יום שישי, 25 בספטמבר 2009

שנת ההכרעה

השנה הבאה היא השנה המכרעת בכל הקשור לאיום האיראני על ישראל.איראן מהווה איום קיומי ממשי על קיום המדינה ובניגוד לפלסטינים היא קרובה מאוד להשיג את היכולת הגרעינית להשמיד את ישראל.למרות המחלוקות עם ממשל אובאמה ישראל חייבת לשמור על קשרים טובים עם ארצות הברית כדי לסכל את האיום על קיומה

שלושה נואמים סייעו לישראל לעבור בהצלחה את פתיחת הכינוס הכללי של האומות המאוחדות בניו יורק,הנשיא אובאמה בהבעת עמדותיו האוהדות את ישראל,ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא איראן אחמדינג'אד.בנימין נתניהו ידוע כמסבירן מצטיין של עמדותיה של ישראל וכנואם מוכשר ואילו הנשיא האיראני אחמדינג'אד התגלה בשנים האחרונות כ"נשק הסודי" של מערכת ההסברה הישראלית.בחירתו מחדש לנשיא באיראן באווירת הזיופים , הופעותיו הפומביות נגד ישראל,קריאותיו להשמדתה,הכחשת השואה והאנטישמיות שהוא מרעיף מעל כל במה רק משרתות את האינטרס הישראלי וחושפות את פניו האמיתיות של שלטון חכמי הדת הקיצוניים בטהרן.
אולם,למרות ההצלחה המדינית החלקית בזירת האו"ם בניו יורק, אל לנו לתת לעצמנו לשכוח,ולו לרגע אחד, כי למרות העיסוק הרב בסוגיית חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים זהו איננו הנושא המרכזי שצריך להעסיק את קברניטינו בחודשים הקרובים.שעון החול הולך ואוזל והסכנה הקיומית על מדינת ישראל הולכת וגוברת למרות הצהרתו האחרונה של שר הביטחון בראיון לראש השנה כי "איראן איננה מהווה סכנה קיומית על ישראל". ייתכן ששר הביטחון התכוון להרגיע את אזרחי ישראל לקראת השנה החדשה וייתכן גם שהוא מנסה "להרדים" את האיראנים לקראת ההתקפה הישראלית הקרבה על מתקני הגרעין שלהם ,לא אופתע אם הנחה זו נכונה , אהוד ברק ידוע כתחבולן ומפתיען ולכן רק טבעי הדבר שהוא ינסה לבלבל ולהטעות את האויב.הצהרתו מצטרפת לדברים נוספים שאמר נשיא רוסיה מדוודב לרשת CNN כי הנשיא שמעון פרס הבהיר לו כי אין בכוונתה של ישראל לתקוף את איראן.
בשבועות הקרובים תתמקד תשומת הלב התקשורתית בערוץ הישראלי פלסטיני, השליח המיוחד מיטשל ישוב לאזור כדי לנסות ולהביא לחידוש המשא ומתן בין שני הצדדים,אחריו תגיע למזרח התיכון גם מזכירת המדינה הילארי קלינטון וייתכן גם שלאחר מאמצי התיווך הרבים תמצא הנוסחה שתאפשר את חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.
יושב הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הגדיר בראיון לעיתון "אל-חיאת" את ממשלת נתניהו במילים "בעיה שאין לרשות הפלסטינית בסיס משותף לשאת ולתת עימה". ומהי הבעיה של ישראל?
ובכן, הבעיה האמיתית של ישראל כרגע המאיימת על קיומה איננה הפלסטינים,לא החמאס ולא הרשות הפלסטינית אלא אויב אחר מסוכן יותר ,קיצוני ונחוש להשמיד את מדינת היהודים.
מנהיגי ישראל יודעים היטב את מהותה של הסכנה הגרעינית ההולכת ומוקמת במתקנים תת קרקעיים שונים באיראן לקיומה של המדינה היהודית.מערכת התעמולה האיראנית טוענת כי מדובר ב "גרעין לצורכי שלום" וכי המנהיג הרוחני העליון חמינאי פרסם פסק הלכה (פתווא) האוסר על המוסלמים להצטייד ולהשתמש בנשק להשמדה המונית אולם קהיליית המודיעין של המערב וחוקרי אקדמיה נמרצים לא הצליחו לאתר שום פסק הלכה כזה.
תוכן הדו"ח הסודי של הסוכנות לאנרגיה אטומית על פרויקט הגרעין האיראני שהמנכ"ל הפורש בראדעי הסתיר וסירב לפרסם ידוע לממשלות המערב,הוא עוסק בחשדות כי איראן פתחה בערוץ צבאי חשאי לייצור פצצה גרעינית וכי כבר עשתה ניסויים במנגנון הפיצוץ של הפצצה שאותה היא רוצה לייצר.
ההודעה המפתיעה של איראן על מתקן העשרת אורניום נוסף שהיא בנתה בקום הקפיץ בצדק את מדינות המערב והוא מוכיח כי אירן מסתירה חלקים חשובים מפרויקט הגרעין שלה.אם אכן מדובר בפרויקט לצרכי שלום מה יש לה להסתיר?
האם יש סימנים ראשונים לשינוי בעמדותיהן של רוסיה וסין שהן המתנגדות העיקריות להטלת סנקציות על איראן?ייתכן שכן ,הנשיא הרוסי מדוודב התבטא השבוע בהתייחסו לאיראן כי "במקרים מסוימים סנקציות הן בלתי נמנעות" כאילו ניסה לרמוז כי מוסקבה עשויה לרכך את התנגדותה להטלת סנקציות בינלאומיות על איראן. לא ברור עד כמה דבריו הם בבחינת "מס שפתיים" או שהם מהווים תחילתו של שינוי במדיניותה של רוסיה אבל ברור שנושא האיראני הולך "ומתחמם" לקראת תחילת החודש הבא שהוא מועד התחלת הדיאלוג בין איראן למדינות המערב.
סין לעומת זאת אומרת בגלוי כי לא בטוח שהסנקציות יביאו את האיראנים לנטוש את תוכנית הגרעין,משרד החוץ הסיני פרסם הודעה האומרת כי "הפעלת לחץ איננה תורמת למאמצים הדיפלומטיים בסוגיית הגרעין האיראני".
ישראל פועלת בשקט ובחשאי בכל הקשור לסכנה האיראנית.אין זה סוד כי המוסד בראשותו של מאיר דגן העמיד את הנושא בראש סולם העדיפויות שלו ונושא הוקצו תקציבים בלתי מוגבלים,גם צה"ל עשה את כל ההכנות הדרושות וערוך לכל התרחישים האפשריים ולא נרחיב את הדיבור על כך מסיבות מובנות.
ממשלת נתניהו עוסקת ברצינות רבה בנושא האירני מאז הקמתה.למעשה אחד ההישגים של ממשלת נתניהו היה הצלחתו לשכנע את ממשל אובאמה להירתם ברצינות לאפשרות של פעולה נמרצת יותר מול איראן. ההישג תורגם לשפה מעשית של הקמת צוות פעולה בראשותו של היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד המרכז ומתאם את הפעילות מול צוות אמריקני רם דרג בראשותו של הגנרל ג'ים ג'ונס היועץ לביטחון לאומי.הפעילות המשותפת הישראלית אמריקנית בנושא זה היא טובה ורצופה.
בעוד כשבוע יתכנסו בז'נבה נציגים של איראן ושל שש המעצמות כדי לפתוח בדיאלוג,מטרת הדיאלוג מבחינת המערב היא לנטרל את יכולתה הגרעינית של איראן,מבחינת האיראנים יהיה זה ניסיון נוסף להרוויח זמן,למתוח את החבל,ללכת על הסף מבלי לתת למערב את מבוקשו.
התחושה בישראל היא כי בממשל האמריקני החדש החלו להבין כי רבים הסיכויים שהדיאלוג עם איראן ייכשל וכי מדובר בבזבוז זמן.לכן החלו גורמים בכירים בממשל בהערכות לנקיטת מהלך גדול של הטלת סנקציות על איראן. ארצות הברית תנסה להעביר את המהלך זה דרך מועצת הביטחון אך היא נערכת גם לאפשרות של הטלת סנקציות על איראן מחוץ למסגרת האו"ם בשל ההתנגדות הצפויה של רוסיה וסין למהלך הזה.

שנת 2010 היא השנה המכרעת בנושאי איראן.

הסנקציות החדשות שארה"ב מתכננת נגד איראן מכוונות נגד מגזר האנרגיה, להלן כמה מהרעיונות לסנקציות:

א.הגבלה משמעותית של יצוא תזקיקי נפט לאיראן.למרות מאגרי הנפט הגולמי האדירים שלה היא מוגבלת מאוד ביכולת הנפט שלה ונאלצת לייבא תזקיקי נפט כמו בנזין.

ב.הטלת סנקציות פיננסיות כגון איסור על "ביטוח עסקאות" שיכביד על סחר החוץ של איראן עם מדינות אחרות והטלת סנקציות על כל חברה שסוחרת עם איראן.

ג.איסור על עגינת ספינות איראניות בנמלים במערב ואיסור על נחיתת מטוסים איראניים במערב,דבר שיקשה על הסחר האיראני.

ארצות הברית ביקשה מישראל ל"הוריד פרופיל" בעניין האיראני ולא להתלהם בפומבי. ישראל מכבדת את הבקשה האמריקנית ועוקבת בדריכות אחר המהלך האמריקני ה"שקט" של גיבוש תוכנית הסנקציות.
ישראל שותפה למהלך הזה באופן מלא והוא נעשה בהתייעצות עימה.לכן מאוד חשוב שהממשלה הנוכחית לא תתעמת עם ממשל אובאמה בחודשים הקרובים אלא אם הדבר הוא הכרחי ומסכן את ביטחון ישראל.
חשוב מאוד לשמר את היחסים המיוחדים עם המעצמה החשובה הזו כיוון שהסכנה הקיומית מרחפת מעל ראשנו בדמותה של איראן.החודשים הקרובים יקבעו אם ישראל צריכה לצאת למתקפה צבאית על מתקני הגרעין של איראן או שהיא יכולה להסתפק במשטר הסנקציות שארצות הברית מתכננת להטיל על איראן כדי לעצור את תוכניתה הגרעינית.בשני התרחישים ישראל זקוקה לתמיכה האמריקנית במאבקה נגד התוכניות הגרעיניות האיראניות,הבה נשמור על יחסים טובים והוגנים עם הטובה והחשובה שבידידותינו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר