יום ראשון, 4 ביולי 2010

שמירה אישית לוחצת על נתניהו

הפגישה של ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא אובאמה עם הנשיא האמריקני תתקיים באווירה טובה אך הלחץ האמריקני על ישראל לא ייפסק ואף יגבר אחרי הבחירות לקונגרס בנובמבר.הפלסטינים ומדינות ערב יקיימו "הערכה מחדש" לשיחות עם ישראל בספטמבר המועד שבו תסתיים הקפאת הבנייה בהתנחלויות

הבית הלבן מנסה ליצור אווירה טובה לקראת הגעתו של ראש הממשלה לפגישה עם הנשיא אובאמה השבוע.
הדבר איננו נובע מ"אהבה" לראש הממשלה נתניהו...
מדובר באינטרסים פוליטיים של הנשיא האמריקני הרוצה לשפר את תדמיתו ותדמית מפלגתו לקראת הבחירות לקונגרס בחודש נובמבר הקרוב.בחודש דצמבר כבר שוב תשתנה האווירה בבית הלבן לרעת ישראל.
צריך לזכור...
ממשלת נתניהו עדיין נמצאת בעימות קשה עם הממשל האמריקני למרות ניסיונות הבית הלבן ליצור אווירה נינוחה לקראת הפגישה.
מצבה הבינלאומי של ישראל הוא קשה,הממשל האמריקני נחלץ מדי פעם להגנת ישראל בזירה הבינלאומית אך הוא מפעיל עליה לחץ בלתי פוסק.
גורמים אמריקניים מאשרים כי "יש כל הזמן דרישות מישראל כמעט בכל התחומים".
גורם מדיני בכיר בירושלים מגדיר זאת במילים:
"שמירה אישית לוחצת על נתניהו".
הלחץ האמריקני הבלתי פוסק על ישראל מעורר תהיות אצל כמה משרי השביעייה, האם למשל הממשל של אובאמה מפעיל את הלחץ הזה על ישראל כדי למנוע ממנה לתקוף את מתקניה הגרעיניים של איראן?
או שמא מטרתו להביא לפירוקה של הקואליציה הנוכחית ולהביא לכניסתה של מפלגת "קדימה" לקואליציה החדשה?
שאלות שאין עליהן תשובות ברורות.
דבר אחד ברור,הלחץ האמריקני הולך וגובר ואיננו פוסק אף לרגע.
הממשל האמריקני ממשיך להצהיר כלפי חוץ וכלפי היהודים בארצות הברית כי הוא "מחויב לביטחון ישראל",אך בפועל מדיניות הממשל מדליקה "אורות אדומים".
הנשיא אובאמה לא נקט מספיק פעולות נחרצות ומשמעותיות נגד התעצמותה הגרעינית של איראן מאז הושבע לנשיאות.מרבית המומחים לנושאי הגרעין מעריכים כי הוא השלים עם הפיכתה של איראן למדינה בעלת פצצה גרעינית וכי אובאמה נוקט מדיניות של "הכלה" בנושא איראן.
העמדה האמריקנית כלפי הכוח הגרעיני של ישראל כפי שבאה לידי ביטוי בועידת האו"ם לצמצום התפשטות הנשק הגרעיני שהתקיימה לאחרונה בניו יורק אף היא מדאיגה מאוד.
ממשל אובאמה גם מעוניין לחזק את חיל האוויר הסעודי כמסר מרתיע לאיראן.ארצות הברית מעוניינת למכור לסעודיה עשרות מטוסי קרב חדישים מסוג f 15 ולשדרג עוד כ 150 מטוסים מסוג זה הנמצאים כבר בידי חיל האוויר הסעודי.ישראל מתנגדת לעסקה הזו שיכולה לסכן את עליונותה האווירית באזור ובעתיד אף להוות איום על ישראל.
וגם בנושא הפלסטיני שיהיה אחד הנושאים המרכזיים בפגישת הנשיא אובאמה עם ראש הממשלה נתניהו,התמונה קשה.
בפגישה, צפוי הנשיא אובאמה ללחוץ על ראש הממשלה להאריך את הקפאת הבניה בהתנחלויות מעבר לחודש ספטמבר בתמורה למעבר מ"שיחות קרבה" למשא ומתן ישיר עם הפלסטינים.כדי לעודד מגמה זו, מודיע הבית הלבן על "התקדמות שהושגה בשיחות הקרבה".
ממשלת נתניהו נדרשת לשלם פעמיים עבור ה"זכות" לשאת ולתת עם הפלסטינים.
תמורת הקפאת הבנייה בהתנחלויות היא זוכה למשא ומתן עקיף("שיחות קרבה") ותמורת הארכת הקפאת הבנייה לתקופה נוספת, היא זוכה למשא ומתן ישיר.
ראש הממשלה אמור לשמוע מהנשיא האמריקני דרישות נוספות בנושא הקלת הסגר על הרצועה,הכנסת משאיות נוספות עם סחורות ואפילו פתיחת המעברים.
הפלסטינים "עובדים חכם".
לאחר שמחמוד עבאס ביקר לפני שבועיים בבית הלבן ותיאם עמדות עם הנשיא אובאמה, הוא מפיץ "ספינים" באמצאות עיתון "אל-חיאת" כי הוא מוכן לריבונות ישראלית ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים ובכותל המערבי ועוד הצעות פשרה בנושא הגבולות.
כדי להראות כביכול שהוא "בא לקראת ישראל" ואילו ממשלת נתניהו איננה רוצה בפשרה ובשלום.
במקביל טוען שר החוץ המצרי אחמד אבו אל ע'יט,כי לא הושגה שום התקדמות ב "שיחות הקרבה" וכי סגנון העבודה של השליח מיטשל יביא לתוצאות רק בעוד עשר שנים.לדבריו,"חלון ההזדמנויות הולך ונסגר".
אבו אלע'יט טוען בראיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" , כי לממשל אובאמה יש "תוכנית חלופית" למקרה שהממשל לא יצליח להביא את שני הצדדים למשא ומתן ישיר אך מסרב לגלות את הפרטים.
כן,הדבר בהחלט אפשרי.
הפלסטינים ומדינות ערב מעוניינים שהממשל יכפה תוכנית שלום משלו על ישראל.
היא תכלול את נסיגת ישראל לגבולות 67 כולל ממזרח ירושלים ותשאיר פתוחה את סוגיית הפליטים הפלסטינים או מה שמכונה "זכות השיבה".
הדבר הזה יאפשר לפלסטינים להמשיך ולשמר את הסכסוך עם ישראל.תוכנית אמריקנית כזו משתלבת כמו "כפפה ליד" לשיטת הסלאמי שבה נוקטים הפלסטינים במשא ומתן.
ישראל לא תוכל להסכים לכך.
ראש הממשלה נתניהו יאמר לנשיא אובאמה כי הוא מעוניין במשא ומתן ישיר שחלקו גלוי וחלקו האחר נסתר אך אין ביכולתו להאריך את ההקפאה של הבנייה בהתנחלויות מחשש להתמוטטות הקואליציה.
הנשיא אובאמה לא יסתפק בתשובה הזו ויפעיל לחץ על ראש הממשלה.
הוא מצפה שלפחות ישראל תשלם ב"מטבע אחר" הקשור לסוגיות הליבה של הסדר הקבע כדי שיוכל לדרוש מהפלסטינים לעבור למשא ומתן ישיר.
כן, מבחינתו ישראל היא שתצטרך לשלם בכל מקרה כי היא הצד החזק.
והיא זקוקה לארצות הברית באו"ם ובחזית מול איראן.
הלחץ על ראש הממשלה נתניהו יימשך.
הפלסטינים אף הם מגבירים את הלחץ ומאיימים בהערכה פלסטינית ערבית מחודשת של המשא ומתן עם ישראל שתתקיים בחודש ספטמבר בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם באמצעות "ועדת המעקב של יוזמת השלום הערבית".
לדבריהם מדובר בצומת דרכים חשוב של התהליך המדיני.
גורמים אירופאיים המקורבים לתהליך המדיני מעריכים כי הנשיא אובאמה יתקשה להפעיל לחץ על ראש הממשלה נתניהו לפני חודש נובמבר בגלל הבחירות לקונגרס.
הפופולאריות של הנשיא האמריקני בסקרי דעת הקהל היא בירידה והפסד למפלגה הדמוקרטית בבחירות לקונגרס יחזק את המתנגדים למדיניות הנשיא בנושאי פנים ונושאי חוץ ואף עלול להקטין את סיכוייו להיבחר לנשיאות פעם נוספת.
להערכתם הלחץ האמריקני על ישראל יגבר רק לאחר החזרה מחופשת חג המולד.
ישראל מרוויחה קצת זמן אך צפוי שבסוף השנה האזרחית יגיעו היחסים בינה לבין ממשל אובאמה לרגע האמת בכל מה שקשור לתהליך המדיני באזור.
אז גם יתברר אם הממשל מתכוון להודיע על תוכנית שלום מטעמו לערוץ הישראלי פלסטיני.תוכנית שאותה ירצה לכפות על הצדדים.
כל האפשרויות פתוחות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר