יום שישי, 23 באוקטובר 2009

תרגיל ביחסי ציבור


הנשיא הפלסטיני עבאס יחליט בקרוב אם להכריז על בחירות חדשות בעוד הפיצול בין הגדה לרצועה הולך ומתרחב.עבאס ינסה לנצל את ההכרזה על הבחירות כדי להביך את תנועת החמאס ולשפר את מעמדו בקרב הציבור הפלסטיני

על פי החוקה הפלסטינית אמורות הבחירות לנשיאות הפלסטינית והמועצה המחוקקת להתקיים עד ה-25 בינואר 2010.בתאריך הזה מסתיימת כהונתו של הנשיא הפלסטיני הנוכחי מחמוד עבאס וחייבים לבחור נשיא חדש.תוכנית הפיוס המצרית הציעה לדחות את הבחירות בשישה חודשים אך ארגון החמאס לא הסכים עד כה לתוכנית.האם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יפרסם צו נשיאותי שבו יודיע על קיום הבחירות בתוך שלושה חודשים מיום פרסום הצו?מקורות בתנועת הפת"ח טוענים שהדבר בהחלט אפשרי ויקרה בזמן הקרוב.
צעד כזה עלול להביא לכך שתנועת החמאס תחרים את הבחירות ולא תאפשר את קיומן ברצועת עזה.ברשות הפלסטינית חוששים גם שלאור היחסים המתוחים עם ישראל,ממשלת נתניהו לא תאפשר את קיומן של הבחירות במזרח ירושלים.
תקופה של שלושה חודשים מיום פרסום הצו הנשיאותי ועד קיום הבחירות היא תקופה מספקת להשגת פיוס בין הפת"ח לחמאס.האם זה יקרה?כנראה שלא.
ברשות הפלסטינית מעריכים כי אם תנועת החמאס תאסור על קיום הבחירות ברצועת עזה הדבר יציב אותה בעמדה מביכה בפני העם הפלסטיני ומדינות העולם כולו והיא תואשם כי נקטה צעד אנטי דמוקרטי ומנעה את קיום הבחירות.בכך היא תשא באחריות לתוצאות והבחירות של חברי המועצה המחוקקת בגדה יחשבו לחוקיות.
אם התרחיש הזה יצא אל הפועל תאבד תנועת החמאס את הרוב שהשיגה במועצה המחוקקת הפלסטינית בבחירות בשנת 2006,ולמעשה תאבד כל ייצוג שכן אף נציג שלה לא ישתתף בבחירות.
הבעיה העיקרית היא שאם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יכריז על קיומן של בחירות בגדה המערבית בלבד הוא יואשם כמי שהעמיק את הפיצול הפלסטיני בין הגדה לרצועה.תנועת החמאס יכולה בתגובה להכריז על בחירות נפרדות ברצועת עזה. פלגי הסירוב הנמצאים בדמשק יתמכו ככל הנראה בחמאס בצעד כזה וכך עלולים להיבחר שני נשיאים פלסטינים נפרדים ושתי מועצות מחוקקות נפרדות,נשיא ופרלמנט אחד בגדה ונשיא ופרלמנט שני ברצועת עזה.
יש בארגון הפת"ח מי שדוחף את הנשיא מחמוד עבאס להכריז על רצועת עזה כ "אזור מורד" בעקבות ההפיכה הצבאית שעשה בה החמאס ב2007 ולקיים בחירות כלליות בגדה בלבד.
יש עוד כמה תרחישים אפשריים : פרסום צו נשיאותי על עריכת הבחירות אך קיומן בפועל רק לאחר שתושג הסכמה על כך עם תנועת החמאס וקיום בחירות בגדה המערבית ומזרח ירושלים תוך השארת המקומות המוקצים לרצועת עזה במועצה המחוקקת פנויים עד למועד שבו יתאפשרו הבחירות ברצועה ורק אז תושלם הרכבת המועצה המחוקקת בשלמותה.
כמה פרשנים פלסטינים משוכנעים שהנשיא מחמוד עבאס ינסה לעשות עכשיו "ספין" תקשורתי והוא ימהר לפרסם צו נשיאותי על קיום הבחירות כדי להביך את תנועת החמאס ולהציגה כמי שמתנגדת לקיום ההליך הדמוקרטי המתחייב על פי החוקה הפלסטינית זאת כנקמה על כך שהיא מסרבת לחתום על תוכנית הפיוס שגיבשה מצרים.מחמוד עבאס,יזכה,על פי התרחיש הזה,לתמיכת מוסדות תנועת הפת"ח ומוסדות אש"ף וירוויח כמה כותרות חיוביות באמצעי התקשורת ואולי אף לשיפור במעמדו בדעת הקהל הפלסטינית.אולם בסופו של דבר יהיה זה תרגיל ביחסי ציבור.השאלה שנשאלת היא האם יעז מחמוד עבאס לקיים תהליך חד צדדי של בחירות בגדה המערבית בלבד ובכך ייכנס להיסטוריה הפלסטינית כמי שהנציח את הפיצול בין הגדה לרצועה ואף נתן לו תוקף חוקי?
להערכתי אין למחמוד עבאס את האומץ הפוליטי הזה,הוא פשוט עוסק בתרגילי יחסי ציבור מתוך תסכול ורפיסות.הוא יודע היטב שהאפשרות שלו ושל הרשות הפלסטינית לחזור לרצועת עזה בכוח או באמצעות בחירות שואפת לאפס אך הוא מנסה להצטייר בעיני בני עמו והעולם כמי שנאבק "עד הסוף" כדי להביא לאיחוד בין הגדה והרצועה.
נראה כי ארגון החמאס ימשיך לשלוט ברצועה עוד שנים רבות,הוא איננו מתכוון לוותר על הזדמנות הפז שניתנה לו להקים אמירות אסלאמית ראשונה במזרח התיכון.לכן,הוא לא יסכים לשום הליך או תהליך שיסכן את המשך שלטונו ברצועה.מחמוד עבאס יודע זאת.
לכן שני הצדדים ינסו לעשות תרגילים ביחסי ציבור כדי להראות שכל אחד מהם מעוניין בפיוס וכי מי שמונע את השגתו הוא הצד השני.
בפועל יש הסכמה בשתיקה בין החמאס לפת"ח כי כל ארגון ימשיך לשלוט בשטח הנמצא בשליטתו.המצב הזה עשוי להימשך עוד זמן רב וכל צד מתבצר בשטח שלו ובכיסאות שלו.מי שמשלם את המחיר הוא העם הפלסטיני,אין לו אחדות לאומית ואין לו הנהגה פוליטית אחת.בשורה התחתונה, הפיצול הזה משרת את ישראל ופוגע בפלסטינים.למזלם הרע אין להם שום מנהיג המסוגל לחלץ אותם מהמלכוד שבו הם נמצאים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר