יום שישי, 4 בספטמבר 2009

הסברה אגרסיבית

אמצעי התקשורת הערביים מנצלים את צום הרמאדאן לשידורי תעמולה עוינים נגד ישראל.הגיע הזמן שממשלת ישראל תקיים דיון מעשי בדרכים לחזק את מערך ההסברה של ישראל מול מכונת התעמולה וההסתה הערבית.הפתרון נמצא בידינו והממשלה יכולה וצריכה לקבל את ההחלטות הנכונות


כמידי שנה אני עוקב בעניין רב אחרי שידורי תחנות הלווין הערביות במהלך חודש הרמאדאן.רוב העולם המוסלמי צם ומבלה את זמנו בצפייה ממושכת בערוצי הטלוויזיה.
השנה חל חודש הרמאדאן בקיץ,מוסלמים רבים ספונים בבתיהם מפאת החום הרב ועוקבים בשקיקה אחר הנעשה ברחבי העולם באמצעות מרקעי הטלביזיה.
ערוץ הטלביזיה אל-ג'זירה,הנצפה ביותר במזרח התיכון, מייחד חלק גדול משידוריו במהלך חודש הרמאדאן לנושא ירושלים.שידורים ותוכניות שונות מוקדשים לצעדיה של ישראל במזרח ירושלים במסגרת הפינה "עין על ירושלים".
השידורים הם בעלי אופי תעמולתי עוין תוך הדגשת הפן האסלאמי של העיר והיבטים פלסטינים לאומיים תוך התמקדות ב"פגיעה" של ישראל במסגדים שעל הר הבית וניסיונותיה לשנות את אופייה הדתי והלאומי של ירושלים המזרחית.
ומה עושה מערכת ההסברה הישראלית מול התעמולה העויינת של רשת אל-ג'זירה? מאומה.
מדינת ישראל איבדה לפני זמן רב את כלי ההסברה היחידים שהיו לה להתמודד עם מערכת התעמולה וההסברה הערבית.עיתון "אל-אנבאא'" בשפה הערבית בעריכתו של העורך האגדתי יעקב חזמה נסגר,את קול ישראל בערבית שהיה נקלט בכל בית ברחבי המזרח התיכון בקושי אפשר לשמוע היום בתחומי מדינת ישראל בגלל הזנחת הטיפול במשדריו( בעיקר השידור בAM),הטלביזיה הישראלית בשפה הערבית ששודרה כערוץ לוויני הורדה מהלווין HOTBIRD המכוון למדינות ערב והיא משודרת בלווין "עמוס" שבקושי נקלט בעולם הערבי.
למדינת ישראל אין פלטפורמה ראויה ויעילה שעליה היא יכולה לבנות את שידוריה ומערך ההסברה שלה כלפי העולם הערבי והיא נתונה לחסדיהם של ערוצי הלווין הערבים אשר כדי להראות "מאוזנים" מעלים מידי פעם לשידור דוברים ישראלים בשפה הערבית שמשמשים, בניגוד לרצונם , כ "עלה תאנה" לאובייקטיביות כביכול של שידוריהם.
ערוצי הלווין הערביים מפעילים במקביל גם אתרים באינטרנט אשר גם הם מלאים בתעמולה והסתה נגד מדינת ישראל.
לישראל חסר אתר אינטרנט מרכזי בשפה הערבית שיעביר את מסריה של ישראל וישקף את ההוויה הישראלית האמיתית.
נראה שהקברניטים במדינה השלימו בשנים האחרונות מראש עם תבוסתה של ההסברה הישראלית בקרב מול התקשורת הערבית העוינת.הדבר בא לידי ביטוי במהלך מלחמת לבנון השנייה ובמבצע "עופרת יצוקה" כשההסתה נגד ישראל באמצעי התקשורת הערביים הוציאה את ההמונים לרחובות במדינות ערב השונות ועודדה אותם לערער את השלטון במדינות המתונות שיש להם הסכמי שלום עם ישראל או קשרי מסחר עימה כמו מצרים,ירדן,מרוקו,תוניסיה ועוד.
הוויתור הישראלי על הקרב מול ערוצי הלווין הערביים עומד בניגוד מוחלט למאמציהן של מדינות אחרות שגם להן יש אינטרסים במזרח התיכון.מדינות אלה מבינות היטב את חשיבות ההסברה לעולם הערבי והן מפעילות בעצמן שידורי לווין בשפה הערבית, במימון עתק , כדי שישרתו את מסרי ההסברה שלהן למדינות הערביות והמוסלמיות.ארצות הברית מפעילה את רשת הרדיו הפופולארית בשפה הערבית "רדיו סווא" ואת ערוץ הטלביזיה "אלחורה", בריטניה מפעילה במסגרת הבי.בי.סי שידורי רדיו וטלביזיה בשפה הערבית,רוסיה מפעילה את ערוץ הטלביזיה בשפה הערבית "רוסיה אליום", גם צרפת, גרמניה וסין מפעילות ערוצי טלביזיה בשפה הערבית המכוונים למדינות ערב.
האם מה שטוב למדינות אלה פחות טוב למדינת ישראל?
הממשלה החדשה בישראל חייבת לקבוע את מדיניותה בנושא זה ולקבל החלטות גורליות לגבי ההסברה בשפה הערבית מול מאות הערוצים הערביים העוינים.
מדובר בהחלטה מערכתית ומן הראוי שנושא זה יובא בהקדם לדיון בקבינט המדיני בטחוני לדיון ולהכרעה.
לדעתי הקבינט חייב לקבל החלטה על תחילתה של עבודת מטה נרחבת למיפוי צרכי ההסברה של מדינת ישראל מול העולם הערבי ולגבש הצעות מעשיות ודרכי פעולה שיובאו לאישור הממשלה.הממשלה צריכה לאשר את ההצעות לאחר בחינתן ולהקצות לכך את המשאבים הדרושים.
בדיקה מהירה מעלה שהסכומים הנדרשים לתחילת ההתמודדות עם דרישות ההסברה של ישראל מול העולם הערבי "אינן בשמיים". בהשקעה של כמה מיליונים בודדים של שקלים אפשר לשפר בהרבה את האפקטיביות של אמצעי התקשורת בשפה הערבית של רשות השידור שהינה רשות ממלכתית כולל הקמת אתר אינטרנט רציני בשפה הערבית.במקביל צריכה המדינה להכשיר קאדר של "מסבירנים" בשפה הערבית,לגייס כוח אדם מיומן ולהכשיר אותו לצורך המשימה.
הגיע הזמן שישראל תיטול את היוזמה לידיה בתחום הזה ותחדל ממצב המגננה שבו היא נמצאת בתחום ההסברה לעולם הערבי.הבה נעבור למדיניות של הסברה יזומה ואגרסיבית מול מערכת התעמולה המשומנת של הערבים.הכדור נמצא במגרשה של הממשלה והיא שצריכה לקבל את ההחלטה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר