יום שני, 19 ביולי 2010

התגבשות עמדה ערבית מאוחדת בסוגיית המו"מ הישיר בין הפלסטינים לישראל

יו"ר הרשות הפלסטינית הצליח לגייס את מדינות הליגה הערבית לתמוך בעמדתו בנושא התנאים למעבר למשא ומתן ישיר עם ישראל.
בשבועות הקרובים ינסה ממשל אובאמה לגבש נוסחה מוסכמת על הצדדים בניסיון להביא לחידוש המו"מ הישיר, תאריך היעד הוא סוף חודש ספטמבר
.


פגישתו של ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא מובארק לא הצליחה למצוא דרך לגשר על הפערים בין ישראל לפלסטינים שיאפשרו את חידוש המשא ומתן הישיר בין הצדדים.
מסתבר שהפלסטינים זוכים לגיבוי מלא מצידה של מצרים לקראת כינוסה של ועדת המעקב של הליגה הערבית בעוד עשרה ימים. נראה שמדינות ערביות נוספות הולכות בעקבותיה של מצרים ומגבות את העמדה הפלסטינית.
העמדה הערבית המתגבשת בינתיים ושתומכות בה מצרים,ירדן ואבו ט'אבי היא שיש למלא שני תנאים כדי לאפשר את חידוש המו"מ הישיר בין ישראל לפלסטינים:
המסגרת של השיחות תהייה מחייבת להגיע להסכם על הקמת שתי מדינות בגבולות 67 והפסקת מלאה של הבנייה בהתנחלויות כולל במזרח ירושלים.
מזכ"ל הליגה הערבית עאמר מוסא אף דורש "ערבויות בכתב" לפני חידוש המשא ומתן הישיר.
סביר להניח שמדינות ערביות נוספות יצטרפו בימים הקרובים לעמדה הזו.
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הצליח לגבש סביבו את המדינות הערביות המתונות כדי לעמוד בלחצים המופעלים עליו מצד הנשיא אובאמה שמצדד במעבר לאלתר לשיחות ישירות בין הצדדים.
ומה עושה הממשל האמריקני?
הממשל מנסה לשכנע את מדינות ערב המתונות לתת "אור ירוק" לפלסטינים לחדש את השיחות הישירות עם ישראל.
הנשיא אובאמה שיגר איגרת לנשיא המצרי מובארק שבה הוא חזר על מחויבותו לתהליך השלום והקמת מדינה פלסטינית עצמאית.
שרת החוץ האמריקנית אף שוחחה בטלפון בעניין זה עם הנשיא המצרי.
גם מנהיגים ערביים יקבלו שיחות טלפון בימים הקרובים מבכירי הממשל האמריקני ואולי אף יזכו לביקורים של השליח המיוחד מיטשל בניסיון לשכנעם לתמוך בדרישת הנשיא האמריקני.
ארצות הברית מפעילה לחץ על העולם הערבי אולם עד כה ללא הצלחה.
ההחלטה הפלסטינית כבר נפלה,לא יהיו שיחות ישירות עם ישראל מבלי לקבל את הערבויות המתאימות לתוצאות שלהן מייחלים הפלסטינים מן המשא ומן הישיר.
הפלסטינים מצפים למחוות מצידה של ישראל מעבר לחבילת צעדי האמון שהשליח מיטשל הביא בסוף השבוע ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.
הצעדים האלה הם צפויים וקטנים מבחינתם.
למשל, הם מצפים להודעה רשמית של ממשלת ישראל על הארכה נוספת של הקפאת הבנייה בהתנחלויות מעבר לחודש ספטמבר, או למשל ביטול גירושם מאזור ירושלים של חברי הפרלמנט הפלסטיני מטעם החמאס.
שני הצדדים מתקרבים לרגע האמת.
אין לפלסטינים שום דרך אחרת לבחון את כוונות ראש הממשלה נתניהו להגיע עימם להסדר מבלי שיישבו עימו למשא ומתן ישיר.
בנימין נתניהו דיבר באחרונה על היכולת להגיע להסכם על הסדר הקבע עם הפלסטינים בתוך שנה ונראה שהפלסטינים עשויים לבחור את מסגרת הזמן הזו כפרק הזמן הדרוש לבחון את כוונותיה האמיתיות של ממשלת נתניהו.
מה עומד לקרות עכשיו?
למעשה תנאי המשחק וכלליו הם ברורים וידועים לכל:
הנשיא אובאמה מצדד בעמדת ישראל בצורך לעבור למשא ומתן ישיר לאלתר והוא איננו מתכוון להפעיל לחץ על ישראל לפחות עד לחודש נובמבר שבו יתקיימו הבחירות לקונגרס.
ועדת המעקב של הליגה הערבית תתכנס בסוף החודש הנוכחי לדון בדרישת אובאמה לעבור לשיחות ישירות, אך נקבע כינוס נוסף של שרי החוץ של הליגה הערבית בחודש ספטמבר בניו יורק בשולי הכינוס של העצרת הכללית של האו"ם.
עד לסוף חודש ספטמבר,המועד שבו תפקע ההחלטה של ממשלת ישראל להקפאת הבנייה בהתנחלויות,נותרו כחודשיים ימים.
זהו מרווח הזמן שיש לדיפלומטיה ולמתווכים השונים לפעול.החל מהשליח מיטשל ועד לנציג הרביעייה הבינלאומית טוני בלייר.
סביר להניח שארצות הברית תוביל מגעים לגיבוש נוסחה שתרצה את הפלסטינים ושתזכה גם לתמיכת הליגה הערבית.
שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני יודעים שהמבוי הסתום איננו יכול להימשך וכי יש למצוא את הנוסחה שתאפשר את חידוש השיחות הישירות ביניהם.
הפלסטינים החרימו את ממשלת נתניהו במשך תקופה ארוכה,בלחץ אמריקני הסכימו בסופו של דבר ל "שיחות קרבה" עם ישראל שהן שיחות עקיפות, עכשיו,כנראה, לא תהייה להם ברירה אלא להסכים גם לשיחות ישירות.
ממשל אובאמה לוחץ על הצד הפלסטיני ועל מדינות ערב המתונות לנסות ולהתקדם בתהליך המדיני עם הפרטנר היחיד שקיים עכשיו במשחק והוא ממשלת נתניהו.
לפלסטינים לא תהייה ברירה אלא להסכים.
פשוט אין להם שום אופציה ריאלית אחרת.
איך אומרים באנגלית?
THIS IS THE ONLY GAME IN TOWN

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר