יום שני, 23 בנובמבר 2009

צעדי עונשין


הרשות הפלסטינית חוששת כי ביצוע "עסקת שליט" יחליש עוד יותר את מעמדו של הנשיא מחמוד עבאס ונערכת להעלות את סוגיית האסירים הביטחוניים על סדר היום הבינלאומי.הבעיה העיקרית של ישראל לאחר ביצוע העסקה תהייה איך למנוע מעשי חטיפה נוספים של ישראלים.ישראל צריכה לנקוט כבר עכשיו שורה של צעדי ענישה שירתיעו את החמאס מכוונתו להמשיך בחטיפותללא שום קשר לעסקה הצפויה בין ישראל לחמאס על שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט בתמורה ליותר מאלף מחבלים בהם רוצחים מסוכנים עם "דם על הידיים" מארגנת הרשות הפלסטינית בשבוע הבא "ועידה בינלאומית לתמיכה באסירים בבתי הכלא של הכיבוש".
נושא המשך מאסרם של כ11 אלף אסירים ביטחוניים בבתי הכלא בישראל ימשיך להעסיק רבות את החברה הפלסטינית גם לאחר שתתבצע "עסקת שליט".
מדובר בנושא כאוב מאוד מבחינתם של הפלסטינים המקיף כמה עשרות אלפים מתושבי הגדה,רצועת עזה ומזרח ירושלים.
על פי נתוני הרשות הפלסטינית האסירים הביטחוניים מפוזרים על פני 25 בתי כלא ומתקני מעצר בישראל.
780 אסירים שפוטים למאסרי עולם על רצח ישראלים מתוכם 327 שנדונו למאסר זה עוד לפני הסכמי אוסלו ב1993.רוב האסירים משתייכים לפלגים השונים של אש"ף ולא לארגוני החמאס והג'האד האסלאמי.
בכינוס שיתקיים ביריחו החל מה24 בחודש ויימשך שלושה ימים ישתתפו כ40 מומחים בינלאומיים למשפט ועוד 15 ארגונים העוסקים בזכויות האדם.נושאי הכינוס מגוונים:העינויים בבתי הכלא של ישראל,מעצר נשים וילדים ו"לוחמי חירות" בהתאם לאמנת ז'נבה.
הרשות הפלסטינית שואפת להגיע למוסדות האו"ם באמצעות נציגי הליגה הערבית ולקדם מהלך שיביא להכרזה על המחבלים העצורים בבתי הכלא בישראל,באמצעות בית הדין הבינלאומי בהאג, כאילו הם במעמד של "שבויי מלחמה".
המגמה הפלסטינית היא להפוך את נושא האסירים הביטחוניים מבעיה מקומית לבעיה שתונח על סדר היום הבינלאומי.
ברשות הפלסטינית לא אוהבים ,בלשון המעטה, את העסקה שמנסה ישראל לעשות עם תנועת החמאס באמצעות המתווכים הגרמנים והמצרים למרות שבפומבי לא יודו בכך.
מבחינתה של הרשות הפלסטינית זהו צעד נוסף של ישראל לפגוע בה ובתדמיתה בעיני בני עמה ולחסל את השותף הפוטנציאלי שלה לתהליך המדיני.
בכירים ברשות הפלסטינית אמרו לי כי אם תצא "עסקת שליט" אל הפועל היא תחליש מאוד את יו"ר הרשות מחמוד עבאס וגם אם תשחרר ישראל כמה מאות אסירים של הפת"ח כדי "לאזן" את התמונה ולעשות מחווה כלפי מחמוד עבאס יקטוף ארגון החמאס את הקרדיט ויטען כי אסירים אלה שוחררו תודות לחטיפתו של גלעד שליט בידי אנשיו.
הבעיה העיקרית המטרידה את הדרג המדיני בירושלים היא השאלה כיצד ניתן יהיה למנוע חטיפת אזרחים וחיילים ישראלים בעתיד שכן ביצוע "עסקת שליט" יהווה זריקת עידוד ענקית לטרור.ארגוני החבלה ינצלו את הויתורים הישראלים לניסיונות נוספים לסחוט את ישראל.
אמנם במידה ותאושר העסקה אמורה הממשלה לאמץ רשמית את המלצות וועדת שמגר שהקים שר הביטחון ושקבעה כללים שלפיהם אמורה ישראל לנהוג בחטיפה הבאה אך נראה כי כל ממשלה בישראל תתקשה לעמוד בתנאים אלה הקובעים כי ישראל תשחרר אסיר תמורת אסיר וכי לא ישוחררו מחבלים חיים עבור גופות של ישראלים שנחטפו.
לכן עדיף שהממשלה לא תאמץ המלצות אלה כדי שלא נתבזה וכדי של נחשק
את ידיהן של הממשלות הישראליות בעתיד.הניסיון מוכיח כי דעת הקהל חזקה מאוד ויש לה השפעה גדולה על הקברניטים יותר מאשר כל המלצה של ועדה שהקימה הממשלה.
מה שדרוש כעת הוא שלאחר ביצוע עסקת שליט תאמץ הממשלה שורה של צעדי ענישה כלפי אלה האחראים לחטיפתו של גלעד שליט והשפלתה של ישראל וסחיטתה.אם תנקוט הממשלה בצעדים אלה היא עשויה להרתיע את ארגוני החבלה מביצוע חטיפות נוספות.ישראל צריכה לחסל את אותם מחבלים מסוכנים שנאלצה לשחרר במסגרת "עסקת שליט" במיוחד אלה שדם של עשרות אזרחים ישראלים מרוח על ידיהם.כך ידע כל מחבל שרצח ישראלים כי דמו בראשו אם שוחרר מהכלא הישראלי לפני שריצה את עונשו וכי עדיף לו לשבת בכלא מאשר לצאת לחופשי
בעסקת חילופי שבויים ובכך למצוא את מותו.
דבר נוסף, ישראל צריכה להציב את משימת חיסולו של מנהיג החמאס ח'אלד משעל כמשימה הראשונה במעלה במיוחד נוכח הודעותיו כי ארגונו ימשיך לחטוף ישראלים נוספים גם לאחר שחרורו של גלעד שליט.ישראל כבר ניסתה להתנקש בחייו של משעל באמצעות הרעלתו על אדמת ירדן אך בגלל לכידתם של סוכני המוסד שביצעו את המעשה נאלצה לספק למלך חוסיין את הנסיוב שאפשר את חזרתו של משעל לחיים.הפעם יש לבצע "מקצה שיפורים" שישלח את ח'אלד משעל לעולם האמת ויחזיר את כוח ההרתעה לישראל אחרת מעשי החטיפה הבאים של חיילים ואזרחים ישראלים בידי מחבלי החמאס הם רק שאלה של זמן.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר