יום ראשון, 15 בנובמבר 2009

אופק מדיני


הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מגבש שורה של "תרחישי אימה" כדי להפעיל לחץ על ישראל לקבל את דרישתו להקפיא באופן מלא את הבניה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים.ממשלת ישראל חייבת להבהיר כי לא תיכנע לאיומים ובמקביל להציג תוכנית שלום שתעניק "אופק מדיני" לפלסטינים

השבוע סיפר הד"ר סאיב עריקאת,מבכירי הפת"ח והמופקד על תיק המשא ומתן עם ישראל,סיפור חשוב הממחיש את מורכבות הסכסוך בין ישראל לפלסטינים והאפשרות לפתור אותו בשנים הקרובות.
בכנס פוליטי שהתקיים ביריחו גילה עריקאת פרטים מהמשא ומתן שהתקיים בין ישראל לפלסטינים בקמפ דיוויד בשנת 2000.
על פי עריקאת, פנה ביל קלינטון שהיה אז נשיא ארצות הברית, אל יאסר ערפאת ואמר לו: "ראיתי אותך מתפלל ואני יודע שאתה אדם מאמין,אני מבקש ממך שיהיה לך את האומץ להכיר בקיומו של בית המקדש היהודי מתחת למסגד אל-אקצא בהר הבית כפי שטוענת ישראל, כדי שתוכל להגשים את חלומך ולהקים את המדינה שלך"
ערפאת לא היסס לרגע והשיב: "היהודים חופרים בירושלים כבר יותר מ30 שנה ולא מצאו שום דבר,האם אתה מאמין בקיומו של בית המקדש?"
הנשיא האמריקני השיב:"כן,אני מאמין בקיומו"
ענה לו ערפאת ואמר: "אני לעולם לא אכיר בו,ואם לא נשחרר את ירושלים עכשיו יהיה מי שישחרר אותה עוד חמש שנים או עשר שנים או עוד מאה שנה."
ירושלים איננה הנושא המסובך היחידי בסכסוך הישראלי פלסטיני,כמובן יש נושאים נוספים כמו הפליטים, המים,ההתנחלויות ונושאי הביטחון הקשורים במלחמה בטרור והגנה על גבולה המזרחי של מדינת ישראל.
לפלסטינים לא נוח להתמודד עם ממשלה ימנית בישראל בראשותו של בנימין נתניהו לאחר שסחטו מממשלת אולמרט ויתורים מפליגים בנושאים הטריטוריאליים ובנושא ירושלים.הם רוצים להמשיך בשיטת ה"סלאמי" ולהציב תנאים מוקדמים לחידוש המשא ומתן מהנקודה שבה הופסק ובראשם הפסקה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים.
ראש הממשלה נתניהו הסכים להפסקה חלקית של הבנייה אך מבחינת הפלסטינים אין די בכך,הם רוצים מנתניהו ויתורים שראשי ממשלה קודמים כמו אולמרט ושרון לא הסכימו לתת להם ולמרות זאת הם המשיכו עימם במשא ומתן.
גם בממשל אובאמה, ובמיוחד בחוגה של שרת החוץ קלינטון,יודעים כי הדרישות הפלסטיניות מוגזמות וכי לא ניתן יהיה לכופף את ממשלת ישראל בנושא זה.
כשהבינו הפלסטינים כי אין בכוונת הממשל לכופף את ישראל הם פנו לאפיק האיומים והפרחת "ספינים" תקשורתיים כדי להלך אימים על ישראל.
בימים האחרונים גיבשה ההנהגה הפלסטינית שורה של תרחישים שהיא מאיימת לממש אם לא תהייה בימים הקרובים פריצת דרך מדינית משמעותית,זאת לאחר שהתברר כי איומו של הנשיא עבאס שלא להתמודד בבחירות הוא "איום סרק" נוכח העובדה שלא ניתן לקיים כעת בחירות בשטחים.
תרחישי האימים הפלסטינים מתחלקים לארבעה:
א.פנייה למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה כי היא תשרטט ,באמצעות החלטה,את גבולותיה של המדינה הפלסטינית בגבולות 67 כולל מזרח ירושלים.החלטה כזו תעמיד במבחן את רצינות כוונותיו של ממשל אובאמה לגבי רעיון "שתי מדינות לשני עמים".אם הממשל יטיל ווטו על ההחלטה יוכיח הדבר כי ארצות הברית איננה תומכת ברצינות ברעיון הזה.

ב.הנשיא מחמוד עבאס יודיע על התפטרות מתפקיד יו"ר הרשות הפלסטינית במחאה על המבוי הסתום בתהליך המדיני אך ימשיך לשמש כיו"ר אש"ף.בכך אמור עבאס להשיג,מבחינתו, תמיכה ערבית ובינלאומית נוספת בדרישותיו ולהפעיל לחץ על ישראל.

ג.הנשיא הפלסטיני יבקש ממוסדות אש"ף להכריז על פירוקה של הרשות הפלסטינית ולהודיע על החזרת האחריות על השטחים לידי ישראל.

ד.אינתיפאדה שלישית בצורה של "הפגנות שלום" עממיות סמוך לגדר ההפרדה וההתנחלויות.

ההנהגה הפלסטינית עדיין לא החליטה איזה תרחיש לאמץ אך בארגון הפת"ח מעריכים כי פירוקה של הרשות הפלסטינית הוא התרחיש הריאלי שאותו יאמץ אש"ף בסוף החודש אם לא תושג פריצת דרך מדינית דהיינו הקפאה מלאה של הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים.

כל צעד חד צדדי של ההנהגה הפלסטינית יגרור באופן טבעי צעדי תגובה של ישראל שהיא הצד החזק בסיפור.הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס איננו יכול להעריך מה תהייה תגובתה של ישראל והוא עלול להפסיד יותר ממה שהוא עשוי להרוויח.
מחמד דחלאן מזהיר כי אם ייכשל המהלך הפלסטיני של הכרזה חד צדדית על מדינה ייפנו הפלסטינים לרעיון ה"התנגדות העממית" סמוך לגדר ולהתנחלויות ביהודה ושומרון,דהיינו חידוש מעשי האלימות.
ישראל נמצאת כעת במבחן,הפלסטינים מצפים שממשלת ישראל תתקפל נוכח איומיהם או שממשל אובאמה ייבהל ויפעיל לחץ מסיבי יותר על ממשלת ישראל להקפיא באופן מלא את הבנייה בהתנחלויות.
הנשיא הפלסטיני נוקט במדינות של "הליכה על הסף", הליכה על סף חידוש המשא ומתן עם ישראל או פנייה לאלימות.
אסור לשום ממשלה ישראלית באשר היא להראות כי היא נכנעת לאיומים.היא צריכה להבהיר כי לא תיכנע לאיומים ובמקביל להציג "אופק מדיני" למשא ומתן עם הפלסטינים."נאום בר אילן" של ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול לשמש בסיס רציני לתוכנית מדינית מפורטת המקבלת את רעיון "שתי מדינות לשני עמים".לשכת ראש הממשלה צריכה לקחת את עיקרי הנאום ,לפתחם ולתרגמם לתוכנית מדינית מפורטת לשלום עם הפלסטינים.בכך תעביר ישראל את האונוס אל הצד הפלסטיני ולא תצטייר כ"סרבנית שלום".זהו הזמן להתוות תוכנית מדינית ויפה שעה אחת קודם.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר