יום חמישי, 8 באוקטובר 2009

להכות בעיתוי הנכון


פתיחת הדיאלוג בין המערב לאיראן תביא לדחיית ההתקפה הישראלית על מתקני הגרעין באיראן.תקיפה ישראלית בעיצומו של הדיאלוג תסבך את יחסיה עם מדינות העולם. ישראל צריכה לעודד הטלת סנקציות קשות על איראן ורק אחר כך לתקוף אם איראן תמשיך בהכנת הפצצה

הודעת משרד החוץ הרוסי כי אין להסיק מסקנות נחפזות בנוגע לאופיו של המתקן הגרעיני האיראני שנחשף סמוך לעיר קום שופכת מים צוננים על התחושה שהייתה לנו כי הנה רוסיה מבינה גם כן שהאיראנים "עובדים" על כל העולם בדרכם לפצצה הגרעינית וכי נותר עתה רק לשכנע את סין בצורך להטיל סנקציות חמורות על איראן.
רוסיה נערכת למפגש המומחים שיתקיים ב19 בחודש בווינה כדי לדון בהסכם העקרוני שהושג,על פי דברים שאמרו שר החוץ הרוסי והממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי חבייאר סולאנה, ולפיו רוסיה תיקח חלק מהאורניום המעובד של איראן ותעשיר אותו מרמת העשרה של שלושה אחוזים לרמה של עשרים אחוז,אחר כך יועבר האורניום הזה לצרפת לעיבוד נוסף ומשם יוחזר לאיראן, בדמות מוטות דלק גרעיני.אם אכן הדבר יקרה, האיראנים לא יוכלו להשתמש כבר באורניום הזה לצורכי הכנת פצצת האטום.
בינתיים פרסם גם עיתון ה"גארדיאן" הבריטי ידיעה מפי אנשי המועצה לביטחון לאומי של איראן שבה הם מכחישים כי הושג הסכם על העברת משלוחי אוראניום להעשרה ברוסיה ובצרפת.ואילו פרשנים איראנים אחרים ,דוגמת הפרשן אמיר מוסאווי, טוענים את ההיפך, כאילו איראן היא שהציעה את הרעיון להעשיר אוראניום במדינה זרה ,מערכת התעמולה האיראנית עובדת כדי לבלבל את מומחי המודיעין של המערב.
נראה כי האיראנים הצליחו לצאת מההלם הראשוני שאפיין את התנהגותם בעקבות חשיפת המתקן הסודי להעשרת האורניום בקום והם ממשיכים למשוך זמן ולתעתע במערב.
איראן מבינה היטב את משמעות הטלת סנקציות כלכליות קשות עליה , מלבד המחיר הכלכלי הכבד שהיא תשלם היא מסתכנת גם בהתערערות משטר ההאיאטולות שכן לאור מערכת הזיופים בבחירות האחרונות לנשיאות וההפגנות הקשות נוצרו סדקים במרקם היציבות של המדינה.היווצרות מצב כלכלי קשה עשויה להביא להרחבתם של סדקים אלה עד ליצירת מצב של התפוררות המשטר.
המערב מתחיל לגבות מחיר מאיראן אבל האיראנים אינם טיפשים והם משחקים משחק מתוחכם מאוד שמטרתו להרוויח זמן ולדחות לתקופה ממושכת ככל האפשר את האפשרות שיוטלו עליהם סנקציות או שהמתקנים הגרעינים שלהם יותקפו.בינתיים הם מצליחים לא רע.
במסגרת האסטרטגיה הזו הם הסכימו לביקור של הפקחים של הסוכנות לאנרגיה אטומית במתקן הגרעיני בקום ב25 בחודש והם מוכנים לדון בהצעות של מדינות זרות כמו צרפת לספק להם אוראניום מעושר לצרכי שלום.ואילו בחשאי, הם ממשיכים בפרויקט הסודי שלהם לייצר נשק גרעיני.איראן היא מדינה גדולה שניתן להסתיר בשטחה הרבה מתקנים.מומחי המודיעין של המערב מחפשים עכשיו מתקנים נוספים חשאיים שאיראן בונה כדי להשלים את ייצור פצצת האטום הראשונה שלה.
המציאות המזרח תיכונית טופחת על פניו של הנשיא אובאמה,לא רק בערוץ הישראלי פלסטיני אלא גם בכל מה שקשור לאיראן.הנשיא האמריקני החדש מתחיל כבר להבין את גודל הסכנה האיראנית, השאלה היא רק מה מידת הנחישות שלו לעצור בכל מחיר את איראן מלהשיג את נשק יום הדין?
הכינוס הכללי האחרון של עצרת האו"ם בניו יורק היה מוצלח בכל מה שקשור לחשיפת פניה האמיתיים של איראן והחלו הניצנים הראשונים של התגבשות קואליציה עולמית נגד איראן אולם הסכנה עדיין מרחפת מעל ראשה של מדינת ישראל.
מה שמדאיג אותי יותר הוא ההערכה שממשלת ישראל מוגבלת עכשיו והיא מנועה מלממש את זכותה להגנה עצמית.במילים פשוטות יותר, ישראל איננה יכולה לתקוף את המתקנים הגרעיניים באיראן כל עוד נמשך הדיאלוג של המערב עם איראן וכל עוד האיראנים "עושים קולות" של שיתוף פעולה ומשא ומתן על הדרישות של שש המעצמות.
האיראנים מבינים היטב את המגבלה הישראלית ולכן הם מושכים זמן.
כל בר דעת מבין שישראל איננה יכולה לסכן את יחסיה עם ארצות הברית ולתקוף באיראן בטרם הגיע הדיאלוג עימה למבוי סתום.תקיפה כזו תהייה הרת אסון ותפגע באינטרסים החיוניים ביותר של מדינת ישראל.מאידך גיסא ישראל איננה יכולה להמתין בחיבוק ידיים ובתסכול עד שהמערב יתפכח אם בכלל.
לכן מה שנדרש כעת הוא לעודד את שש המעצמות לא להאמין לאיראן ולבחון ברצינות את האפשרות להטיל עליה סנקציות כלכליות חמורות. כמו כן יש להגביר עוד יותר את הדיאלוג הישראלי אמריקני בנושא איראן ולהדק ככל האפשר את שיתוף הפעולה המודיעיני עם ארצות הברית.
יש להנחות את זרועות המודיעין של ישראל להגביר את המאמץ האיסופי של הנתונים בשטח , ככל שניתן, כדי לספק לארצות הברית את ההוכחות המודיעיניות הדרושות כי איראן ממשיכה במעשי ההונאה והרמייה שלה בדרך לפצצה הגרעינית.
במקביל ישראל חייבת להגדיר לעצמה מחדש את הקווים האדומים ותאריכי היעד למתקפה על מתקני הגרעין האיראנים. הרי בסופו של דבר הכול הוא עניין של עיתוי.
העולם הערבי ממתין לראות כיצד תפעל ישראל.הוא שואל את עצמו האם היא תחזור על מבצעי הפצצת הכורים הגרעיניים בעיראק ובסוריה.כן,המשטרים הערבים המתונים מצפים שישראל תוציא עבורם את "הערמונים מן האש" ותנטרל את כוחה הגרעיני של איראן המאיימת להפילם.
ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה להיכשל בהשגת האתגר שהציבה לפניה, להסיר את האיום הקיומי החמור ביותר מעליה מאז הקמתה.גם אם לא תצליח להרוס את כל מתקני הגרעין האיראניים עליה לשנות את כללי המשחק ולהבהיר כי לא תאפשר לייצר כלי השמדה המוני שיכול למחות אותה מעל פני האדמה.אף אחד לא יעשה את העבודה עבור ישראל למרות שהיינו רוצים בכך מאוד.לכן,יש להתייחס בספק לידיעות שהעובדה שחיל האוויר האמריקני חתם על חוזה של כ52 מיליון דולאר לצורך הצבת פצצות חודרות בונקרים על מטוסי המפציץ החמקן מסוג "בי 2" נועדה למתקפה על איראן.התקשורת האמריקנית ממהרת לקשר את הנושא לאיראן אך בישראל לא מזהים כעת שום כוונה של הנשיא אובאמה לתכנן מתקפה צבאית על מתקני הגרעין האיראניים.
לכן,הבה נגלה סבלנות אך "לא להירדם בשמירה",הבה נרדים את האויב האיראני ונכה בו בכל הכוח בעיתוי הנוח ביותר לישראל מבחינה בינלאומית ורצוי מאוד שהמכה תבוא בהפתעה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר