יום רביעי, 14 ביולי 2010

"המשחק הכפול" של מחמוד עבאס

מחמוד עבאס יכנס בקרוב את מוסדות אש"ף והפת"ח לדיון בדרישת ממשל אובאמה לחדש את המו"מ הישיר עם ישראל.עבאס מנסה להכשיל את חידוש השיחות הישירות בדרכים שונות.
הפלסטינים חוששים כי ארצות הברית וישראל מנסות לגרור אותם להסדר ביניים נוסף נוכח הקשיים הגדולים להגיע להסדר קבע
.


מייד לאחר פגישתו של מחמוד עבאס עם השליח המיוחד מיטשל ועם הנשיא המצרי מובארק במצרים אמור יו"ר הרשות הפלסטינית לכנס את הועד הפועל של אש"ף ואת מוסדות הפת"ח(המועצה המהפכנית והועדה המרכזית) לדון בדרישתו של הנשיא אובאמה לעבור למשא ומתן ישיר עם ישראל.
מחמוד עבאס עבר לשחק "משחק כפול".
הוא חשש לסרב לבקשתו של הנשיא אובאמה בשיחת הטלפון שיזם הנשיא האמריקני בשבוע שעבר אך בחשאי החל לתאם עם הליגה הערבית שתתנגד לדרישתו של אובאמה ותציב תנאים וחישוקים בפני הפלסטינים למשא ומתן ישיר עם ישראל.
כאילו שאין לפלסטינים עצמאות בהחלטותיהם.
כאילו גורלם ועתידם תלויים בהסכמת הליגה הערבית.
ועכשיו הוא ממשיך במשחק....
הוא משגר בכירים פלסטינים לאמצעי התקשורת כדי שיודיעו כי הם מתנגדים למשא ומתן ישיר עם ישראל והם רוצים למצות את "שיחות הקרבה".
הראשון בהם היה מחמד דחלאן.
בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית "וופא" אמר דחלאן "כי הפלסטינים יילחמו כדי שלא לפתוח במשא ומתן ישיר עם ישראל כיוון שלא הושגה שום התקדמות בשיחות הקרבה".
הוא מתח ביקורת על ממשל אובאמה כי הוא נכנע לכל דרישות נתניהו וכי אין לו את הזכות ללחוץ על הפלסטינים ללכת למשא ומתן עקר.
"הפלסטינים כבר אמרו "לא" בעבר כשנדרשו לוותר בענייני המהות,כך עשה יאסר ערפאת בקמפ דיויד וכך יעשה מחמוד עבאס,הפלסטינים חייבים ללכת למועצת הביטחון גם אם יוטל שם ווטו אמריקני" התפאר דחלאן.

מקורות בפת"ח מוסרים כי בכירי הארגון תודרכו על ידי יועציו של מחמוד עבאס להתנגד להשקת המשא ומתן הישיר עם ישראל מבלי שתהייה הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות והסכמה על פתרון שתי מדינות בגבולות 67.
במקביל מתדרכים בכירי הפת"ח את אמצעי התקשורת הערביים כי הרשות הפלסטינית בוחנת אפשרות לבקש מועדת המעקב של הליגה הערבית לפנות למועצת הביטחון של האו"ם במטרה להביא לסוף הכיבוש.
מחמוד עבאס,ינסה גם בפגישתו עם הנשיא מובארק בתחילת השבוע הבא לשכנעו כי טרם הגיעה העת למשא ומתן הישיר עם ישראל וכי יש להמשיך במשא ומתן העקיף באמצעות השליח מיטשל.
שר החוץ המצרי אבו אלע'יט כבר שחרר השבוע הצהרה כי עדיין מוקדם מידי לעבור למשא ומתן ישיר.
מאמרי המערכת של העיתונים המזוהים עם הרשות הפלסטינית מזהירים שלא להיגרר למשא ומתן הישיר וכי הפלסטינים הם שישלמו את מחיר המשא ומתן הישיר עם ישראל בגלל הזדקקותו של הנשיא אובאמה לתמיכת הלובי היהודי בבחירות לקונגרס בנובמבר ולקראת התמודדותו על כהונת נשיאות שנייה.
ממה חוששים הפלסטינים?
החשש הפלסטיני העיקרי הוא שישראל וארצות הברית מנסות לגרור אותם להסדר ביניים נוסף נוכח חוסר היכולת להשיג הסדר קבע בגלל הפערים הגדולים בין שני הצדדים בסוגיות העיקריות של הסדר הקבע.
לכך הפלסטינים לא מוכנים.

הם עדיין דוגלים בגישתו של יאסר ערפאת בועידת קמפ דיויד בשנת 2000: "הכול או לא כלום".
ההצעות הישראליות- האמריקניות האחרונות לפלסטינים להחזיר את המצב לקדמות בשטח ערב פרוץ "אינתיפאדת אל-אקצא",חיזוק הסמכויות ביטחוניות והאזרחיות של הרשות הפלסטינית והעברת שטחים נוספים לאחריות הרש"פ נועדו, מנקודת המבט הפלסטינית , להכשיר את המשך הבניה בגושי ההתנחלויות הגדולים לקראת סיפוחם לישראל במסגרת "חילופי שטחים".
להערכתם הסדר הביניים החדש שיוצע להם יכלול ריבונות פלסטינית בשכונות הערביות בירושלים ודחיית שאלת הריבונות על העיר העתיקה בירושלים והר הבית להסדר הקבע.
גם נושא הפליטים ו "זכות השיבה" יידחה להסדר הקבע בשל הקושי לפתור אותו כעת.
להערכת בכירים פלסטינים,ישראל והרשות הפלסטינית נמצאים על סף הסכם ביניים נוסף כיוון שהמצב הנוכחי לא יכול להימשך ומאידך גיסא אין שום כוח ערבי או בינלאומי שיכול ללחוץ על ישראל לקבל את הדרישות הפלסטיניות בהסדר הקבע.
הבעיה העיקרית היא שלהנהגה הפלסטינית אין את האומץ להתייצב בפני בני עמה ולהגיד להם את האמת.
מחמוד עבאס חושש לומר את האמת לציבור הפלסטיני כי איננו יכול להגשים את חלומותיהם ושאיפותיהם הלאומיות.
אם יעשה זאת, הוא יואשם בכישלון ויצטרך ללכת הביתה.
את זה איננו רוצה...
לכן הוא ימשיך ב"משחק הכפול" ויאשים את ארצות הברית וישראל.
העיקר להישאר על הכיסא.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר