יום שלישי, 29 ביוני 2010

הערכה מחדש של הדרכים לשחרורו של גלעד שליט

גורם ביטחוני בכיר ומרכזי בישראל מתנגד לחטיפתם של בכירים בחמאס במטרה להפכם ל"קלפי מיקוח" בעסקה לשחרורו של גלעד שליט.לדבריו הדבר חסר תועלת ויגרום נזק מדיני לישראל.הגברת הלחץ על אסירי החמאס בבתי הכלא בישראל עשויה לזרז את השלמת העסקה לשחרור שליט
הצעדה הענקית בישראל למען שחרורו של גלעד שליט דוחפת את משפחות האסירים הביטחוניים הפלסטינים לפעילות נגדית.
מדי שבוע מתקיימת במשרדי הצלב האדום ברצועת עזה שביתת שבת של משפחות האסירים הביטחוניים מכל הפלגים והארגונים בדרישה לשחרר את האסירים או לשפר את תנאי מאסרם.
משלחת מטעם הגוף המארגן את ההפגנות האלה והנקרא "ועדת השבויים של הכוחות הלאומיים והאסלאמיים" הגישה אתמול איגרת מחאה לנציגות צרפת ברצועת עזה על התמיכה שהביע נשיא צרפת ניקולא סרקוזי במשפחת שליט והפעולות שהוא עושה כדי להביא לשחרורו של בנם החטוף.
משפחות האסירים הביטחוניים מוחות על ה "מוסר הכפול" שלדבריהם נוקטת בו צרפת בגלל העובדה שלגלעד שליט יש גם אזרחות צרפתית, ולכן היא פועלת למענו אך לטענתם, מתעלמת מסבל האסירים הביטחוניים הפלסטינים.
באיגרת המחאה דורשות משפחות האסירים הביטחוניים "יחס הוגן וצודק מצרפת גם כלפי זכויותיהם של האסירים הפלסטיניים".
בני המשפחות של אסירי החמאס קובלים כי לא ביקרו את יקיריהם בכלא הישראלי בארבע השנים האחרונות מאז חטיפתו של גלעד שליט,מדובר במאות משפחות מרצועת עזה.
יש וויכוח ציבורי בישראל על התועלת בצעדת הענק
למען שחרורו של גלעד שליט אולם מסתבר שהיא הצליחה לחשוף בקיעים בעמדה הפלסטינית ומראה גם את חולשותיו של ארגון החמאס.
בני משפחות אסירי החמאס מביעות בפומבי לראשונה את העובדה כי הן סובלות כתוצאה מהצעדים שנקטה ישראל נגד אסירים אלה עקב סירוב ארגון החמאס לשחרר את גלעד שליט.
אין ספק שמשפחות האסירים האלה מפעילות לחץ על הנהגת החמאס להשלים את העסקה בקרוב.
הסבל שאותו מביעות משפחות האסירים מצטרף לדאגה שהביע בפומבי חבר הפרלמנט הפלסטיני מטעם החמאס,נאא'ף רג'וב ששוחרר מהכלא הישראלי בשבוע שעבר.
בראיונות שהעניק לאמצעי התקשורת הוא הזהיר
כי אם יושלם תהליך החקיקה של "חוק שליט" בכנסת חייהם של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא "יהפכו לגיהנום".
הצעת החוק הזו שעברה כבר קריאה טרומית אמורה להחמיר מאוד את תנאי המאסר של אסירי החמאס.
הנה מה שאומרת אום אחמד חרז, אשתו של אסיר החמאס נאפד' חרז, לעיתונאים פלססטינים בעזה:

"אנו חייבים לארגן מסע הזדהות עם האסירים הפלסטינים,כוחות הכיבוש מונעים מאיתנו לבקר אותם כבר ארבע שנים.
האסירים עוברים עינויים ממושכים בשיטות שונות כדי לשבור את כוח הרצון שלהם,יותר מ200 אסירים מתו בבתי הכלא כתוצאה מעינויים.העולם מתעניין בגלעד שליט אך שוכח שמונת אלפים פלסטינים שנמצאים בתנאים קשים בבתי הכלא בישראל".
הדברים האלה מגיעים גם להנהגת החמאס.
האם הדבר משפיע עליה?
אין ספק שכן.
האם הדברים האלה יאיצו את שחרורו של גלעד שליט?
מדובר בסדק קטן שיש להרחיבו,כרגע הם אינם מספיקים והראייה לכך היא ההתרברבות של מנהיג החמאס ח'אלד משעל כי המחיר לשחרורו של גלעד שליט רק יעלה וכי יימשכו חטיפות החיילים הישראלים.
ישראל חייבת להגביר את הלחץ על האסירים הביטחוניים שהיא מחזיקה בבתי הסוהר, הדבר יביא ל"תגובת שרשרת" דרך בני משפחותיהם ועד להנהגת החמאס.
אחת השאלות שהציבור הישראלי שואל את עצמו היא מדוע ישראל לא חטפה במשך ארבע השנים האחרונות מנהיגים של החמאס כדי שיהוו "קלפי מיקוח" בעסקה לשחרורו של גלעד שליט.
גורמים בצמרת המדינית הסבירו לי כי גורם ביטחוני בכיר ומרכזי בישראל מתנגד בתוקף לדרך הפעולה הזו.
הוא סבור שהיא איננה יעילה ורק תגרום נזק מדיני לישראל ברחבי העולם.
אותו גורם ביטחוני בכיר סבור כי חטיפתם של השיח' עבד אלכרים עובייד ממנהיגי החזבאלללה בדרום לבנון ב1989 ושל השיח' מצטפא דיראני ראש ארגון "ההתנגדות המאמינה" השיעי ב1994 כדי שישמשו קלפי מיקוח לשחרורו של הנווט השבוי רון ארד הייתה מיותרת ולא תרמה רבות להחזרתו של רון ארד.בסופו של דבר הם שוחררו ורון ארד נותר בשבי.
יש במערכת הביטחון גורמים בכירים אחרים החולקים על הגישה הזו אך הם לא הצליחו בינתיים לקבל את תמיכת הדרג המדיני.
גורמים בכירים במשרד החוץ סבורים כי המאבק הציבורי לשחרורו של גלעד שליט צריך להיעשות גם בחו"ל למשל במדינות המקיימות קשרים עם החמאס.אחת המדינות האלה היא רוסיה.
ישראל הרשמית מתנגדת לכל קשר של רוסיה עם החמאס שמוגדר כארגון טרור אך הרוסים לא שואלים אותנו.
העצרת למען גלעד שליט ברומא הייתה מרשימה,המטה למען שחרורו של גלעד שליט צריך להמשיך בפעילות הזו גם במדינות אחרות בעולם.
במקביל חייב הדרג המדיני לעשות הערכה מחדש של הפעילויות הצבאיות שנעשו עד כה לקדם את שחרורו של גלעד שליט ולבחון מחדש את אפשרות חטיפת בכירים בחמאס לצורך מיקוח טוב יותר במסגרת העסקה לשחרורו של שליט.
לא יהיה מנוס.....בהעדר אופציה צבאית,נאלץ בסופו של דבר "לסגור עסקה" עם החמאס.לא ניתן לגלעד שליט להפוך ל"רון ארד מספר שתיים".
השאלה תהייה רק מה המחיר שניאלץ לשלם.
עכשיו אנו צריכים לעבוד כדי להפחית את המחיר.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר