יום רביעי, 21 ביולי 2010

מחמוד עבאס מחזק את מעמדו מבית


מחמוד עבאס מחזק את מעמדו בפת"ח ומחשק את עמדותיו לקראת הדיונים על חידוש המשא ומתן הישיר עם ישראל בליגה הערבית ומול ממשל אובאמה


יו"ר הרשות הפלסטינית התחיל אמש במוסדות הפת"ח את הדיון בדרישתו של הנשיא אובאמה לחדש את המשא ומתן הישיר עם ישראל בעוד השליח המיוחד מיטשל מתרוצץ בין בירות מדינות ערב בניסיון לשכנע אותן לתת "אור ירוק" למו"מ הישיר עם ישראל בכינוס ועדת המעקב של הליגה הערבית בקהיר ב 29 בחודש.
הדיונים במוסדות הפת"ח(המועצה המהפכנית והוועדה המרכזית של התנועה)יימשכו יומיים, הם סגורים לאמצעי התקשורת אבל מהדלפות של גורמים בכירים בתנועה עולה כי למחמוד עבאס יש שליטה מלאה בדיונים והוא שמכתיב את ההחלטות שישרתו את האסטרטגיה שקבע לעצמו.
למה כוונתי?
נראה שמוסדות הפת"ח יציבו שורה של חישוקים ותנאים על פי רצונו של עבאס שעימם הוא יבוא לכינוס ועדת המעקב של הליגה הערבית.
הנה הרשימה של החישוקים שמתגבשת בדיונים לקראת החלטה:
השגת התקדמות ב"שיחות הקרבה" בנושאי הביטחון והגבולות,הפסקת הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים כולל "הגידול הטבעי",חידוש המשא ומתן מהנקודה שבה הופסק ב2008 בין מחמוד עבאס לאהוד אולמרט,קביעת לוח זמנים לסיום המשא ומתן וקביעת מסגרת למשא ומתן המתבססת על עיקרון של שתי מדינות בגבולות 67.

אין שום סיכוי שממשלת ישראל תסכים לתנאים האלה.

נראה שמחמוד עבאס מתכנן לעשות "הצגה גדולה" בכינוס ועדת המעקב של הליגה הערבית בסוף החודש,הוא יתייצב אישית בכינוס,יסקור את המגעים עם ישראל וארצות הברית ויבקש תמיכה ערבית בעמדות ובהחלטות הפת"ח שהיא מפלגת השלטון הפלסטינית.
ג'יבריל רג'וב חבר הועדה המרכזית של הפת"ח אומר שהפלסטינים אינם חוששים מ"מאבק במשא ומתן"
כדי להשיג את זכויותיהם,סיום הכיבוש והקמת המדינה הפלסטינית העצמאית.
האווירה שבה מתקיימים הדיונים במוסדות הפת"ח איננה אופטימית,בקרב הפלסטינים בשטחים יש תחושה של תסכול וייאוש מהמצב.
סקר דעת קהל שעשה "מרכז הלימודים הערבי אירופי" והמתפרסם היום מראה כי כ81 אחוזים מטילים ספק ברצינות המאמצים האמריקנים להקים מדינה פלסטינית עצמאית.כ80 אחוזים מהנשאלים סבורים כי מדינות ערב אינן מעוניינות בהקמת מדינה פלסטינית.
התחושה הזו קיימת גם בקרב בכירי הפת"ח,ח'אפט' אלברגותי חבר המועצה המהפכנית של הפת"ח ועורך ביטאון הפת"ח "אל-חיאת אלג'דידה" כותב במאמר המערכת היום כי "מדינות ערב הן הראשונות להטיל מצור על הרשות הפלסטינית.במשך החצי השנה האחרונה הן העבירו סיוע כספי של חודש אחד בלבד,הן גם לא העבירו אגורה אחת מסכום של חצי מיליארד דולר שהוקצה לסיוע לירושלים,בחשאי הן אומרות בדיוק את ההיפך מהסיסמאות הנוקשות שהן אומרות בגלוי".
האם מחמוד עבאס באמת מתכנן להתעמת עם הנשיא אובאמה ולדחות את דרישתו למשא ומתן ישיר או שהוא מנהל מדיניות של "הליכה על הסף" כדי לסחוט בסופו של דבר מכתב ערבויות מהממשל האמריקני שיענה על חלק מדרישותיו לפני שיסכים לחידוש המשא ומתן?
לא ברור.
גורמים בכירים בירושלים הבקיאים בתמונת המשא ומתן מעריכים כי הנשיא אובאמה לא ייתן לעבאס מכתב שכזה ולא ירצה להתעמת שוב עם ממשלת ישראל לפני הבחירות לקונגרס בנובמבר.
מאידך גיסא ייתכן שעבאס מנסה "להרוויח זמן" ולהתחמק ממשא ומתן ישיר עם ישראל עד לאחר חודש נובמבר בהנחה שאחרי הבחירות לקונגרס יהיה לו יותר קל לשוב ולמשוך את הנשיא האמריקני לצידו.
אותם גורמים אומרים כי קיימת גם האפשרות שהשליח מיטשל יודיע שהוא מפסיק את שליחות התיווך שלו באזור נוכח אי יכולתו לגשר על הפערים בין שני הצדדים. בעבר היו כבר שמועות על כך שהוא עומד לפרוש.
ייתכן עוד שמחמוד עבאס משליך את יהבו על מצבה העגום של ישראל בזירה הבינלאומית מתוך ההנחה שאם לא יוותר בסוגיית הדרישה למעבר למשא ומתן ישיר וייצור "פיצוץ מדיני מבוקר" ישרת הדבר את הפלסטינים ושוב יופעלו לחצים מדיניים על ישראל.
הנחת העבודה של מחמוד עבאס היא כי הזמן פועל לרעתה של ממשלת נתניהו בזירה הבינלאומית ויש לנצל זאת.
בינתיים פועל מחמוד עבאס גם לצמצם את הביקורת עליו בתוך תנועת הפת"ח כי איפשר לראש הממשלה סלאם פיאד להרכיב ממשלה שאין בה ייצוג הולם לתנועת הפת"ח במיוחד לאחר הצלחת הועידה השישית שלה בבית לחם.
עבאס נענה לדרישת התנועה והחל במגעים עם סלאם פיאד כדי לשנות בקרוב את הרכב הממשלה ולשלב בתוכה בכירים נוספים מהפת"ח.
פיאד כבר עשה לפני כשנה, שינויים בהרכב הממשלה ושילב בה מנהיגים מהפת"ח אבל הדבר לא עזר וההתמרמרות הפנימית בתנועה נמשכה.
מחמוד עבאס מחזק את מעמדו מבית לקראת הדיונים בועדת המעקב של הליגה הערבית וכהכנה לויכוח הצפוי עם ממשל אובאמה על סוגיית חידוש המשא ומתן הישיר עם ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר