יום שני, 27 ביולי 2009

כוחו של החמאס

ארגון החמאס שוב מפגין את כוחו ומאיים למנוע את כינוסה של ועידת הפת"ח השישית בבית לחם.הפיוס בין החמאס לפת"ח נראה רחוק מתמיד וישראל וארצות הברית מתקשות לסייע ליו"ר הרשות מחמוד עבאס

שני גורמים מנסים לטרפד את כינוסה של ועידת הפת"ח השישית שאמורה להתכנס בארבעה באוגוסט בבית לחם.הועידה מתכנסת בפעם הראשונה בשטחים לאחר שלא התכנסה כלל במשך עשרים השנה האחרונות והיא אמורה לבחור את הנהגת התנועה כלומר את חברי הועדה המרכזית(הפוליטבירו) ואת חברי "המועצה המהפכנית" של הארגון.מי שהיה החלוץ במאמציו למנוע את כינוס הועידה היה פארוק אלקאדומי, ראש המחלקה המדינית של אש"ף ומתנגד חריף של הסכם אוסלו.קאדומי האשים את יו"ר הרשות מחמוד עבאס ואת מחמד דחלאן בקשירת קשר לרצוח את יאסר ערפאת בהנחה שיצליח ליצור תסיסה שתמנע את כינוס הועידה, הוא נכשל בתוכניתו וצפוי שבועידה שתתכנס הוא יורחק מן התנועה.
החמאס לעומת זאת,מצליח ליצור איום ממשי על כינוסה של הועידה.הוא מונע מכ500 חברי תנועת הפת"ח לצאת מרצועת עזה לבית לחם.הוא דורש בתמורה את שחרורם של כל עצורי החמאס מבתי הכלא של הרשות הפלסטינית בגדה וכי הרשות הפלסטינית תנפיק דרכונים לאנשיו ברצועת עזה.דרישות החמאס מתפרשות על ידי הפת"ח כניסיון סחיטה מכוער. מנהיגי הפת"ח פנו למצרים ולתורכיה בבקשה שיפעילו לחצים על החמאס אך ללא הועיל,החמאס לא מוכן לסגת מתנאיו.מנהיגי הפת"ח פנו גם בבקשה למנהיגי הפלגים האחרים באש"ף שידרשו מהחמאס לאפשר את יציאת הפעילים של הפת"ח מהרצועה לבית לחם.
ארגון הג'האד האסלאמי נענה לבקשת הפת"ח וקרא לחמאס לבטל את האיסור בנימוק כי הדבר יסייע לדיאלוג הפיוס בין הפלגים הפלסטינים.
תנועת הפת"ח איננה מאשימה את ישראל בניסיון לטרפד את כינוס הועידה, היא אמנם טוענת שישראל עורמת קשיים על הגעתם של כמה צירים של הועידה מחו"ל אך הטענות העיקריות מופנות לעבר החמאס.
בינתיים בתוך תנועת הפת"ח עצמה סוערות הרוחות,ידיים רבות בוחשות ברשימות הצירים שאמורים להשתתף בועידה.חכם בלעאווי,חבר הועדה המרכזית של הפת"ח איים להתפטר השבוע מתפקידו בטענה כי הועדה המכינה את הועידה מתעלמת מנציגי הפת"ח במחוזות השונים בגדה ומלוחמי האינתיפאדה הראשונה.הוא הטיח האשמות במארגני הועידה על קידום בני משפחה וחברים והכללתם ברשימות במקום פעילי הפת"ח האמיתיים ובעלי הכישורים הדרושים.
בעקבות הלחץ הפנימי החליטה הועדה המכינה "לשחרר לחץ" ולהגדיל את מספר הצירים המשתתפים בועידה מ1500 ל1800 צירים.
הועידה תאפשר להנהגת הדור הצעיר להשתלב בתוך המוסדות הרשמיים של התנועה,למרוואן ברגותי העצור בכלא הישראלי יש סיכויים טובים להיבחר לתפקיד חבר הועדה המרכזית,סיכוי דומה יש למחמד דחלאן,חוסיין א-שיח' ופארס כדורה.הנהגה זו מכירה היטב את ישראל ותומכת בקו של מחמוד עבאס להמשך המשא ומתן עם ישראל. חבר ה"גוורדיה הותיקה" יאלצו לפרוש,טייב עבד אלרחים,חבר הועדה המרכזית הודיע כבר על הסרת מועמדותו ואבו מאהר ע'ניים המנהיג ההיסטורי של הפת"ח גם הוא חבר הועדה המרכזית והאחראי הרשמי על הארגון והגיוס הודיע כי יחזור מחו"ל וישתקע ברמאללה. ארצות הברית וישראל מעוניינות בכך שמחמוד עבאס "יעשה סדר" בתוך תנועתו,ירחיק את הגורמים הקיצוניים ויחזק את מעמדו אלא שהראיס נתון עכשיו למעשה סחיטה של החמאס.כינוס הועידה במועד שנקבע תלוי במידה רבה בנכונות החמאס לאפשר את יציאת פעילי הפת"ח מהרצועה לבית לחם.
מצב השיחות הפיוס בין הפת"ח לחמאס הוא בכי רע.שתי התנועות אינן מוכנות להתפשר, הסיכויים שהבחירות לנשיאות ולפרלמנט בשטחים יתקיימו בינואר 2010 כפי שסוכם בעבר קלושים.הדיאלוג ביניהן אמור להימשך עוד זמן רב והליגה הערבית איננה מוכנה לכפות פיתרון על שני הצדדים.החמאס מעוניין בהמשך הפילוג כדי להנציח שליטתו ברצועה.
שבוע נותר לכינוס הועידה ופיתרון אינו נראה באופק,החמאס הצליח לדחוק את מחמוד עבאס לפינה ונוצר רושם כי הוא נהנה להלחיץ את יו"ר הרשות.
קיימת אפשרות שהועידה תידחה למועד אחר ובפת"ח טוענים כי החמאס יפסיד מכך נקודות ברחוב הפלסטיני.אבל המסר הוא ברור, לחמאס יש את הכוח להשפיע גם על הנעשה בגדה המערבית לא רק ברצועת עזה וישראל וארצות הברית אינן מסוגלות לעשות דבר למנוע זאת.במגרש הפנימי של הפוליטיקה הפלסטינית חמאס הוא הכוח החזק.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר