יום שני, 12 ביולי 2010

חישוקים פלסטינים בגיבוי הליגה הערבית על המו"מ הישיר עם ישראל

הרשות הפלסטינית נערכת בתיאום עם הליגה הערבית לדרישת ממשל אובאמה לחדש את המשא ומתן הישיר עם ישראל.
הליגה הערבית תציב תנאים וחישוקים למו"מ שאמור להתחיל בחודש ספטמבר
.

מידע מדאיג הגיע בשעות האחרונות לגורמים מדיניים בכירים בירושלים.
הוא קשור לרצונו של יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס לנסות ולהתחמק מבקשתו של הנשיא אובאמה לעבור למשא ומתן ישיר עם ישראל.
או לחלופין לדאוג לכך שועדת המעקב של הליגה הערבית תחשק ב"חישוקים" ובתנאים את הסכמתו למשא ומתן ישיר עם ממשלת נתניהו באופן שיקשה על ניהול המשא ומתן ויאפשר את הפסקתו ברגע שלא ישרת את האינטרסים הפלסטינים.
המידע הזה הועבר גם לארצות הברית.
גם ממשל אובאמה יודע עכשיו כי מחמוד עבאס מנסה לתמרן את הנשיא אובאמה באמצעות תיאום עם גורמים בליגה הערבית.
על הרקע הזו יש לבחון גם את ההודעה המשותפת של הרשות הפלסטינית והליגה הערבית כי " לא ידוע להן על הפסקת השיחות העקיפות בין הפלסטינים לישראל".
הרשות הפלסטינית והליגה הערבית, בתיאום ביניהן, מציגות עמדה אחידה כלהלן:
השליח המיוחד מיטשל ממשיך ב"שיחות הקרבה".הוא יגיע לאזור בסוף השבוע וייפגש עם מחמוד עבאס להמשך השיחות כמתוכנן.הרשות הפלסטינית איננה מתרשמת מהידיעות באמצעי התקשורת הישראלים על חבילת צעדי אמון מצידה של ישראל כדי לעבור לשיחות ישירות ואומרת כי הידיעות האלה אינן חדשות.
זו העמדה הרשמית המשותפת לרש"פ ולליגה הערבית.
ראש הלשכה של מזכ"ל הליגה הערבית, השגריר השאם יוסף,מסר אמש כי ועדת המעקב של הליגה הערבית תתכנס בקהיר ב29 בחודש בהשתתפות יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס כדי לשמוע עדכון על "שיחות הקרבה".
הפגישה הזו היא פגישת הכנה לפגישה הסופית שתיערך בספטמבר בניו יורק בדרג של שרי החוץ הערביים כדי לקבל את ההחלטה הסופית בנושא המשא ומתן עם ישראל.כזכור בחודש זה מסתיים מועד ארבעת החודשים שהקציבה הליגה הערבית ל"שיחות הקרבה".
השאם יוסף חזר והדגיש כי העמדה הערבית לא השתנתה והיא כי יש לפנות למועצת הביטחון של האו"ם אם לא יושגו התוצאות המצופות מ"שיחות הקרבה".
מה עומד לקרות בביקורו הקרוב של השליח מיטשל לאזור?
בסוף השבוע שעבר התקשר הנשיא אובאמה למחמוד עבאס ועדכן אותו על פגישתו בבית הלבן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.
אובאמה חזר באוזניו של עבאס על מחויבותו להקמת מדינה פלסטינית עצמאית והודיע לו כי השליח מיטשל יציג בפניו, ביום שבת הקרוב , שורה של "צעדים בוני אמון" שתעשה ישראל ושתסייע לו לקבל את ההחלטה לעבור למשא ומתן ישיר.
הוא הבהיר כי הוא מצפה שעבאס יקבל את ההחלטה הנכונה.
מחמוד עבאס יודע כי רגע האמת שלו מתקרב......
הוא לא יוכל לסרב לבקשתו של הנשיא האמריקני.
לכן בהנהגה הפלסטינית מתחילים כבר להכין את ה"חישוקים" או התנאים שיידרשו כדי לעבור למשא ומתן ישיר עם ישראל.
מחמוד עבאס יציג אותם בסוף החודש בכינוס בקהיר של ועדת המעקב של הליגה הערבית.
התנאים האלה אינם חדשים, הם מוכרים לכל מי שעוסק בתהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים:

א.בסיס הסמכות שעליו יתבססו השיחות הישירות יהיה החזרה לגבולות 67,מה שמצריך התקדמות בשיחות בנושאי הביטחון והגבולות, הכול בהתאם להחלטות האו"ם ויוזמת השלום הערבית.

ב.ייקבע לוח זמנים לסיום המשא ומתן הישיר עם ישראל.

ג.תהייה הקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות במהלך המשא ומתן.

כלומר, הפלסטינים רוצים להכריע את תוצאות המשא ומתן הישיר בטרם החל.
הם רוצים גם לזעזע את הקואליציה של נתניהו בדרישתם להמשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות שתפקע בחודש ספטמבר.
להערכת בכירים ברשות הפלסטינית הנשיא אובאמה ינצל את כינוס העצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמבר הקרוב כדי להפגיש את ראש הממשלה נתניהו עם ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, כפי שעשה בשנה שעברה, ולהשיק יחדיו את תחילת המשא ומתן הישיר בין הצדדים.
ראש הממשלה נתניהו ייפגש בשארם א-שיח' עם הנשיא מובארק לפני פגישתו של הנשיא המצרי עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס ביום חמישי.הוא יעדכן אותו על פגישתו עם הנשיא אובאמה וידגיש בפניו את חשיבות הצורך לעבור למשא ומתן ישיר.
גם ארצות הברית מצידה תפעיל לחצים על מדינות ערב המתונות החברות בליגה הערבית כדי שיתמכו בדרישתה לפתיחת משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים.
ההנחה הרווחת בוושינגטון,בירושלים וברמאללה היא כי המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים יתחדש בחודש ספטמבר אולם לפני ההודעה על חידושו צפוי כי הליגה הערבית תציב תנאים ו"חישוקים" לאופן שבו יתנהל המשא ומתן.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר