יום ראשון, 6 בדצמבר 2009

מי מפחד מעסקת שליט?


השלמת "עסקת שליט" תהווה מכה ניצחת לשלטונו של הנשיא מחמוד עבאס בגדה ותחזק את מעמד החמאס בקרב הציבור הפלסטיני. ברשות הפלסטינית רואים בעסקה הנרקמת קנוניה משותפת של ישראל והחמאס שמטרתה להחליש את שלטונו של עבאס ולחזק את ממשל החמאס ברצועה

מי שקורא את העיתונות הפלסטינית והערבית מוצא בימים האחרונים ידיעות סותרות על גורל עסקת חילופי השבויים בין ישראל לארגון החמאס.אי אפשר להסיק מידיעות אלה מידע מדויק על גורל העסקה אך התחושה הכללית היא כי העסקה מתקדמת לקראת ביצוע.
ישראל כבר נערכת לשלב של "אחרי העסקה". הדרג המדיני החליט כי המצור על רצועת עזה יימשך גם לאחר שהעסקה תצא אל הפועל וגלעד שליט ישוחרר.
בתנועת החמאס רואים בהחלטה זו צעד של נקם מצידה של ישראל והוכחה כי המצור נובע מסיבות פוליטיות בלבד במיוחד לאור העובדה שהשקט היחסי בפעולות הירי מהרצועה לעבר ישראל נשמר בקפדנות על ידי ממשל החמאס.
בתוך ארגון החמאס יש הערכות כי "עסקת שליט" תצא לדרך בין תאריך ה-14 בדצמבר השנה ,שהוא יום השנה לייסוד ארגון החמאס ,לבין ה-29 בדצמבר שהוא יום השנה לתחילת מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה.
ברשות הפלסטינית מודאגים מאוד מהאפשרות שהעסקה אכן תתבצע.ההישג של ארגונו של אחמד ג'יבריל(החזית העממית- המפקדה הכללית) ב1985 עדיין מהדהד בזיכרונם של בכירי אש"ף.
ג'בריל,שארגונו היה מחוץ למסגרת אש"ף,הצליח להביא לשחרורם של יותר מאלף אסירים ביטחוניים פלסטינים תמורת שחרורם של שלושה חיילים ישראלים ובכך זכה לתהילה רבה בקרב תושבי הגדה והרצועה.ברשות הפלסטינית צופים שארגון החמאס יזכה להישג דומה בעקבות ביצוע "עסקת שליט".עם זאת,בקרב הארגונים המרכיבים את אש"ף יש ביקורת קשה על ארגון החמאס שלטענתם הרכיב את רשימת דרישותיו לשחרור האסירים הביטחוניים תוך שהוא מתמקד בשחרור אנשיו ואילו שמותיהם של אסירים מארגונים אחרים נועדו רק "לקשט" את ברשימה וליצור מצג שווא כאילו מדובר ברשימת "דרישות לאומית" המייצגת את כל הלוחמים הפלסטינים מהפלגים הנאבקים בישראל.
ברשות הפלסטינית טוענים שארגון החמאס משתמש ב"עסקת שליט" כדי להתקרב לישראל וליצור עימה הבנות פוליטיות אחרות מעבר לעסקת שחרור השבויים,לדוגמא עסקה על רגיעה כוללת ברצועת עזה או הבנות אחרות שיאפשרו לארגון לבסס את שלטונו ברצועה ולהקים בה את אותה אמירות אסלאמית שהוא כה משתוקק אליה.התנהגות ממשל החמאס בשטח,שמנסה למנוע ירי רקטות לעבר ישראל ורודף את פעילי הארגונים המסרבים להפסיק את הירי,היא לדעת בכירים ברשות , הסימן הטוב ביותר לשינוי גורף בעמדתה של תנועת החמאס.היא רוצה להשיג , בין היתר בעקבות העמדה הזו, הסכמה ישראלית לפתיחה מסודרת של המעברים.
כדי לתקוף את תנועת החמאס לא מהססים לטעון ברשות הפלסטינית שלישראל יש הבנות חשאיות עם החמאס שמטרתן לבסס את שלטון החמאס ברצועה ולא לאפשר את חזרתם של אבו מאזן ואנשיו לרצועה.שוב מוכיחה הרשות הפלסטינית כי היא חייה את "תיאורית הקונספירציה" ואיננה מסוגלת להשתחרר ממנה.
הרשות הפלסטינית טרחה להצהיר בשבוע החולף,כמה פעמים,כי היא תומכת בביצוע עסקת שליט.בכיר הרשות,הד"ר סאיב עריקאת יצא בהצהרות לאמצעי התקשורת כי אש"ף והרש"פ תומכים בשחרור כל האסירים הביטחוניים מבתי הכלא בישראל. הוא דחה על הסף את הטענות כי הרשות הפלסטינית איננה מעוניינת בשחרורו של מרוואן ברגותי והדגיש כי היא פועלת למען שחרורו ללא השגות או הסתייגויות.ובכל זאת ההערכות של פרשנים פוליטיים ברחוב הפלסטיני הן כי שחרורו של ברגותי מן הכלא הישראלי ישפר את סיכוייו בהתמודדות בבחירות על תפקיד הנשיא הפלסטיני וכי הוא מהווה אלטרנטיבה מכובדת למחמוד עבאס.מרוואן ברגותי ידוע כדמות העיקרית בתנועת הפת"ח התומכת בהתפייסות עם תנועת החמאס כדי להביא לאחדות פנים פלסטינית.כמו כן הוא תומך בהמשך המשא ומתן עם ישראל תוך שילוב אלמנטים של "מאבק מזוין" במקביל לדיאלוג עם ישראל.
חששותיה של הרשות הפלסטינית נוגעים גם לדיאלוג העקיף שמנהלת ישראל עם תנועת החמאס באמצעות המתווך הגרמני להשלמת ,עסקת שליט".
בכירי הרשות חוששים שנפרצה פרצה בחומת הסרבנות הישראלית לדבר עם החמאס.פרצה זו,עשויה להתרחב בעתיד, לדיאלוג על נושאים מדינים נוספים כמו הסכם רגיעה ברצועת עזה או הסכם לפתיחת המעברים ומשם כבר קצרה הדרך למשא ומתן מדיני כפי שמציע חבר הכנסת שאול מופז מקדימה בתוכנית המדינית שגיבש.
בשורה התחתונה,מעריכים הפרשנים הפלסטינים,תהווה "עסקת שליט" מכה חזקה לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ולתומכים בו.ארגון החמאס ישיג באמצעות חטיפה אחת, את כל מה שאש"ף לא הצליח להשיג מישראל במשך 16 שנים של משא ומתן מהחתימה על הסכם אוסלו ועד היום, בכל מה שקשור לשחרור אסירים ביטחוניים.ביצוע העסקה יעביר מסר לשטח הפלסטיני כי ישראל מבינה רק את שפת הכוח וכי רק חטיפות חיילים ואזרחים ישראלים יכולות להביא לשחרורם של אסירים ביטחוניים מבתי הכלא בישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר