יום שישי, 7 באוגוסט 2009

חיסולו של ערפאת

הועידה השישית של הפת"ח קבעה כי ישראל אחראית לחיסולו של ערפאת והקימה ועדת חקירה לנושא.ההחלטה נועדה לנקות ממחמוד עבאס את האשמותיו של פארוק אל-קאדומי כי הוא שאחראי למותו של הראיס.הועדה לא תגיע לשום מסקנות חדשות והאינטרס של מחמוד עבאס הוא שהאחריות למות ערפאת תמשיך להיות מוטלת על ישראל

חמש שנים חלפו מאז הלך יאסר ערפאת לעולמו והפלסטינים עדיין מתקשים לעכל את מותו את דבר מותו הפתאומי.
בהתאם ל"תיאוריית הקונספירציה" שמאוד אהובה על הפלסטינים,קיבלה הועידה השישית של הפת"ח בבית לחם,שהתכנסה בדיוק היום ההולדת השמונים של יאסר ערפאת, החלטה פה אחד כי ישראל היא שהתנקשה בחייו של יאסר ערפאת.הועידה החליטה גם להקים ועדת חקירה פלסטינית בראשותו של אחיינו של יאסר ערפאת הד"ר נאסר אל-קידווה מי שהיה שר החוץ הפלסטיני ונציג אש"ף באו"ם.
מדוע התקבלה ההחלטה הזו בכינוס של הפת"ח זמן כה רב אחרי מותו של ערפאת?
ההסבר הוא פשוט ביותר.הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס רצה לנקות את עצמו מהאשמותיו הפומביות של פארוק אל-קאדומי,ראש המחלקה המדינית באש"ף אשר טען כי עבאס ביחד עם מחמד דחלאן קשר את הקשר לרצוח את ערפאת בשיתוף עם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון.למרות המחלוקות הרבות בועידה לא היה קשה למחמוד עבאס לגייס קונסנזוס בין הצירים כי "היהודים" אחראים למותו של ערפאת ולא הוא עצמו.בתנועת הפת"ח הרואה את ערפאת כסמל שלה והדוגלת עדיין בהשמדת ישראל ובאופציית "המאבק המזויין" לא קשה לגייס תמיכה רחבת היקף בהחלטה כזו.
צריך גם לזכור כי הועידה של הפת"ח לא התכנסה במשך עשרים השנה האחרונות.מותו של ערפאת היה אירוע חשוב בחייו של העם הפלסטיני ובמסגרת חשבון הנפש ההיסטורי שהיו חייבים חברי הועידה לעשות, הם היו חייבים להתייחס לנושא הזה שיצר ואקום מנהיגותי גדול בחיים הפוליטיים הפלסטינים.
החלטת הועידה של הפת"ח קוראת גם להקים ועדת חקירה בינלאומית לבדיקת נסיבת מותו של ערפאת.הדבר מעיד על כך שבפת"ח עדיין חוששים שגורמים פלסטינים שונים ינסו להטות את החקירה והם מנסים לקבל לגיטימציה בינלאומית לטענה כי ערפאת חוסל בידי ישראל.
כזכור, האיש הראשון שהזהיר את יאסר ערפאת כי ישראל מתכננת לרצוח אותו באמצעות הרעלה היה בסאם אבו שריף יועצו של ערפאת. אבו שריף אכן הזהיר את ערפאת בעל פה ואף שלח לו מכתב בנושא כמה שבועות לפני שמת. אזהרתו של אבו שריף נעשתה ללא שום מידע מוקדם מגורמים ישראלים.מדובר בהערכתו האישית והמקרית בלבד ובדמיונו הפרוע אך הוא אוהב להתהדר ולהתרברב בעובדה כאילו ידע את הדבר מראש וכי איש לא שעה לאזהרותיו כולל יאסר ערפאת עצמו.
בסאם אבו שריף טען השבוע כי ייתכן שאישים פלסטינים בכירים,שמעו מהנשיא הצרפתי לשעבר ז'אק שיראק פרטים בלעדיים על מחלתו של ערפאת ונסיבות מותו אך הם מסתירים אותם כדי שלא לפגוע בתהליך המדיני במזרח התיכון. עם זאת אמר אבו שריף כי פארוק אל-קאדומי טעה בכך שהאשים אישים פלסטינים בהרעלתו של ערפאת והוסיף כי מדובר בהאשמות לא נכונות וחסרות בסיס. הסיבה העיקרית לחיסולו של ערפאת הייתה לדעת אבו שריף דבקותו ב"קוים האדומים" והעקרונות(ת'אוואבת-בערבית) של העם הפלסטיני.
האם יש מידע חדש בידי הפלסטינים שעשוי לשפוך אור חדש על נסיבות מותו של יאסר ערפאת? התשובה היא לא.
אם כן מדוע מקימים את ועדת החקירה הזו? ובכן,תוופיק טיראווי מי שהיה ראש המודיעין הכללי ומקורבו של ערפאת ששהה עימו במוקאטעה ברמאללה במשך המצור ועד להטסתו לבית החולים בפאריז אומר כי הוא היה חבר בועדת החקירה הלא רשמית שהוקמה לאחר מותו של יאסר ערפאת וכי בידי הועדה הזו היו מסמכים וכן הצהרות ישראליות ואמריקניות אשר דרשו לסלק את יאסר ערפאת. טיראווי טוען כי יש עדויות שנגבו משמונים אנשים שונים וכי צריך למנות חבר אחד מועדה המרכזית של הפת"ח שיטפל בנושא אך אסור שתוצאות החקירה יפורסמו. בהחלט דברים מעניינים,ממה חושש תוופיק טיראווי? האם הוא היה קשור באופן כלשהו למותו של ערפאת? בשטחים מתרוצצות שמועות שכן, גורמים פלסטינים אומרים כי טיראווי היה מבוקש בידי ישראל באופן רשמי בגלל מערבותו בפיגועים ולאחר מותו של ערפאת נעלמה באורח פלא הדרישה הישראלית לעצרו. טיראווי מכחיש בתוקף ואילו אחיינו של ערפאת הד"ר נאצר אל-קדווה הגדיר את הדברים במילה "שטויות".
גורמים יודעי דבר בפת"ח אומרים כי ועדת החקירה שתקום כדי לבדוק את נסיבות מותו של ערפאת לא תגלה שום ממצאים חדשים. אין לה שום אינטרס לעשות זאת ובדרך כלל הקמת ועדת חקירה באחד מהגופים של אש"ף נועדה בראש ובראשונה "לקבור נושא עמוק באדמה" ולא להגיע לחקר האמת. מה שחשוב באמת למחמוד עבאס היה להוריד מסדר היום את טענותיו של קאדומי כי הוא אחראי למותו של ערפאת,להטיל את האחריות על ישראל ולהקים ועדת חקירה שתעסוק בנושא עוד זמן ממושך ובסופו של דבר לא תגיע לשום מסקנות חדשות.
למעשה,תוצאות ועדת החקירה ידועות מראש שכן ועידת הפת"ח קבעה באופן רשמי במקביל להודעה על הקמת ועדת החקירה בעניין מותו של ערפאת כי ישראל היא שעומדת מאחורי חיסולו. אם כך מה הטעם בהקמת ועדת החקירה? האם היא לא נועדה להתאים את העובדות להחלטה שכבר נתקבלה מראש?
מותו של ערפאת היה פתאומי ומסתורי,הצהרתה של רעייתו סוהא ערפאת ברשת אל-ג'זירה כמה שעות לפני מותו כי "הייתה קונספירציה גדולה נגדו" רק הוסיפה להילת המסתורין. ברחוב הפלסטיני יש רבים המשוכנעים כי עד היום מקבלת סוהא ערפאת סכומי כסף גדולים מהרשות הפלסטינית כ"דמי שתיקה".
למחמוד עבאס אין שום אינטרס לפזר את המסתורין סביב מותו של ערפאת,נוח לו מכל הבחינות שהאחריות תוטל על ישראל. לכן סביר להניח כי נסיבות מותו של ערפאת יהיו לוטות בערפל עוד זמן רב עד שיקום מישהו בצד הפלסטיני שיש לו את האומץ לגלות פרטים חדשים שלא פורסמו עד כה. פרטים חדשים ואמיתיים בניגוד לפרוטוקולים המזוייפים של פארוק אל-קאדומי. עד אז ימשיך להיות מותו של ערפאת בגדר חידה בלתי פתורה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר