יום רביעי, 18 בנובמבר 2009

העסקה שבדרך


עסקת שליט עשויה לצאת לפועל בקרוב במקביל לתהליך היחלשותו חסרת התקדים של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס.ביצוע העסקה יחזק את מעמד תנועת החמאס בשטחים אך לממשלת נתניהו אין ברירה אלא להשלים את העסקה.מה שדרוש הוא להפיק את כל הלקחים הדרושים למנוע חטיפות ישראלים בעתיד

הדיווחים המגיעים מבתי הכלא בישראל מספרים על אווירה אופטימית בקרב האסירים הביטחוניים ותחושות כי עסקת חילופי האסירים המכונה "עסקת שליט" היא על סף סיום ותצא אל הפועל בשבוע הבא לקראת "חג הקורבן" הוא עיד אל-אצ'חא(בערבית).
לתחושות האלה מתלווים דיווחים באמצעי התקשורת הערביים,דובר החמאס לעניין זה,אוסאמה אל מזייני אומר כי המשא ומתן על שחרורו של החייל החטוף נמשך בתיווך גרמני ומתגבר כלשונו על המכשולים הניצבים בפניו.בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מעאן" הדגיש אל מזייני כי תנועת החמאס החליטה שלא לפרסם שום פרט כדי שלא לפגוע במשא ומתן.
ואכן ,נראה ששני הצדדים ,הישראלי והפלסטיני מכבדים את רצונו של המתווך הגרמני שהוכנס לתמונה רק בתקופת ממשלת נתניהו ומצליח לקדם את ביצוע העסקה.
בשבוע הבא יוזמת הרשות הפלסטינית עריכת כינוס בין לאומי שיתקיים ביריחו בנושא האסירים הביטחוניים העצורים בבתי הכלא בישראל שמספרם מתקרב ל11 אלף איש.בכינוס ישתתפו מומחים למשפט וזכויות האדם מרחבי העולם.לקראת הכינוס פרסם עיסא קראקע,השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית,נתונים על מצבם של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל.לטענתו כ1500 אסירים ביטחוניים סובלים ממחלות קשות וכי 49 אסירים ביטחוניים מתו בכלא מאז 1967 בגלל הזנחה רפואית. הרשות הפלסטינית מפנה אצבע מאשימה לעבר ישראל והכינוס ביריחו אמור להיות מעין "משפט שדה" למדיניותה של ישראל כלפי האסירים הביטחוניים.
כמובן שאף אחד לא מזכיר את הפשעים,הרציחות והפגיעה באזרחים ישראלים חפים מפשע מצידם של אותם מחבלים ותנאי המעצר הנוראיים שמהם סובל החייל החטוף גלעד שליט.
על פי מקורות ערביים ופלסטינים עשויה עסקת שליט לצאת אל הפועל כבר בשבוע הבא על רקע ההידרדרות הקשה במעמדו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס(אבו מאזן).מהדיווחים המגיעים מבתי הכלא בישראל עולה כי הדעה הרווחת בקרב האסירים הביטחוניים היא שמחמוד עבאס הוא "סוס מת" וכי סיים את תפקידו ההיסטורי בפוליטיקה הפלסטינית.אם תתבצע העסקה היא תחזק ללא ספק את מעמדה של תנועת החמאס בקרב תושבי השטחים.אין פלא שממשל אובאמה והאיחוד האירופי מבקשים שישראל תעשה במקביל צעדים לחיזוק מעמדו של הנשיא הפלסטיני ותשחרר גם, בנוסף לאסירים הביטחוניים שישתחררו במסגרת עסקת שליט,עוד כמה מאות אסירים ביטחוניים מארגון הפת"ח כמחווה כלפי הנשיא מחמוד עבאס כדי לאזן את התמונה ולשפר את מעמדו.ייתכן שישראל תיענה למחווה הזו.
בעיה נוספת במסגרת עסקת שליט הוא גורל הדרישה לשחרורו של מרוואן ברגותי,שנבחר בינתיים לתפקיד חבר הועדה המרכזית של הפת"ח,הנחשב ליורש פוטנציאלי של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס.גורמים פלסטינים טוענים בתוקף כי הוא ישוחרר במסגרת העסקה וכי שחרורו עלול להציב בעיה פוליטית קשה בפניו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס .
ביצוע העסקה לחילופי שבויים ידגיש את הכישלון המודיעיני הגדול של שירותי הביטחון הישראלים שלא הצליחו לספק לממשלות ישראל את המודיעין המפורט הדרוש למבצע צבאי לחילוצו של גלעד שליט מהכלא.האווירה והמדיניות שיצרה ממשלת אולמרט בניהולה הכושל של פרשת החטיפה של החייל גלעד שליט לא הותירה ברירה לממשלת נתניהו אלא להשלים את העסקה כדי לשים קץ לפרשה האומללה.אולם הדרג המדיני ייאלץ להסיק את המסקנות הדרושות ולקבוע כללי משחק חדשים כדי שעסקת שליט לא תהווה תמריץ לחטיפות נוספות של חיילים ואזרחים ישראלים.בארגון החמאס מדברים כבר על הצורך לחטוף עוד עשרה חיילים ישראלים כדי שניתן יהיה לשחרר תמורתם את כל 11 אלף האסירים הביטחוניים העצורים בישראל.
מחקר פנימי של השב"כ מצביע על כך ש63 ממחבלי החמאס ו67 ממחבלי הג'האד האסלאמי ששוחררו בעסקות ג'יבריל וטננבאום חזרו לבצע פיגועים לאחר ששוחררו מהכלא הישראלי לכן המליץ השב"כ לדרג המדיני לעמוד על כך שהמחבלים המסוכנים בעסקת שליט יועברו לרצועת עזה או יגורשו לחו"ל.החמאס התנגד לדרישה זו ונראה שהמתווך הגרמני הצליח למצוא פשרה המאפשרת את השלמת העסקה.ישראל תצרך להתמודד עם "רבי מחבלים" שיחזרו לשטחים כמו אברהים חאמד ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה,עבאס א-סייד ,עבאללה ברגותי,חסן סלאמה ואחרים נוספים שעל ידיהם דמם של מאות אזרחים ישראלים.אסור לממשלה לבחול בחזרה לשיטת החיסולים או מדיניות "הסיכול הממוקד".
על פי מקורות ערבים שהתראיינו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" המכשול המעכב כרגע את השלמת העסקה הוא סירובה של ישראל לשחרר במסגרת העסקה אסירים מקרב ערביי ישראל.מדובר בכמה עשרות אסירים ביטחוניים.גורמים יודעי דבר בקרב ערביי ישראל מדווחים כי גם בעניין זה מסתמנת פשרה לפיה ישוחררו האסירים האלה,טיפין טיפין,כלומר באופן הדרגתי מדי כמה חודשים.
מצוות פדיון שבויים היא מצווה חשובה ביהדות,ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הקפיד תמיד להדגיש זאת ולכן נתן את ה "אור הירוק" לעסקת טננבאום.
במסכת גיטין נאמר כי "אין פודין את השבויים יתר על כדי דמיהן",רבים מזכירים את סיפורו של המהר"ל מרוטנברג שהיה בשבי הקיסר הגרמני וסרב להשתחרר עבור כופר גבוה שמא הדבר יעודד לחטוף יהודים נוספים.בסופו של דבר הוא העדיף למות בין כותלי הכלא.
לממשלת נתניהו לא הייתה ברירה מבחינה ציבורית ומוסרית אלא להשלים את העסקה.אם לא יהיו עיכובים של הרגע האחרון היא תתבצע בקרוב.מה שדרוש הוא להפיק במהירות את הלקחים לשים קץ לתופעת החטיפות של אזרחים וחיילים ישראלים אחרת נכנס לתוך מעגל מסוכן של סחיטה שיסכן גם את גורל התהליך המדיני ברגע שיתחדש.יש לקוות שהקבינט הביטחוני יאמץ כללים חדשים בנושא מייד בתום ביצוע העסקה ויישמם בשטח.האחריות לחטיפה הבאה,אם תקרה, תוטל כבר על ממשלת נתניהו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר