יום רביעי, 14 באוקטובר 2009

התוכנית המצרית לפיוס בין הפלגים הפלסטינים-ניתוח ראשוני


תנועת הפת"ח חתמה באורח חד צדדי על תוכנית הפיוס שגיבשה מצרים. הפיוס אמור לסלול את הדרך לקיום בחירות בשטחים אך תנועת החמאס ממשיכה להחזיק בזכות הוטו על קיום הבחירות והכשלת התהליך המדיני.מדובר במשחק פלסטיני פנימי שאסור לישראל להתערב בו

ביטאון הרשות הפלסטינית "אל-איאם" פרסם היום את טיוטת הסכם הפיוס בין הפלגים הפלסטינים שחיברה מצרים, תנועת הפת"ח הודיעה כי היא חתמה כבר באורח חד צדדי על ההסכם אך תנועת החמאס עדיין לא הודיעה על עמדתה וביקשה דחייה בחתימה על ההסכם כשהיא מתרצת את בקשתה ב"התפתחויות בפרשת דו"ח גולדסטון".
עפ"י ההסכם ועדה עליונה שבראשה תעמוד מצרים וישתתפו בה מדינות ערביות היא שתפקח ותעקוב אחר ביצוע ההסכם הזה.
לאור העבודה ששתי התנועות הפת"ח והחמאס לא הגיעו להסכמה על הקמת ממשלת אחדות לאומית ,קובע ההסכם כי תוקם ועדה משותפת שתבצע את ההסכם.בוועדה יהיו חברים 16 נציגים מכל הפלגים הפלסטינים ,תנועת הפת"ח ותנועת החמאס יציעו, כל אחת ובאופן שווה , שמונה שמות של מועמדים לחברות בוועדה ולאחר שתושג ההסכמה יפרסם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס צו נשיאותי על הקמתה והוא יהיה מקור הסמכות שלה בתוקף היותו ראש אש"ף ויו"ר הרשות הפלסטינית.
הועדה תפעל עד קיום הבחירות לנשיאות,לפרלמנט ולמועצה הלאומית הפלסטינית ועד להקמתה של ממשלה פלסטינית חדשה.
הועדה אמורה להכשיר את האווירה לקיום הבחירות,לפקח על פיתרון סוגיות בפיוס הפנימי ולעקוב אחר הפעילות לשיקום רצועת עזה.
על פי ההסכם בחירות לנשיאות,הפרלמנט והמל"פ יתקיימו בעת ובעונה אחת ביוני 2010.הבחירות למל"פ יהיו על בסיס ייצוג יחסי מלא בשטחים ופזורה הפלסטינית ואילו הבחירות לפרלמנט על בסיס ייצוג מעורב(25 אחוזים עפ"י אזורי בחירה ו 75 אחוזים על פי רשימות).
לגבי העצורים המוחזקים בבתי הכלא של הרשות הפלסטינית ושל ממשל החמאס בעזה,קובע ההסכם כי תנועות הפת"ח והחמאס יכינו רשימות מפורטות של העצורים אשר ימסרו למצרים וארגון לזכויות אדם המוסכם על שני הצדדים לפני החתימה על ההסכם.העצורים ישוחררו מייד לאחר החתימה על ההסכם.
ההסכם מתייחס גם לסוגיית הפקידים הפלסטינים שפוטרו מאז יולי 2007 ונאמר בו כי כל הפקידים ישובו למקומות עבודתם בגדה וברצועת עזה תוך שמירה על זכויותיהם.ההסכם גם מסדיר את מצב האגודות והמוסדות האזרחיים וקובע כי הם יוחזרו לאותו מצב שבו היו ערב השתלטות תנועת החמאס על רצועת עזה.רכושם יוחזר להם והם יפוצו על הנזקים שנגרמו להם.
למעשה ההסכם מנציח את המצב בגדה וברצועה כפי שהוא, עד קיום הבחירות ביוני 2010,דהיינו הרשות הפלסטינית משליכה לשלוט בכמה אזורים בגדה ואילו תנועת החמאס ממשיכה לשלוט ברצועת עזה.
תושבי השטחים רוצים מאוד בפיוס לאומי אך אינם מאמינים כי ההסכם ייצא אל הפועל גם אם ייחתם על ידי שני הצדדים.בעבר,בשנת 2007, נחתם הסכם דומה המכונה "הסכם מכה" אך זמן קצר לאחר החתימה השתלט ארגון החמאס על רצועת עזה באמצעות הפיכה צבאית.הדעה הרווחת היא כי תנועת החמאס לא תבצע שום הסכם המסכן את המשך שלטונה ברצועת עזה שכן היא הצליחה ,לראשונה בתולדות תנועת "האחים המוסלמים" שהיא תנועת הבת שלה , להקים אמירות אסלאמית ראשונה במזרח התיכון.
ייתכן כי כדי שלא תואשם בהכשלת הפיוס הלאומי, תסכים תנועת החמאס לחתום על ההסכם אך תמשיך למצוא תירוצים כדי להתחמק מביצועו.
תנועת הפת"ח מצידה מעוניינת מאוד בביצוע ההסכם מתוך ההנחה שהוא יסייע לה להחזיר את שלטונה לרצועת עזה לאחר קיום הבחירות.לכן, היא מיהרה לחתום עליו.
כדי למלכד את החמאס ולהציגו כמי שמטרפד את הפיוס הלאומי,הודיעו תנועת הפת"ח והועד הפועל של אש"ף כי במידה וחמאס לא תחתום על הסכם הפיוס יתקיימו הבחירות לנשיאות ולפרלמנט במועדם המקורי דהיינו בינואר 2010 ולצורך כך אף יפורסם צו נשיאותי החתום על ידי הנשיא מחמוד עבאס.
ההסכם,אם יבוצע, אמור ,מבחינת הרשות הפלסטינית, לשמוט את השטיח מתחת לטענות ישראל כי "אין שותף פלסטיני" רציני למשא ומתן והיא יכולה לגייס את הקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על ממשלת נתניהו לחדש את המשא ומתן כדי של "לאבד את ההזדמנות ההיסטורית להשיג שלום נוכח השגת האחדות במחנה הפלסטיני".
ארצות הברית הודיעה כי היא תתמוך בכל הסכם שיביא לבחירתה של ממשלה פלסטינית שתכבד את תנאי הקוורטט דהיינו הכרה בישראל,כיבוד ההסכמים שנחתמו בין ישראל לאש"ף וגינוי הטרור.למעשה היא נותנת בעמדה זו "אור ירוק" לתהליך שיאפשר את קיום הבחירות בשטחים מתוך הנחה שהפת"ח הוא שינצח בבחירות דבר שאיננו ודאי כלל וכלל נוכח תוצאות הבחירות לפרלמנט ב2006 .
אסור לישראל להתערב במשחק הפנימי בזירה הפלסטינית,תנועת הפת"ח או אש"ף אינם יכולים לקיים את הבחירות ללא הסכמת החמאס והם משחקים ב"נדמה לי". בסופו של דבר לארגון החמאס יש את זכות הוטו על קיום הבחירות וגם על הכשלת התהליך המדיני.המציאות היא עגומה אך יש לקבלה כמות שהיא.העם הפלסטיני הוא שצריך לעשות את השינוי ולהחליט לאן מועדות פניו,ישראל צריכה להציג לו את האופק המדיני כדי שיידע שכדאי לו לעשות את השינוי.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר