יום שלישי, 20 ביולי 2010

השנאה,התסכול וחוסר האמון של הפלסטינים במנהיגי ישראל

בעוד הממשל האמריקני מנסה לשכנע את מדינות ערב לתת "אור ירוק" לפלסטינים לחדש את המו"מ הישיר עם ישראל גוברות בקרב הפלסטינים תחושות השנאה,התסכול וחוסר האמון במנהיגי ישראל בצד אכזבה עמוקה מהנשיא אובאמה.

ממשל אובאמה החל במרוץ נגד הזמן והוא מנסה לשכנע את המדינות החברות בליגה הערבית להסכים לתת "אור ירוק" לפלסטינים לחדש את המשא ומתן הישיר עם ישראל.רק כמה ימים נותרו לכינוסה של ועדת המעקב של הליגה הערבית שתתכנס בקהיר ב29 בחודש כדי לדון בנושא ולשמוע דיווח מפיו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס על מצב המשא ומתן העקיף עם ישראל.
במסגרת המאמצים האמריקניים האלה ביקר אתמול השליח המיוחד מיטשל באבו ט'אבי ונפגש שם עם יורש העצר השיח' מחמד בן זיד אל-נהיאן והוא אמור להמשיך בשליחותו גם למדינות ערביות נוספות.
בינתיים אין סימנים לשינוי בעמדה הערבית התומכת בעמדה הפלסטינית כי לא הושגה התקדמות ב"שיחות הקרבה" המאפשרת מעבר למשא ומתן ישיר עם ישראל.
ובעוד השליח מיטשל מתרוצץ בין הבירות הערביות גוברת בקרב הפלסטינים תחושת הייאוש והחשש כי התהליך המדיני עלול להיכנס שוב להקפאה עמוקה.
מה שגורם לתחושה זו היא התפנית שעשה ממשל אובאמה בכל הקשור למשא ומתן בין ישראל והפלסטינים והתמיכה שלו בעמדת ישראל בדבר הצורך לעבור למו"מ ישיר וההצעות הנשמעות בישראל בדבר גורל התהליך המדיני והצורך להתנתק לחלוטין מרצועת עזה ולקשור את עתידה במצרים.
מבחינת הפלסטינים חל שינוי דרמטי במדיניות של הנשיא אובאמה כלפי הסכסוך הישראלי פלסטיני והוא הפנה להם עורף כדי לזכות בתמיכת הלובי היהודי לקראת הבחירות לקונגרס בנובמבר הקרוב.שיקול פוליטי גרידא של הנשיא האמריקני שגרם לאכזבה עמוקה של הפלסטינים.
עכשיו נראה להם שהממשל האמריקני מוכן למו"מ ישראלי פלסטיני ישיר עד אין קץ.
מי שעוקב אחר אמצעי התקשורת הפלסטיניים והערבים יכול לזהות בנקל כי בקרב הפלסטינים יש שנאה עמוקה וחוסר אמון מוחלט בראש הממשלה בנימין נתניהו,הוא נתפס בעיניהם כאיש לא מהימן ושחצן שאיננו רוצה בשלום.
מבחינתם, נתניהו מנסה להרוויח זמן והוא מהמר על כך שבחלוף הזמן השאיפות של הפלסטינים יצטמצמו בגלל הלחץ שיופעל עליהם.נתניהו בטוח,לדעתם, כי יצליח להוליך שולל את כל מנהיגי העולם.
לשנאה העמוקה וחוסר האמון בבנימין נתניהו יש להוסיף את ההצהרות של שרים בממשלה כמו השר בוגי יעלון שמדבר על כך שאין סיכוי להסדר בין ישראל לפלסטינים ואת הצעתו של שר התחבורה ישראל כץ לנתק סופית את רצועת עזה מישראל.

שנאה עמוקה לא פחות מופנית לעבר שר החוץ אביגדור ליברמן הנתפס בעיני הפלסטינים כגזען שרוצה בין היתר לעשות טרנספר לערביי ישראל במסגרת תוכניתו המוכרת לחילופי שטחים ואוכלוסיות בהסדר הקבע.
התוכנית המדינית החדשה של השר ליברמן שפורסמה לפני כמה ימים והמציעה את ניתוקה של רצועת עזה מישראל וחיבורה למצרים מוגדרת על ידי הפלסטינים כ "תוכנית שטנית".
גם ההצהרות של שר הביטחון לשעבר משה ארנס וכמה ממנהיגי יש"ע התומכים במתן אזרחות ישראלית לתושבי
הגדה נתפסות כחלק מתוכנית ישראלית לטרפד את הקמתה של המדינה הפלסטינית העצמאית.
"תיאורית הקונספירציה" שוב קודחת במוחותיהם של המנהיגים הפלסטינים,ישראל שואפת להנציח את הכיבוש,להפוך למדינת אפרטהייד ולסכל את הגשמת השאיפות הלאומיות של הפלסטינים.
מבחינת הפלסטינים זהו רגע המבחן של ישראל והיא צריכה להחליט האם היא בוחרת באופציית השלום או בהמשך היותה מדינה כובשת קולוניאליסטית המגונה ונרדפת בזירה הבינלאומית.
לכן,הפלסטינים מייחלים בכיליון עיניים לנפילתה של ממשלת נתניהו.יציבותה של הקואליציה הנוכחית מגבירה את הייאוש בקרב הפלסטינים שאינם רואים את האור בקצה המנהרה.
לכך יש להוסיף את התסכול הפנימי הפלסטיני מהמשך הנתק הפיזי בין הגדה לרצועה וחוסר הרצון והיכולת של הנהגת הפת"ח,והרשות הפלסטינית וגם של תנועת החמאס להגיע להסכם פיוס לאומי והתייצבות מאוחדת נגד מדיניות ממשלת ישראל.
אווירת הייאוש והתסכול גוברת וההנהגה הפלסטינית לא תוכל להתעלם ממנה.בהעדר אופציה צבאית להתמודד בהצלחה עם ישראל ולנצחה, היא תצטרך להחליט אם היא מוכנה ללכת למשא ומתן ישיר עם ישראל בתקווה להשיג הישגם מדיניים או להמשיך ב"מדיניות הסירוב וההמתנה" שאיננה מקדמת פיתרון לבעיה הפלסטינית.
את ההחלטה היא תצטרך לקבל בשבועות הקרובים.תאריך היעד הוא סוף חודש ספטמבר,המועד שבו תפוג ההחלטה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ושבו אמורים הפלסטינים והליגה הערבית לתת תשובה סופית אם הם מוכנים לחידוש המשא ומתן הישיר עם ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר