמי שמכיר את השטח ושקרא היום את הדו"ח של מבקר המדינה האמריקני המותח ביקורת קשה על ממשלת ישראל כי היא "פוגעת באימון של כוחות הביטחון הפלסטינים בגדה",לא הופתע כלל וכלל.
ייתכן שממשלת ישראל אכן פוגעת באימונים הצבאיים של הפלסטינים אבל היא משוכנעת כי היא שומרת על ביטחון אזרחי ישראל.
על פי הדו"ח החריף האמריקני, שפרסם עיתון "הארץ",ישראל מונעת את הקמתן של יחידות לוחמה בטרור ומעכבת העברת ציוד לכוחות הביטחון הפלסטינים בגדה כמו כלי נשק קלים,תחמושת ומכשירי קשר.
בדו"ח גם צוין כי מחסומי צה"ל בגדה "מפריעים לתנועתם החופשית של היועצים הצבאיים האמריקניים בגדה המערבית".
מכל האמור לעיל מצטיירת התמונה הבאה:
מערכת הביטחון הישראלית משוכנעת כי סכנה רבה טמונה בהתחזקותם של מנגנוני הביטחון הפלסטינים יתר על המידה.
התחזקות כזו, המלווה בהתחמשות והצטיידות באמצעי לחימה, תאפשר לפלסטינים להקים את הגרעין לצבא הפלסטיני העתידי.ישראל כידוע מוכנה להקים לצידה מדינה פלסטינית מפורזת ללא צבא שיאיים על ביטחונה ,רק עם כוחות ביטחון פנים חזקים שישמרו על השלטון הפלסטיני.
אבל גם עד שתקום המדינה הפלסטינית, ההערכה של מערכת הביטחון הישראלית היא כי מנגנוני ביטחון פלסטינים חזקים מידי מהווים סכנה חמורה לביטחונה של ישראל.
בצה"ל עדיין זוכרים באיזו מהירות הופנו קני הרובים שסופקו למשטרה הפלסטינית לעבר חיילי צה"ל באירועי מנהרת הכותל ב1996 ואת חלקם של קצינים ושוטרים פלסטינים חמושים באינתיפאדה השנייה בשנת 2000.
הם פשוט הפכו, בתוך שניות , מ"שוטרים" ל"מחבלים חמושים".
אי אפשר לשכוח כיצד בתחילת האינתיפאדה השנייה הופסקו הסיורים המשותפים של צה"ל והמשטרה הפלסטינית לאחר ששוטרים פלסטינים תקפו את חיילי צה"ל שהיו עמם בסיור המשותף.
וכמובן אנו זוכרים היטב, את פעילותם של "מנגנון המודיעין הכללי" בגדה בראשותו של תוופיק טיראווי ו"מנגנון המודיעין המסכל" בעזה בראשותם של מחמד דחלאן ורשיד אבו שבאכ שתכננו ובצעו פיגועים נגד מתנחלים וחיילי צה"ל בגדה וברצועה מייד לאחר כישלון פסגת קמפ דיוויד.
יש עוד דוגמאות רבות לפעילות הטרור של מנגנוני הביטחון הפלסטינים נגד ישראל ,פרשייה מפורסמת נוספת היא מעצרו של הקולונל מחמד דמרה המכונה "אבו עווד" בידי כוחות הביטחון של ישראל.הקולונל הזה ששימש מפקד המשמר הנשיאותי("כוח 17") בגדה, שהוא הכוח המיוחד שאבטח את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, עמד בראש רשימת המבוקשים של צה"ל והיה אחראי לרבות מהתקפות הטרור של ארגון "גדודי חללי אל-אקצא" של הפת"ח נגד ישראל.
לכן, למרות הפעילות האינטנסיבית של מנגנוני הביטחון הפלסטינים היום נגד ארגוני החמאס והג'האד האסלאמי בגדה ושיתוף הפעולה הביטחוני שלהם עם השב"כ וצה"ל, ישראל מוכנה לחזקם רק בצורה מבוקרת.
הסיבה ברורה...
זה הכול עניין של אינטרסים.
מנגנוני הביטחון הפלסטינים מנהלים מלחמת חורמה נגד ארגוני האסלאם הקיצוני בגדה מסיבה אחת פשוטה:
כדי למנוע מהם להפיל את שלטונו של מחמוד עבאס, ולהשתלט עליו כפי שעשו ברצועת עזה.
הם דואגים לכיסא של מחמוד עבאס ולא לביטחונה של ישראל.
נכון שהפעילות הזו תורמת רבות גם לשקט היחסי בגדה ולביטחון אזרחי ישראל אבל זו היא תוצאת הלוואי.
ומה יקרה כשהאינטרסים שלהם ישתנו?
לדוגמא,מה יקרה אם ארגוני הפת"ח והחמאס יתפייסו ביניהם ונוכח המבוי הסתום במשא ומתן המדיני יחליטו לפתוח באינתיפאדה מזוינת נוספת נגד ישראל?
התשובה ברורה,מנגנוני הביטחון הפלסטינים לא יהססו לרגע....
כל הניסיון הצבאי שרכשו באימונים על ידי הגנרל האמריקני דייטון וכל הנשק והתחמושת שברשותם ,שקיבלו באישור צה"ל, יופנו מייד למלחמה בישראל.
כבר היינו בסרט הזה.
התרחישים החדשים שמהם חוששים בצה"ל הם גרועים בהרבה מה שאירע באינתיפאדה השנייה.כוחות הביטחון הפלסטינים עברו אימונים בידי אנשיו של הגנרל דייטון מרמת הפרט ועד רמת הגדוד.
הגדודים הפלסטינים מאומנים במלחמה בשטח בנוי ובכיבוש מוצבים.
יש להם את היכולת לכבוש אחת מההתנחלויות הקטנות או מוצב של צה"ל.
לכן השיקולים של מערכת הביטחון שלנו הם נכונים וכן גם דבריו של אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי.
האמון בשרותי הביטחון הפלסטינים צריך להיות מוגבל והם צריכים להיות תחת בקרה מתמדת של ישראל.
"מי שנכווה ברותחין,נזהר בצוננים".
הזהירות הזו היא מבורכת ולצערנו הרב הזמן עוד יוכיח שצדקנו.אנחנו רק בתחילתו של הסרט החדש.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר