יום שלישי, 13 באוקטובר 2009

מקצה שיפורים
הרשות הפלסטינית נערכת למתקפה על ישראל במוסדות האו"ם ובזירה הבינלאומית בעקבות הדיון המחודש בדו"ח גולדסטון.יו"ר הרשות מחמוד עבאס מנסה לשפר את תדמיתו באמצעות התקפה על ישראל והחמאס ולישראל צפוי קרב מדיני והסברתי קשה

יו"ר הרשות הפלסטינית,מחמוד עבאס , שיגר היום את שר החוץ שלו ריאד אל-מאלכי לניו יורק להשתתף בדיון במועצת הביטחון מחר שידון במצב במזרח התיכון כדי שיעלה את סוגיית דו"ח גולדסטון ואת צעדי ישראל במזרח ירושלים ובמסגד אל-אקצא.
מועצת זכויות האדם של האו"ם תתכנס מחרתיים לדיון מיוחד בדו"ח גולדסטון על פי בקשת הפלסטינים.
נראה, שהנשיא הפלסטיני שש עכשיו אלי קרב והוא מנסה למנף את הבקשה הפלסטינית לדיון מחודש בדו"ח גולדסטון במוסדות האו"ם כדי לנגח את שני אויביו העיקריים: תנועת החמאס ואת ישראל .
בנאום שנשא היום בג'נין ניסה מחמוד עבאס להביך את ארגון החמאס , על רקע הבקשה של החמאס ממצרים לדחות את החתימה על הסכם הפיוס בין הפלגים הפלסטינים,ודרש מארגון החמאס לנקוט עמדה ברורה כלפי דו"ח גולדסטון שכן הדו"ח מאשים , מלבד ישראל , גם את ארגון החמאס בביצוע פשעי מלחמה,הוא שאל בצורה ברורה :" האם אתם בעד דו"ח גולדסטון או נגדו?".
בכך ניסה מחמוד עבאס למלכד את החמאס אשר תקף אותו והכפישו מעל כל במה תקשורתית כי הוא משתף פעולה עם ישראל וארצות הברית.עבאס לא מהסס להאשים את ארגון החמאס כי הוא נאחז בדו"ח גולדסטון כדי שלא לחתום על הסכם הפיוס שגיבשה מצרים כדי להנציח את שלטונו באמירות האסלאמית שהקים ברצועה עזה לאחר ההפיכה הצבאית שעשה בקיץ 2007.
ואילו את ישראל מנסה מחמוד עבאס לנגח על רקע כישלון שליחותו האחרונה של השליח מיטשל באזור ועמדתה הבלתי מתפשרת של ממשלת ישראל בכל הקשור להקפאת ההתנחלויות, הבניה במזרח ירושלים וסירובה לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים על הסדר הקבע על בסיס העיקרון כי תוצאות המשא ומתן יהיו נסיגה לקוי 67.
הרשות הפלסטינית מנסה עכשיו לשקם את תדמיתה בעיני בני עמה והעולם הערבי ועושה "מקצה שיפורים" לאחר שהתבזתה כשביקשה בשבוע שעבר במועצת זכויות האדם של האו"ם לדחות את הדיון בדו"ח גולדסטון לתקופה של חצי שנה.
הנחת העבודה החדשה של הרשות הפלסטינית היא שהדיון המחודש בדו"ח גולדסטון ישפר את מעמדה ויחליש את ישראל.ברשות מעריכים כי הדיון במועצת הבטחון בדו"ח יחולל "צונאמי" מדיני ותקשורתי שיפגע במעמדה של ישראל וכתוצאה מכך יתחזק מעמדו של מחמוד עבאס.לטענת גורמים ברשות 16 מדינות ובראשן סין כבר הודיעו על תמיכתן בהעברת הדיון בדו"ח למועצת הביטחון.
להערכה הזו שותפות גם מדינות ערביות נוספות אשר לא אהבו , בלשון המעטה , את נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתיחת מושב החורף של הכנסת, כאשר הודיע כי ישראל לא תאפשר העמדה לדין של שום ישראלי בשל ביצוע פשעי מלחמה כביכול במהלך מבצע "עופרת יצוקה".
פרשנים משפטיים במדינות ערב סבורים כי דו"ח גולדסטון מעניק כלי חשוב לרשות הפלסטינית ומקנה לה כוח במשא ומתן מול ישראל וכי היא יכולה לגייס באמצעותו תמיכה אזורית ובינלאומית בדרישותיה.
על פי הפרשנות הערבית, כתוצאה מדו"ח גולדסטון,נשמט השטיח מתחת לטענה הישראלית כי זכותה להגיב על ירי טילים לשטחה בתוקף זכות ההגנה העצמית שכן הדו"ח קובע כי גם זכות ההגנה העצמית איננה מציקה ביצוע פשעי מלחמה.
התחושה במדינות ערב ובקרב הפלסטינים היא שהדו"ח פגע קשות בתדמיתה של ישראל בעולם כמדינה דמוקרטית הלוחמת בטרור וישראל נמצאת במצב של היסטריה מפני ההשלכות של הדיון בדו"ח במוסדות האו"ם ומאפשרות כי תבוא לדין פלילי בבית הדין בהאג באשמת ביצוע פשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה".
הערבים מעודדים גם מההצהרות של ראש ממשלת טורקיה טאיפ ארדואן שהאשים את ישראל בהמטרת פצצות זרחן על ילדים תמימים בעזה, מביטול ההשתתפות של חיל האוויר הישראלי בתמרון המשותף עם טורקיה ומההתקרבות ביחסי טורקיה עם סוריה.
ישראל נוהגת נכון בכך שהיא מודיעה רשמית כי היא מעוניינת לשמר את הקשרים הטובים עם טורקיה שהיא גורם חשוב מאוד באזור אך עליה להיערך עכשיו לקרב בזירה הבינלאומית בל הקשור לדו"ח גולדסטון.
ישראל ניצחה בסיבוב הראשון אך מצפה לה קרב קשה בסיבוב השני כשברקע מבוי סתום בערוץ הישראלי פלסטיני והעדר אופק מדיני.הערבים שוב חשים כי הצליחו לדחוק את ישראל לקרן זווית שיהיה לה קשה מאוד להיחלץ ממנה ללא פגע.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר