יום שלישי, 6 באוקטובר 2009

האינתיפאדה השלישית


ברחוב הפלסטיני התחיל להתגבש תהליך של קונסנזוס לצאת למאבק נגד ההתנחלויות, הבנייה הישראלית במזרח ירושלים ומה שמכונה "נסיונות ישראל להשתלט על מסגד אל-אקצא".התהליך מגובה בהסתה דתית של החמאס והתנועה האסלאמית בישראל.
ישראל צריכה להתייחס ברצינות לאפשרות פריצתה של אינתיפאדה שלישית במאפיינים פחות אלימים מבעבר במקביל למאמצים לחדש את התהליך המדיניהאירועים האחרונים במזרח ירושלים ובאזור הר הבית מזכירים לנו את אווירת האינתיפאדה השנייה שפרצה בשנת 2000 לאחר כישלון ועידת קמפ דיוויד ושהפלסטינים מכנים אותה בשם הידוע "אינתיפאדאת אל-אקצא" בתואנה הכוזבת כי עלייתו של יו"ר הליכוד דאז אריאל שרון להר הבית היא שהביאה לפריצתה.
אם נוסיף לכך את אווירת המבוי הסתום שאופפת את שיחותיו של השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל המנסה לחדש את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים,הבנייה הישראלית הנמשכת במזרח ירושלים,החפירות הארכיאולוגיות ב"עיר דוד" סמוך לכפר סילוואן והכוונה להקים שכונה חדשה בת 14 אלף יחידות דיור בין שכונת מלחה בירושלים לכפר וואלג'ה הסמוך לבית לחם נקבל "מתכון מצוין" מבחינתם של הפלסטינים לפריצתה של אינתיפאדה שלישית.
אינני מניח הנחות שווא, הרעיון הזה של אינתיפאדה שלישית נבחן בימים האחרונים על ידי ההנהגות של ארגונים פלסטינים שונים וגם פרשנים ומומחים אסטרטגיים ערבים בוחנים את האפשרות הזו נוכח מה שנראה כרגע כמסלול התנגשות בלתי נמנע בין ישראל לבין הפלסטינים.
האם המוטיבציה לאינתיפאדה כזו קיימת בקרב הפלסטינים?כנראה שכן,נוכח ההסתה הבלתי פוסקת באמצעי התקשורת הערביים נגד ישראל סביר להניח שרגשותיהם של פלסטינים סוערים והתסכול גובר נוכח הקיפאון בתהליך המדיני וצעדיה של ישראל בשטחים ובמזרח ירושלים.אולם השאלה היא האם הפלסטינים יכולים לפתוח באינתיפאדה כזו שתצליח לזעזע את תחושת הביטחון ברחוב הישראלי ותדחק את ממשלת ישראל לעמדת חולשה מול הצד הפלסטיני וכניעה ללחצים הבינלאומיים?
להערכתי,בתנאים הקיימים, אין בכוחם של הפלסטינים לפתוח באינתיפאדה שלישית באותם המאפיינים וההיקפים האלימים שהכרנו בעבר וכי אין גם להנהגת אש"ף את האינטרס הזה.
הפיצול הפוליטי והגיאוגרפי בין הגדה לרצועה עזה, שנכפה על הפלסטינים לאחר השתלטות החמאס בהפיכה צבאית על הרצועה, הביא להחלשתם והאנרגיה העיקרית של אש"ף מושקעת כעת בניסיון להשיג הסכם פיוס עם תנועת החמאס שיאפשר קיומן של בחירות בשטחים במחצית 2010.תנועת החמאס לעומת זאת עדיין מלקקת את פצעי מבצע "עופרת יצוקה",שיקומה של הרצועה בעקבות המלחמה נדחה למועד לא ידוע,המצור עליה נמשך והחמאס מנסה לקדם את עסקת חילופי השבויים עם ישראל בתקווה שהדבר יביא להסרת המצור וישפר את מעמדו ברחוב הפלסטיני.ברור שכל אינתיפאדה כעת עלולה לחבל בסיכויים לקדם את העסקה.
וכמובן אסור לשכוח את הניסיון של ממשל אובאמה לחדש את התהליך המדיני באזור ולקדם תוכנית אמריקנית חדשה ל"שלום אזורי" במזרח התיכון.מעשי אלימות מצידם של הפלסטינים יטרפדו את התהליך המדיני וממשל אובאמה יאשים את הפלסטינים בהכשלת מאמצי השלום באזור.
המצב כעת שונה לחלוטין מהמצב שהיה ערב פריצת אינתיפאדת אל-אקצא לאחר שהתסכול והזעם התפשטו בקרב הפלסטינים בעקבות כשלון וועידת קמפ דיוויד בשנת 2000. ישראל נסוגה לחלוטין מרצועת עזה ופינתה את כל ההתנחלויות ממנה והפלסטינים עדיין מקווים שהממשל האמריקני החדש יוביל אותם בתוך שנתיים ימים למדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67.
בינתיים מעוניין אש"ף לבנות , על פי תוכניתו של סלאם פיאד , את מוסדות המדינה הפלסטינית העתידית בגדה ואילו החמאס מעוניין בשיקום רצועת עזה.
מה בכל זאת מתכוונים הפלסטינים לעשות כדי לפרוק את זעמם ותסכולם ממדיניותה של מדינת ישראל?
כדאי לשים לב לדברים שאומר מתוך בית הכלא הישראלי מרוואן ברגותי ראש הזרוע הצבאית של הפת"ח בתקופת האינתיפאדה השנייה המרצה עונש של חמישה מאסרי עולם על רצח אזרחים ישראלים.
כיוון שאין שום הנהגה פלסטינית היכולה להתעלם מרצון ההמונים ומהתסכול המתפרץ של הרחוב הפלסטיני,עלול להיווצר מצב שהפלסטינים יאמצו טקטיקה חדשה של מאבק בישראל .
ברגותי אומר מתאו בכלא הדרים, בראיון שפורסם לפני כמה ימים בעיתונות הפלסטינית, כי "לא ניתן להגיע לשלום עם ממשלת ישראל הנוכחית מכיוון שאיננה מעוניינת בשלום וכי האינתיפאדה הפלסטינית נולדת לידה טבעית מרחמו של הרצון הקולקטיבי של העם הפלסטיני,זה מה שקרה באינתיפאדה הראשונה והשנייה".
ברגותי קורא ל "התנגדות נרחבת בדרכי שלום והקמת תנועה עממית והמונית נגד ההתנחלויות בהשתתפות כל הפלגים,המוסדות ההנהגות והרשות הפלסטינית".
בהמשך קורא מרוואן ברגותי לקיים תהלוכות המוניות ומדגיש כי "התנאים שבגללם פרצה האינתיפאדה הפלסטינית לא השתנו".
ישראל צריכה להיערך לאפשרות כי במקביל להשתתפותם של הפלסטינים בניסיון האמריקני לחדש את התהליך המדיני הם יקימו בשטחי יהודה ושומרון תנועת מחאה עממית והמונית שתקיים באופן יומי עשרות תהלוכות והפגנות לא אלימות סמוך להתנחלויות ולמקומות בהן מוקמת גדר ההפרדה כדי להעלות את נושא ההתנחלויות על סדר היום העולמי והתקשורתי.
תנועה המונית שכזו עלולה לקיים גם הפגנות "של שלום" במזרח ירושלים,סמוך לכפר סילוואן או באזור הר הבית תחת הסיסמא "להציל את ירושלים ומסגד אל-אקצא".
אסור לנו לפסול שום תרחיש.אפשר לזהות בבירור תהליך של התגבשות קוסנזוס ברחוב הפלסטיני לצאת למאבק נגד ההתנחלויות והבנייה ביהודית במזרח ירושלים.תהליך זה מלווה גם בהסתה דתית של מנהיגים מהחמאס ומהפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל.כדור השלג התחיל להתגלגל וישראל צריכה לקחת בחשבון את האפשרות שהוא יצבור תאוצה.
ייתכן שהמצב במזרח ירושלים יירגע בימים הקרובים אך הבעייה עדיין מונחת לפתחה של ישראל וייתכן אירוע אחר בעתיד הוא שיצית את הניצוץ של האינתיפאדה השלישית הפלסטינית.ייתכן שתהייה זו אינתיפאדה עממית של תהלוכות מחאה וידויי אבנים ואפשר שהיא גם תסלים.בכל מקרה האווירה מתחממת וכדאי שנקדים ונערך היטב לבאות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר