יום שבת, 5 ביוני 2010

איפה היינו אנחנו?העיתונות נרדמה בשמירה

העיתונות הישראלית צריכה אף היא לעשות חשבון נפש על האופן שבו סיקרה את "משט הסיוע ההומניטארי לעזה".ייתכן שסיקור מקצועי ונכון של ההכנות למשט היה מסייע בחשיפת המארב שטמנו פעלי ארגון הIHH ללוחמי השייטת על סיפון הספינה "מרמרה"

אט אט מתבהרת תמונת תהליך ההחלטות השגוי שהוליד את הפשיטה על האונייה הטורקית "מרמרה". אמצעי התקשורת הישראלים חובטים , בימים אלה , בדרג המדיני והביטחוני ומציגים שאלות נוקבות וצודקות על תהליך ההחלטות שהביא לפעולה השגויה של לוחמי שייטת 13 המהוללת.
זהו תפקידם האמיתי של אמצעי התקשורת...זה תפקידה של העיתונות האוהבת שמכנים אותה בשם "כלב השמירה" של הדמוקרטיה.
אבל האם מישהו שואל האם הפעם נכשל "כלב השמירה"? האם הוא נרדם בשמירה? לדעתי,התשובה לשאלה זו היא חיובית.
הגיע הזמן שנעשה חשבון נפש ונאמר את האמת: בפרשה הזו, העיתונות הישראלית נרדמה בשמירה ולאחר שהתעוררה היא נכנסה לאותה הקונספציה שבה הייתה שרויה מערכת הביטחון הישראלית.
דבר קיומו של המשט הגדול המתוכנן לרצועת עזה היה ידוע כבר לפני כשלושה חודשים.הוא פורסם בהבלטה בכמה מאמצעי התקשורת הטורקיים והפלסטינים.אצל הפלסטינים הוא זכה לכינוי "אינתיפאדת הספינות".
למרות היותו משט חריג בהיקפו וגודלו מהמשטים הקודמים לא מצאו לנכון אמצעי התקשורת הישראלית לסקר את ההכנות למשט,גם כאשר העיתונות הפלסטינית פרסמה בהרחבה כי בכוונת החמאס לשגר מאה סירות ועליהן ילדים מנמל עזה כדי לקדם את פני המשט שתקו אמצעי התקשורת הישראלים, הם פשוט נכנסו לתרדמה עמוקה בעוד אמצעי התקשורת הטורקיים, הערביים והחמאסיים המשיכו לעסוק בו בהרחבה.
העיתונות הישראלית גם לא סיקרה כמעט את הדיונים בדרג המדיני והביטחוני על המשט הצפוי, פורום "השביעייה" שהתכנס לדון בנושא לפני כשלושה שבועות קיבל החלטה לשמור את סיפור המשט בפרופיל נמוך והוא הצליח בכך בגדול.
הדרג המדיני האמין שהשקט התקשורתי יסייע למאמץ הדיפלומטי לשכנע את טורקיה,יוון ואירלנד לעצור את משט הספינות. העיתונות הישראלית המשיכה בשנת הישרים שלה.היכן היו הכתבים המדיניים?
באמצעי התקשורת השונים בישראל יש כמה עיתונאים שנושאים דרכון זר.מידי פעם הם מגיחים למדינה ערבית תוך הסתרת זהותם הישראלית ומפרסמים לאחר חזרתם כתבות ותמונות נועזות ממסעם העיתונאי תוך ציון העובדה שהצליחו להגיע כמעט לכל מקום אפשרי במדינה שבה ביקרו ולסקר את מבוקשם.
האם שאלתם את עצמכם כיצד זה קרה שאף עיתונאי ישראלי נושא דרכון זר לא דיווח למשל מטורקיה על ההכנות לשיגורה של האנייה "מרמרה" ? כיצד קרה שאף עיתונאי כזה לא הצליח לחדור למטה ארגון ה IHH שארגן את המשט ולהעביר לקוראים בישראל מידע על הארגון ופעיליו?והשאלה הגדולה ביותר כיצד לא הצליח אף עיתונאי ישראלי לחדור לספינה שעל סיפונה 600 נוסעים אפילו לא בזהות בדויה?
אולם בכך לא מסתיימים מחדליה של העיתונות הישראלית. לאחר שסוף סוף היא התעוררה לקראת יום המשט עצמו,היא נכנסה לאותה הקונספציה שבה הייתה שרויה מערכת הביטחון.כשמפקד חיל הים האלוף אלי מרום ( צ'ייני) ודובר צה"ל אבי בניהו תדרכו את אמצעי התקשורת כי להערכת צה"ל ההתנגדות המקסימאלית על הספינה "מרמרה" תהיה בדרך של יריקות על חיילי צה"ל לא מצא אף אחד מהכתבים הפרשנים הצבאיים לנכון להקשות ולשאול: ומה יקרה אם תהייה אלימות יותר גדולה?האם צה"ל ערוך לכך? דבריהם של קציני צה"ל התקבלו אצלם כ" תורה מסיני".
ואם אתם רוצים מחדל נוסף הרי הוא לפניכם.כבר יותר משנה קיים מיניסטריון הסברה במדינת ישראל בראשותו של השר יולי אדלשטיין,השבוע התברר כי פורום "השביעייה" כלל לא מצא לנכון לשתף ולעדכן את השר בעניין המבצע לעצירת המשט, למרות שחלק גדול מהדיון בפורום הזה עסק בנושא ההסברה.איפה הייתה העיתונות הישראלית? מדוע היא לא עסקה בשנה האחרונה בכל נושא ההסברה של מדינת ישראל? מדוע היא לא חקרה ובדקה מה בדיוק עושה מיניסטריון ההסברה בראשותו של יולי אדלשטיין ומה בדיוק טיב ואופי היחסים של המשרד הזה עם גופי ההסברה האחרים כמו דובר צה"ל,אגף ההסברה במשרד החוץ או מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה?
עכשיו שולפת העיתונות הישראלית את סכיניה ונועצת אותם בכל מי שאחראי לפעולה השגויה.אבל באותה העת היא מתעלמת ממחדליה ומהעובדה שנרדמה בשמירה ואולי אף שתפה פעולה עם הדרג המדיני והביטחוני בשמירה על הפרופיל הנמוך של סיקור ההכנות למשט.
ייתכן בהחלט שאם אמצעי התקשורת הישראליים היו מבצעים את תפקידם כהלכה בשורה של תחקירים ודיווחים מן השטח לפני המשט, הם היו יכולים לחשוף מיהו באמת הוא אותו ארגון טורקי המכונה IHH והמציג עצמו כארגון הומניטארי גרידא ומיהם אותם הפעילים הנמצאים על הספינה "מרמרה".בכך היו אולי מסכלים את המארב שטמנו פעילי הארגון ללוחמי השייטת על סיפון הספינה.ייתכן שחשיפת הפרטים האלה הייתה מקלה מאוד על מאמצי ההסברה של מדינת ישראל והעיתונות הישראלית בעבודה נכונה הייתה מסייעת גם להציג את האמת על חלקה של ממשלת טורקיה בתמיכה במשט.
לכן, חשבון הנפש איננו צריך להיות רק מנת חלקם של הדרג המדיני והביטחוני,הוא צריך להיות גם מנת חלקה של העיתונות הישראלית,אסור ש "כלב השמירה של הדמוקרטיה" יירדם, הוא צריך להיות ער ועירני ולמלא את תפקידו ללא לאות,זהו תפקידו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר