יום רביעי, 31 במרץ 2010

כוחה של אסטרטגיה

ברשות הפלסטינית מרוצים ומעודדים מהעימות בין ממשלת נתניהו לממשל אובאמה ומהצלחת האסטרטגיה הפלסטינית בנושא ירושלים וההתנחלויות.ישראל יכולה להיחלץ ממצוקתה המדינית באמצעות הצגת תוכנית מדינית ברורה וגיבוש אסטרטגיה שתסכל את מאמצי הפלסטינים להבאיש את ריחה של ישראל בעולם

הפלסטינים מאוכזבים מתוצאות ועידת הפסגה הערבית שננעלה באחרונה בסירט שבלוב.לא רק מן היחס המשפיל והמתנשא שאליו זכה הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס משליט לוב מועמר קד'אפי ומהנשיא הסורי בשאר אסד אלא גם מהסיוע הכספי שעליו הוחלט בפסגה לתמיכה בירושלים והעובדה שהחלטות הפסגה לא משקפות,לדעתם, את היכולות האמיתיות של מדינות ערב להתמודד עם מדיניות ממשלת ישראל.
מבחינת הפלסטינים,מדינות ערב החליטו בפסגה להמשיך לדגול ביוזמת השלום הערבית מ2002 למרות שישראל לא קיבלה אותה עד עצם היום הזה,ומבלי לקבל שום החלטה המפעילה לחץ על ישראל או על הקהילה הבינלאומית למרות שבכוחן לעשות זאת.
לפלסטינים לא היו ציפיות רבות מן הפסגה הערבית שכן הם התרגלו כבר להצהרות של המנהיגים הערבים שאין מאחוריהן מעשים ולרפיון המדיני המאפיין את הליגה הערבית,אך הייתה ציפייה שבנושא ירושלים והמקומות הקדושים יתקבלו החלטות מעשיות יותר לתמיכה בדרישות הפלסטיניות בנושא זה.התוצאה המאכזבת של הפסגה בעניין ירושלים מחזקת בקרב הפלסטינים את תחושת הייאוש וחוסר התקווה מהאפשרות כי הישועה תבוא ממדינות ערב אך מאידך גיסא את הנחישות "לקחת בעצמם את העניינים לידיים" כדי להתמודד עם מדיניות ישראל בשטחים ובמזרח ירושלים.
למעשה,תנועת הפת"ח והרשות הפלסטינית כבר גיבשו לפני כמה חודשים את האסטרטגיה החדשה שלהן להתמודדות עם ממשלת נתניהו במישור המדיני הבינלאומי ובשטח עצמו כדי להגשים את מטרתן להביא להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים בתוך שנתיים ימים.האסטרטגיה הזו בנויה על כמה "רגליים" והיא מיושמת כבר בשטח הלכה למעשה.
א.מאבק עממי מתמשך ומתגבר באמצעות הפגנות,שביתות שבת,ידויי אבנים ובקבוקי תבערה בסמוך לגדר ההפרדה,התנחלויות ומוקדי הנוכחות היהודית בשכונות הערביות במזרח ירושלים על פי מה שמכונה בפי מנהיגי הפת"ח "מודל בלעין".
הנחת היסוד הפלסטינית היא כי אינתיפאדה שלישית מזוינת בשטחים היא בלתי אפשרית.הגדה מפוצלת ומנותקת מרצועת עזה הנתונה למצור צבאי הדוק,צה"ל שולט בכל רחבי הגדה כתוצאה ממבצע "חומת מגן",הציבור הפלסטיני עייף ותשוש והתשתית הכלכלית ביהודה ושומרון עלולה להיפגע לחלוטין כתוצאה מאינתיפאדה מזוינת שעלולה גם להביא לאיבוד התמיכה הבינלאומית בדרישות הפלסטיניות.
לפיכך עברו הפלסטינים ל"מודל בלעין" המתבסס על מאפייני אלימות ומחאה שנלקחו מהאינתיפאדה הראשונה תוך הקפדה שלא לגלוש לאינתיפאדה מזוינת.
"מודל בלעין" כבר התפשט ל16 כפרים בגדה וישראל לא מצליחה לעצור את התופעה.הפלסטינים משלבים בפעילות המחאה הזו גם פעילי שלום ישראלים וזרים כדי לנטרל ולהגביל את יכולת התגובה של ישראל.בפעילות המחאה הזו משולבים גם אישים פלסטינים מהרשות הפלסטינית או מתנועת הפת"ח המפקחים מקרוב כי המפגינים לא יחרגו מהפרמטרים שנקבעו.

ב.פעילות בינלאומית מדינית,כלכלית ומשפטית נגד ישראל,הפלסטינים פועלים בכמה זירות,הליגה הערבית,האו"ם תוך ניסיון להתמקד במועצת הביטחון ופורומים בינלאומיים שונים.המגמה היא לפעול נגד ישראל כפי שפעלו נגד משטר האפרטהייד של דרום אפריקה.הפעילות הפלסטינית היא נגד "הכיבוש והגזענות" באמצעות החוק הבינלאומי,דו"ח גולדסטון ובית הדין הבינלאומי בהאג.הפלסטינים מנסים להטיל מצור מדיני וכלכלי על ישראל ולרדוף את מנהיגיה וקציני הצבא הבכירים שלה בעת יציאתם לחו"ל.

ג.בניית החברה והמוסדות הפלסטיניים במטרה לסיים את התהליך בתוך שנתיים ימים, המשימה הזו מבוססת על תוכניתו של ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאצ' שזכתה גם לתמיכה בינלאומית.התוכנית הזו היא חד צדדית,ללא תיאום עם ישראל ועוסקת בבניית מוסדות המדינה הפלסטינית העתידית "מלמטה למעלה" (bottoms up).

ד.העלאת נושא ירושלים על ראש סדר היום הערבי והבינלאומי,באמצעות פעילות מחאה בשטח ופעילות בינלאומית בניסיון לנצל את חזרת ההתעניינות הבינלאומית בנושא ירושלים בעקבות טעויות ושגיאות שעשו ממשלת ישראל ועיריית ירושלים.הפלסטינים מנסים ליצור את הרושם כי החלק המזרחי של ירושלים נתון בסכנה גדולה וכי הכיבוש הישראלי מאיים לבלוע אותו.
ה.ניסיון להשיג אחדות לאומית פלסטינית, בעיקר באמצעות פיוס בין הפת"ח לחמאס אך גם באמצעות שיתוף פעולה בין כל הפלגים החברים באש"ף.בינתיים אין לפלסטינים הצלחה בתחום הזה בעיקר בגלל המחנאות בין מדינות ערב ומעורבותה של איראן,אך בתנועת הפת"ח וברשות הפלסטינית רואים בהשגת האחדות הלאומית מרכיב חשוב ביותר בהתמודדות מול ישראל.
אם כן,הרשות הפלסטינית פועלת כמכונה משומנת על פי אסטרטגיה ברורה במטרה להגיע למטרה שנקבעה מראש-מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים.היא מוכוונת משימה ויוזמת בשטח ובזירה הבינלאומית בעוד לממשלת נתניהו אין תוכנית מדינית ברורה ומפורטת והיא עסוקה כל העת בהתגוננות מדינית.
הרשות הפלסטינית מעודדת מהמשבר בין ממשלת נתניהו לממשל אובאמה.מבחינתה,האסטרטגיה הפלסטינית הצליחה במיוחד בנושא הבנייה בירושלים וההתנחלויות, ויש להמשיך בה מכיוון שלישראל אין את התשובות המתאימות להתמודד עימה.
הרשות הפלסטינית תנסה למצות את העימות בין ממשלת נתניהו לממשל אובאמה באופן המקסימאלי בניסיון לתרגם את השינויים במדיניות האמריקנית ללחץ גובר על ישראל שיתבטא באופן מעשי.הפלסטינים מעודדים מההשפעה הגוברת של הממסד הביטחוני האמריקני על הנשיא אובאמה ומהדעה הרווחת במסדרונות הבית הלבן כי האינטרס הלאומי והביטחוני של ארצות הברית מחייב את פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני והקמת מדינה פלסטינית עצמאית בהקדם האפשרי אחרת חייהם של החיילים האמריקנים בעיראק ובאפגניסטן נתונים בסכנה.הם גם שואבים עידוד מהקמת השדולה היהודית החדשה "ג'יי סטריט" המהווה משקל נגד לאיפ"אק והדוגלת ביישום עיקרון "שתי מדינות לשני עמים".
במצב שנוצר ברור כי ממשלת ישראל חייבת לקבוע לעצמה אסטרטגיה חדשה ותוכנית מדינית ברורה כדי להיחלץ מהמצוקה המדינית שאליה נקלעה,האסטרטגיה הפלסטינית כבר פועלת בשטח עכשיו צריך לראות את האסטרטגיה הישראלית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר