יום חמישי, 22 ביולי 2010

עיתונות בשירות השלטון


מצרים מאשימה את ישראל בהפצת שמועות כוזבות על מצבו הבריאותי של הנשיא מובארק כדי שתוכל להתחמק ממחויבותה לשלום.המצרים חוששים שחרושת השמועות תגבר במצרים ותפגע ביציבות המשטר. השלטון המצרי קורא לאמצעי התקשורת שלו להתעלם מפרסומים שמקורם בישראל על מצב בריאותו של הראיס.
מצרים מודאגת מאוד מהפרסומים באמצעי התקשורת בישראל ובמערב על מצב בריאותו של הנשיא מובארק.

הגנרל עומר סלימאן,שר המודיעין המצרי שנמצא בקשר הדוק עם הגורמים המדיניים הבכירים בירושלים , יצר עימם קשר בשבוע שעבר לקראת הפגישה של ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא מובארק בקהיר והביע את כעסה של מצרים ודאגתה מהפרסומים האלה והשלכותיהם על מצב היציבות במצרים.
לא עזרו ההסברים שניתנו לשר המצרי שישראל היא מדינה דמוקרטית ואיננה שולטת באמצעי התקשורת שלה כפי שעושה מצרים או כל מדינה ערבית אחרת.
לא עזרו גם הטיעונים כי אמצעי התקשורת הישראלים הסתמכו ,בין היתר,בדיווחים שלהם על מצב בריאותו של מובארק , על פרסומים בעיתונות הזרה , למשל העיתון "א-ספיר" הלבנוני או עיתון ה"וושינגטון טיימס".
המצרים לא השתכנעו,למרות שהם יודעים את האמת.
הדאגה העיקרית של הנשיא מובארק ואנשיו היא כי גם העיתונות המצרית תידבק בחיידק הזה כפי שקרה בעבר.
לפני שנתיים יצא הנשיא מובארק לחופשה ואחד העיתונים הפרטיים במצרים פרסם ידיעה כי יש שמועות שהנשיא חולה.כתוצאה מהפרסום, גברו השמועות ופשטו במצרים כאש בשדה קוצים והנשיא מובארק נאלץ להפסיק את חופשתו ולצאת לסיור פומבי באלכסנדריה לעיני המצלמות כדי להזים את השמועות.
המצרים חוששים מ"תעשיית השמועות" או כפי שאנו מכנים זאת בישראל "רב סרן שמועתי".גורמים מצרים טוענים כי לשמועות יש השפעה הרסנית על המורל הלאומי וכשכדור השלג של השמועות מתחיל להתגלגל במדינה כמו מצרים הוא יכול לפגוע גם בביטחון הלאומי.
האופוזיציה המצרית,במיוחד תנועת "האחים המוסלמים" מחכה בכיליון עיניים לכל ידיעה או שמועה על התערערות בריאותו של הראיס.
כדי להפיצה,לנפחה וליצור את התחושה ברחוב המצרי כי סופו של מובארק קרב ובא.
לכן מיהר דובר הנשיאות המצרית לפרסם הודעה רשמית כדי להזים את גל הפרסומים והשמועות על מצבו הבריאותי של הנשיא.
בהודעה הוא טען כי "התשובה המעשית לכל הפרסומים באמצעי התקשורת היא הפעילות האינטנסיבית והחרוצה של הנשיא מובארק".
זו היא התשובה הטובה ביותר הוא הדגיש בהודעה הרשמית,"הנשיא מובארק מקפיד לעקוב אחר כל הדו"חות היומיים ואחר ההודעות שהוא מקבל מכל מי שעוסק בפעילות המדינית במצרים וכל העובדים במוסד הנשיאות ובמשרדי הממשלה דולקים אחריו כדי לעקוב אחר מהירות הפעילות שלו" הודיע הדובר בגאווה.
בהודעה הארוכה שנמסרה לאמצעי התקשורת במצרים סופר כי מוסד הנשיאות המצרי דוגל בשקיפות מלאה ולכן נמסרו כל הפרטים על הניתוח בכיס המרה שעבר הנשיא מובארק בגרמניה,ההודעה הכחישה את הידיעה בעיתון הלבנוני "א-ספיר" כי מובארק ייצא לטיפולים נוספים בגרמניה .דובר הנשיאות הדגיש כי "הנשיא מובארק עוסק בפעילות שאני מקווה שגם שאר המנהיגים יעסקו בה באותו ההיקף...."
ומי אחראי לדעת המצרים בהפצת השמועות הכוזבות?
עיתון "א-ספיר"? עיתון "וושינגטון פוסט"?
לא.......
מדינת ישראל היא האחראית.
השלטון המצרי גייס את שופרו הרשמי,עיתון "אל-ג'ומהוריה" ובמאמר המערכת שלו היום האשים את ישראל בהפצת שמועות וכזבים על מצבו של הנשיא מובארק וכי בה בעת ישראל דורשת בשלומו.
לדברי המאמר הפצת השמועות נועדה לסייע לישראל לחמוק ממחויבותה לשלום.
גם ארצות הברית מוזכרת במאמר כשותפה להפצת השמועות הכוזבות.
אין ספק שהשלטון המצרי חושש שאזרחי מצרים יאמינו לדיווחים בתקשורת הישראלית על מצב נשיאם מכיוון שהיא אמינה בהרבה יותר מאשר התקשורת הרשמית המצרית לכן הוא מנסה לשלול את מהימנותה.
מחלתו של הנשיא מובארק מזכירה את מחלתו של הנשיא הסורי הקודם חאפט' אל-אסד לפני עשר שנים.
גם אז הכחישו אמצעי התקשורת הסורים נמרצות את עובדת היותו חולה וטענו כי מדובר ב"שמועות זדוניות" עד שיום בהיר אחד הם נאלצו להודיע באופו רשמי את דבר מותו.
קו ההסברה המצרי הרשמי עכשיו הוא כי השלטון נוהג בשקיפות מלאה לגבי מצב הבריאות של הנשיא וכי אין שליט יותר כן והגון עם בני עמו בכל הנוגע למצב בריאותו יותר מהנשיא מובארק.
העיתונות המצרית נדרשת על ידי השלטון להתעלם מהידיעות שמקורן בישראל בנושא זה בעיתונות הישראלית או בעיתונות הזרה.
מה שמעניין בכל הפרשה הזו הוא שדווקא ישראל שמאוד מעוניינת כי היציבות במצרים תישמר לעד ומייחלת שהנשיא מובארק יאריך ימים, מואשמת בהפצת ידיעות ושמועות שמטרתן לזעזע את יציבות השלטון המצרי.
המצרים יודעים את האמת כי ידיה של הממשלה בישראל אינן מעורבות בפירסומים.
ישראל הרשמית מודאגת ובמערכת המדינית והביטחונית כבר התקיימו כמה דיונים בעניין המצב הפנימי במצרים בעקבות מחלתו של מובארק,אולם לא ניתנה שום הנחייה לשום גורם לתדרך את העיתונות הישראלית או להדליף לה מידע על מצב בריאותו של הנשיא המצרי.
אבל, המצרים היו חייבים למצוא הסבר לגל הפרסומים האחרון על מצב בריאות הראיס, מכיוון שאינם רוצים להודות בכך שהוא חולה הוחלט למצוא הסבר אחר נוח יותר,להאשים את ישראל כמי שאחראית להם.
ההסבר הזה תמיד יישמע הגיוני להמונים במצרים שאינם אוהבים את ישראל בלשון המעטה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר