יום שישי, 2 באוקטובר 2009

סיכול ממוקדהקמת ועדת חקירה בישראל שתבדוק את מסקנות דו"ח גולדסטון תהיה טעות שתשרת את אויבינו.ישראל צריכה להדוף דיפלומטית את ההתקפות עליה במוסדות האו"ם ולשוב ולאמץ את מדיניות החיסולים ככלי העיקרי שלה במלחמתה בטרור

פרסום דו"ח גולדסטון והבעיות הקשות שהציב פרסומו בפני ישראל שב ומוכיח את האופן הכושל שבו ניהלה ממשלת אולמרט את מבצע "עופרת יצוקה" ואת הדוקטרינה השגויה שהיא כפתה על צה"ל בניהול הקרבות ברצועת עזה.
אינני טוען לרגע שהיציאה למלחמה הייתה מיותרת או לא מוצדקת,היא אומנם הגיעה באיחור של שמונה שנים לאחר שארגוני הטרור הפלסטינים מיררו את חייהם של תושבי דרום הארץ, אך האופן שבו ניהלה הממשלה את המלחמה על פי הדוקטרינה המוטעית של "בעל הבית השתגע" או בעגה הצה"לית "דוקטרינת א-דאחיה",הביא לפגיעה באזרחים פלסטינים חפים מפשע ולהצגתה בדיעבד של ישראל כ "פושעת מלחמה".
ובכן,למה כוונתי?הניסיון הרב בטיפול בטרור,במיוחד ניסיונה של ישראל בטיפול הטרור הפלסטיני,מעיד על כך שהדרך היעילה ביותר לטפל בטרור היא באמצעות טיפול נקודתי במנהיגיו ובאלה המשגרים ומשלחים את המחבלים לפיגועים,באמצעות מדיניות של סיכול ממוקד או בשפה העיתונאית "מדיניות החיסולים".
ישראל לא הייתה צריכה להמתין שמונה שנים כדי לטפל בבעיית ירי הרקטות לעבר דרום הארץ, היא הייתה צריכה לחסל באופן שיטתי ורצוף את מנהיגי החמאס ברצועת עזה ומחוצה לה כדי ליצור את ההרתעה הדרושה.
מי שעל פי פרסומים זרים יכול לחסל בליבה של דמשק את רב המחבלים עמאד מוע'נייה,יכול להגיע ,ללא בעיה מיוחדת,למחמוד א-זהאר,אסמעיל הניה ואחמד ג'עברי בעזה,ח'אן יונס או רפיח.במקום זאת ניהלו מנהיגינו מדיניות רופסת של חוסר תגובה,חוסר יוזמה ורפיסות ששיאה היה הסכמה להסדר של רגיעה(תהדיאא') עם החמאס שרק עודדה את ארגוני הטרור ברצועה להגביר את התעצמותם הצבאית ולהמשיך בסיומה בירי רקטות לעבר ישראל.
כשהחליטה ממשלת אולמרט,סוף סוף,לצאת למלחמה היא עשתה זאת כתוצאה מלחץ כבד של אמצעי התקשורת תוך שהיא מאלצת את צה"ל להילחם ברצועת עזה כמו "פיל בחנות חרסינה" נוכח המגבלות שהטילה עליו.
עכשיו נדרשת ממשלת נתניהו להתמודד עם הפירות הבאושים שהותיר אחריו מבצע "עופרת יצוקה".מצבה של ישראל בעולם הוא קשה,הפלסטינים פועלים באמצעות שונאי ישראל באירופה להעביר את דו"ח גולדסטון לבית הדין הבינלאומי בהאג,שרי ישראל וקציני צה"ל חוששים לבקר באירופה מחשש שייצאו נגדם צווי מעצר בגין "פשעי מלחמה",תדמיתה של ישראל כמדינה הומאניטארית נפגעה באופן קשה והאנטישמיות גברה,הכול בגלל מדיניות שגויה ובלתי אחראית של ממשלת אולמרט.
והנה,נראה שיש כאלה שרוצים להחמיר את מצבה של ישראל עוד יותר והם מציעים להקים ועדת חקירה חיצונית לבדיקת מסקנות דו"ח גולדסטון בראשות משפטן בכיר,כאילו שאם תבדוק ישראל את הטענות בדו"ח ירפו ממנה שונאיה ויפחיתו את הלחץ הבינלאומי עליה.
בדיקה או חקירה כזו רק תשרת את אויביה של ישראל ושום תועלת לא תצמח לנו ממנה.עצם קיומה יטיל דופי בבדיקות ובתחקירים שעשה צה"ל והיא תרפה את ידיהם של המפקדים והלוחמים בכל מלחמה עתידית,היא תפגע גם בזכות החוקית והמוסרית של ישראל להילחם מלחמה מוצדקת בטרור.
השופט גולדסטון כבר מרוצה מהפרסומים בישראל על האפשרות להקים ועדת חקירה כזו למרות שהידיעות על כך באמצעי התקשורת הוכחשו על ידי הממשלה באופן רשמי.גולדסטון אומר כי "הוא יהיה מאושר" אם הדבר הזה יקרה,אם הוא יהיה מאושר סימן שהדבר רע לישראל.
נראה שראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק מבינים היטב את הסכנות בהצעה להקים ועדת חקירה שכזו אולם הם צריכים להיזהר שלא ליפול למלכודת של קיום בדיקה כלשהי של מסקנות דו"ח גלודסטון.
כמה מדינות ידידותיות בעולם העבירו מסרים לישראל כי הקמת ועדת בדיקה או ועדת חקירה במסקנות דו"ח גולדסטון "ימשכו את השטיח" מתחת לכוונה להעביר את הטיפול בדו"ח למועצת הביטחון או לבית הדין בהאג.
אולם בהחלט ייתכן מצב שאויבי ישראל יאחזו בטענה שעצם הקמת ועדת בדיקה על ידי ממשלת ישראל מוכיחה שגם ישראל יודעת שיש ממש במסקנות הדו"ח ולכן יש לטפל בהן באופי מעשי בפורומים הבינלאומיים המתאימים.
ישראל פעלה, בצדק , באופן נמרץ במישור המדיני להבהיר לארצות הברית כי אם לא תטיל את כובד משקלה כי הטיפול במסקנות הדו"ח ייעצר במסדרונות האו"ם לא ניתן יהיה להתקדם לעבר חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.הבהרה דומה הועברה ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס שהורה בחודשים האחרונים לאנשיו לפעול במוסדות שונים בעולם כדי להביא להעמדתה לדין של מדינת ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג.
המאבק הישראלי בדו"ח גולדסטון צפוי להמשך עוד זמן רב, ארגוני זכויות אדם פרו פלסטינים,ארגון החמאס ומדינות ערב לא יניחו לנושא לגווע , ישראל נכנסה בגלל מדיניותה של ממשלת אולמרט לתוך סבך משפטי ובינלאומי שעלול להביא לתוצאות הרות אסון לישראל שיכבלו גם את ידיה בעתיד במלחמתה בטרור.ישראל חייבת לגבש אסטרטגיה מדינית חדשה כדי שלא תודבק עליה בעולם התווית של "פושעת מלחמה".יש לגייס למאבק הזה את מיטב המוחות המשפטיים בארץ ובעולם וכמובן לא לשכוח את הצורך במסע הסברה נרחב באמצעות מיטב המסבירנים של שירות החוץ הישראלי.
ויש עוד מסקנה חשובה שישראל צריכה להפיק מהמצב שנוצר עקב פרסום מסקנות דו"ח גולדסטון,במיוחד נוכח התחדשות הירי מרצועת עזה לעבר ישראל בשבועות האחרונים על ידי גורמים המזוהים עם תנעת הג'האד העולמי,מסקנה הקשורה למלחמה בטרור.אין להבליג או להסתפק בהפצצת מנהרות בציר פילדלפי בתגובה על ירי רקטות לעבר ישראל,יש לחדש לאלתר את פעילות החיסול של מנהיגי הטרור ומשלחיו.זהו האמצעי היעיל ביותר למלחמה בטרור וליצירת ההרתעה הדרושה.מדובר באמצעי נקודתי וממוקד שאיננו פוגע בחפים מפשע ומוצדק מבחינה מוסרית ומבחינת החוק הבינלאומי.
חידוש המדיניות הזו יצליח אם ישראל תתחיל בה באופן מעשי ללא הצהרות והתלהמות באמצעי התקשורת.
אפשר להתחיל בה לאלתר,היא צריכה להיות עקבית ובלתי מתפשרת ויש להגבירה ולחזקה מייד לאחר השלמת העסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט כדי שלא לספק תירוצים לארגון החמאס לעכב או לטרפד את העסקה.
מבצעים קטנים, מדויקים ורצופים נגד ראשי הטרור,ללא "טביעות אצבע" עדיפים על מבצע גדול ומורכב של צה"ל שעלול להביא לאבידות בקרב חיילי צה"ל וגם פגיעה באזרחים פלסטינים חפים מפשע.


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר